1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Suriye'nin valilikleri

Konusu 'Ülkeler Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  [​IMG]
  ██ Hasiçi
  ██ Deyrizor
  ██ Rakka
  ██ Halep
  ██ İdlip
  ██ Lazkiye
  ██ Tartus
  ██ Hama
  ██ Humus
  ██ Rif Şam
  ██ Süveyde
  ██ Dera
  ██ Kuneytire


  Suriye idari olarak on dört valiliğe bölünmüştür. En yüksek idari birim, Suriye'de valilik (Arapça: محافظة yani muhafaza) olarak adlandırılır. On dört valilik, il (Arapça: منطقة yani mıntıka) olarak adlandırılan altmış küçük birime, iller de, ilçe (Arapça: ناحية yani nawahi) diye adlandırılan 206 siyasi parçaya bölünmüştür. İlçeler, en küçük idari birim olan köyleri içinde barındırır.

  Valilikler, İçişleri Bakanlığı tarafından önerilen ve Bakanlar Kurulu'nun onayından sonra Devlet Başkanı tarafından atanan valiler tarafından yönetilir. Vali, valiklerde idari işler, sağlık, sosyal hizmetler, eğitim, turizm, bayındırlık hizmetleri, ulaştırma, ziraat, sanayi, sivil savunma, kanunların uygulanması ve toplumsal düzenin sağlanmasından sorumludur. Vali, üyelerinin dörtte üçü dört yıllığına halk tarafından seçilen, geri kalanı İçişleri Bakanı ve Vali tarafından atanan Valilik Meclisi ile birlikte çalışır. Buna ek olarak, Suriye Hükümeti'nin meclisin seçilmiş üyeleri arasından atadığı altı ile on kişi çeşitli görevlerde yürütmeden sorumludur.

  İl ve ilçeler, valinin atadığı ve İçişleri Bakanı'nın onayladığı yetkililer tarafından yönetilir. Bu yetkililer, seçilmiş İl Meclisleri ile birlikte çalışarak yerel gereksinimlere karşılık verir ve Merkezî Hükümet ile köy ağaları, aşiret liderleri gibi geleneksel ve yöresel liderler arasında bağlantıyı sağlar.
  [​IMG]
   
Benzer Konular
 1. Düş
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  331
 2. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  375
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş