1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Sütleri bozuk çıktı, sütle 1500 çocuğu zehirleyerek kanıtladırlar

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve Mavi Gül tarafından 3 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Mavi Gül
    Avare

Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

Beğenileri:
    374
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    951 ÇTL
    SÜTLERİ BOZUK ÇIKINCA BİRBİRİNDEN KOMİK SAVUNMALARA GEÇTİLER..ÇOCUKLARIN ZEHİRLENMESİ PSİKOLOJİKMİŞ :) HER 2 KİŞİDEN BİRİ SANDILAR BİZİ SANIRIZ..MADEM PSİKOLOJİK NEDEN ÇOCUKLARIN HASTANEDE MİDELERİ YIKANDI SERUMLAR TAKILDI ?

Çocuklarının zehirlendiği haberini alan veliler hastanelere koştu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Adana, Sivas ve Diyarbakır'da dağıtılan sütlerin geçmiş tarihli olduğu ortaya çıktı. Skandalın nedeni ise bir Türkiye klasiği: Teknik şartnameye dikkate almamak.

Şartnameye uyulmadı
    Büyük skandalla birlikte büyük ihmaller zinciri de gün yüzüne çıktı. Okul Sütü Kabul Komisyonları ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri'nin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı Okul Sütü Uygulama Programına ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Teknik Şartnamesine uymadığı anlaşıldı.

İki genelge de çare olmadı
    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı valiliklere gönderdiği yazıyla sütlerin teknik analizinin mutlaka yaptırılmasını istedi. Fakat bu uyarı dikkate alınmadı. MEB'in Okul Sütü Uygulama Programı'nda da öğrencilere dağıtılacak sütlerin "uzun ömürlü" olacağı özellikle belirtildi. Ancak dağıtılan sütlerin uzun ömürlü olmadığı, oluşturulan komisyonlar da akıl edip sütleri analize göndermediği anlaşıldı.

Tüm Türkiye'deki ilköğretim okullarında dün dağıtılmaya başlayan sütler az kalsın bir faciaya yol açacaktı. Diyarbakır, Sivas, Antalya, Kırıkkale, Samsun ve Edirne'de dağıtılan sütlerin bozuk ve geçmiş tarihli olması nedeniyle yüzlerce öğrenci zehirlendi. Büyük bir faciaya kapı aralayabilecek olan skandal ihmaller zincirini de gün yüzüne çıkardı.

Facia önceden görülmüş gibi
    Uzun süre önce çalışmaları başlatılan Okul Sütü projesi Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ortaklığıyla yürütülüyordu. Süt dağıtımı yapacak firmaların belirleyen ihaleyle eş zamanlı olarak iki bakanlık da il valilikleri ile Milli Eğitim müdürlüklerine yazılar yazarak yaşanacak aksiliklerin önüne geçmesi için alınacak tedbirleri bildirdi.

"Numune alın, teknik analizi yaptırın"
    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 26 Nisan'da Valiliklere gönderdiği yazılarda, dağıtılan sütlerin kontrol muayeneleri ve analizlerin yapılması için ilgili il müdürlüklerin görevlendirildiği belirtilmişti. Okullarda oluşturulacak Okul Sütü Kabul Komisyonları'nın ise teslim alınan her parti süt için 3 adet numune alınarak ihtiyaç halinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü'nde analiz yaptırılacağı ifade ediliyordu.

"Uzun ömürsüz süt"
    Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlayarak 18 Nisan'da tüm İl Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderdiği Okul Sütü Uygulama Programı'nda ise dağıtılacak sütlerin, "200 ml kutularda, uzun ömürlü tam yağlı sade süt" olacağı belirtiliyordu. Ancak bu sütler 200 ml'lik kutularda, tam yağlı ve sade olsa da uzun ömürlü değildi. Okullara günü geçmiş süt dağıtılmıştı. Sütlerden ne numune alındı ne de analiz için ilgili müdürlüğe gönderildi. Kurulan komisyonlar ve bununla görevli müdürlüklerin büyük bir faciaya kapı aralamış oldu.

Hastaneler öğrencilerle doldu
    Yurt genelinde dün başlatılan "okul sütü projesi" kapsamında Diyarbakır'da bir okulda dağıtılan sütler iddiaya göre 50'ye yakın öğrencinin zehirlenmesine neden oldu. Edirne'de de Yusuf Hoca İlköğretim Okulu'nda, dağıtılan sütlerden içen 30 öğrenci karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Antalya'daki Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu'ndaki 50 öğrenci de, dağıtılan sütten zehirlendi.

