süt dişleri ne zaman dökülür ?

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1

Süt dişleri çocuklarda 6 yaş civarında sürekli dişlere yer açmak için dökülmeye başlar.Bazen bu zamanlama çocukların cinsiyetine göre değişkenlik gösterebilir.Çünkü kız çocukları genelde erkeklerden daha erken süt dişlerini dökmeye başlar bu nedenle en son süt dişi 12 ile 13 yaşında dökülmüş olmaktadır.Süt dişleri genelde bir düzen halinde dökülürler. İlk olarak 2 alt ön diş, sonra bunu 2 üst ön diş takip eder.

Eğer bir çocuk bir kaza sonucu veya diş çürüğü sonucu dişini daha erken kaybederse sürekli dişi daha erken çıkabilir. Fakat bu erken gelen dişler çarpık olabilme olasılığı vardır.Çocuğunuzun dişi sallanıyorsa, sallanan dişle ilgili diş hekimine danışmak doğru olacaktır.

Çocuğunuz süt dişlerini dökmeye başladığı zaman uygun bir diş bakımı yapılması gerekmektedir.Bu konuyla ilgili çocuğunuza bilmesi ve uygulaması gerekenleri öğretmelisiniz.

Çocuğunuza günde en az 2 defa dişlerini fırçalamasını mutlaka hatırlatın.Eğer gerekirse ve yardıma ihtiyacı varsa diş fırçalama konusunda zorluk yaşadığında ona yardım etmelisiniz.Ayrıca dişlerini nasıl fırçalaması gerektiğinde anlatmalısınız.

Yatma zamanı diş fırçalamayı takiben diş ipi kullanmasını da cesaretlendirin ve nasıl kullanılacağı konusunda çocuğunuza yardımcı olun ona diş ipi kullanımı öğretin.Ayrıca yatacağı zaman bir şeyler yiyip içmesini sınırlayın.

Düzenli olarak mutlaka çocuğunuzu bir diş hekimine götürün ve muayene ettirin.
 

Benzer konular

Top