Süt Çocuklarında Sakınılması Gereken Besinler

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,720
Beğeniler
5,000
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Süt çocuklarında sakınılması gereken besinler

* Alerji yapma riski olan mandalina ve portakal gibi turunçgiller, tropik meyveler, yumurta beyazı, çilek, domates, bal ve inek sütü, ilk bir yıl bebeklere verilmemelidir.

* Yine ilk bir yıl, yiyeceklere şeker ve tuz ilave edilmemelidir.

* Yemek sularının besleyici değeri az olduğu ve bu sular yalnızca çocukların midelerini doldurduğu için, önerilmemektedir.

* Beyin ve dalak gibi besinler iyi pişirilmesi zor olduğu ve enfeksiyon riski taşıdığından önerilmemektedir.

* Çay: Çocuk beslenmesinde yeri yoktur. İçeriğindeki tanen, demir ve diğer mineralleri bağlayıcı özelliğinden dolayı demir eksikliğine neden olur. İçine ilave edilen şeker, iştahsızlığa ve diş çürümelerine neden olur.

* Bal: İçeriği ile çocuklarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. 1 yaşından önce önerilmez.

* Bakla: Bazı enzim eksikliği olan çocuklarda kanın yıkılmasına neden olabileceği için, süt çocukluğu döneminde önerilmez.

* Patlıcan: Nikotin içerdiği ve besleyici değeri olmadığı için önerilmez.

* İnek sütü: Alerji yapması, aşırı tüketiminde kansızlık ve kabızlık yapmasından dolayı 1 yaşından önce tüketilmesi önerilmez.

* Kuru yemişler: Çocukların erişkinler gibi yutma fonksiyonları 5 yaşında gelişir. Bu zamana kadar kabuklu yemişler boğulma tehlikesi doğurabilir.

* Kabuklu deniz ürünleri: Ağır maden içerikleri yüzünden verilmez.

* Tam pişmemiş-çiğ yumurta: Besin zehirlenmesine neden olabilir. Yumurtanın beyazı, alerji riski nedeniyle 1 yaşından sonra verilebilir.

* Yüksek şeker içeriği olan veya tatlandırıcı içeren besinler önerilmez.

* Ayrıca çiğ yumurtadan yapılmış mayonez gibi gıdalar, soslar, hazır pişmiş tavuk, pastörize sütten yapılmamış peynir, acılı ve baharatlı yiyecekler, hazır çorbalar, soda gibi karbonatlı ve gazlı içecekler, etiketinde hidrojene nebati yağ ya da hidrojene bitkisel yağ yazan tüm ürünlerden çocukluk çağında uzak durulmalıdır.
 

Benzer konular

Top