Yurt genelinde dün başlatılan "okul sütü projesi" kapsamında Diyarbakır'da bir okulda dağıtılan sütler iddiaya göre 50'ye yakın öğrencinin zehirlenmesine neden oldu. Hürriyet İlköğretim Okulu'nda dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden bazılarında, karın ağrısı, kusma ve ağrı şikâyeti başladı. Kentteki çeşitli hastanelere kaldırılan 50 kadar öğrenci, zehirlenme şüphesiyle tedaviye alındı.

Sütten içen öğrencilerden fenalaşanlar oldu
    Sivas'ta da okullarda dağıtılan sütten rahatsızlanan çok sayıda öğrenci hastanelere kaldırıldı. Kent merkezindeki Muzaffer Sarısözen İlköğretim Okulu ve 75'inci Yıl İlköğretim Okulu ile İmranlı İlçesi'ndeki bazı okullarda dağıtılan sütten içen öğrencilerden fenalaşanlar oldu. Zehirlenme şüphesiyle hastanelere ulaştırılan çok sayıda öğrenci, tedaviye alındı.

Edirne'de de Yusuf Hoca İlköğretim Okulu'nda, dağıtılan sütlerden içen 30 öğrenci karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Öğrenciler ambulansla Edirne Selimiye Devlet Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Sütler incelemeye alındı
    Dağıtılan sütleri içtikten sonra rahatsızlandıklarını anlatan çocuklar, "Sabah süt verdiler, biz onları içtikten sonra midemiz bulandı, bazı arkadaşlarımız kustu" dedi.

Hastanelerde tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, öğrencilerin zehirlenmesine neden olduğu belirtilen sütler incelemeye alındı. Öğrencilerin içtiği süt kutularının üzerinde son kullanma tarihinin Ağustos ayı olduğu öğrenildi.

Antalya'daki Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu'ndaki 50 öğrenci de, dağıtılan sütten zehirlendi. Zehirlenme şüphesiyle ilköğretim 1'nci sınıf öğrencisi olan 50 çocuk ambulanslar ve okul servisleriyle çevredeki hastanelere götürüldü. Okulda dağıtılan sütlerin yöredeki bir firmadan alındığı belirtildi.

Kırıkkale'de ise Dede Korkut İlköğretim Okulu'nda ücretsiz dağıtılan sütlerden içtikten sonra rahatsızlanan 9 öğrenci ile Keskin İlçesi'nde okullarda dağıtılan sütten zehirlendikleri öne sürülen 9 öğrenci kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı. Hastanede serum takılan öğrencilerin tahlilleri yapılırken, müşahede altında tutuldukları belirtildi.

Adana ve Konya'da da öğrencilerin sütten zehirlendiği belirtildi. Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde, dağıtılan sütten içen 8 ilköğretim okulu öğrencisi, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

“Elde kalan fazla sütler okullara gönderildi!”

“Dün çocuklarımız sütten zehirlendi. Bu zehirlenmelere bir ilimizin valisi psikolojik dedi. Bir başkası fazla sütten oldu dedi. Oysa çocuklar zehirlendiği için hastaneye kaldırıldı.

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    8.439
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    11.130 ÇTL
    Arkadaşlar böyle bakmamak lazım olaya. Sütlerin bozuk çıkması mümkün değil çünkü çok yeni üretim zaten. Ancak kısa ömürlü olduğu kesin çünkü süt paketi üzerinde tam hatırlamıyorum ama sanırım 1 saat içinde tüketin yazıyordu. Ki hazır sütlerin dayanıklılığı kimyasal maddelerle sağlanıyor uzun ömürlü demek sağlıklı demek değildir. Aksine sağlıksızlıktır...

İşin art yüzünü doğrusu ben de merak ediyorum, bu sütü içirmekte neden bu kadar ısrarcılar? Bugün sınıflarda sütler dağıtıldı. Dünkü olayın üzerine ertelenmişti. Bazı öğrencilerde mide bulantısı oldu ancak sütler piyasadaki sütlere göre gerçekten fazla yağlı.

Ancak sütler bozuk demek tam olarak art niyetli bir yaklaşım. Keşke bozuk olsa o durumda göründüğü şekilde değerlendirir önlemini alırsınız. Benim aklıma gelen içinde hangi kimyasallar mevcut acaba? Bileşiminde bilmediğimiz bir madde var mı? Asıl üzerinde durulması gereken bu. Yoksa sütler zehirli çıktı safsataları son derece mantıktan uzak karşı takımı körü körüne kötülemek gibi bir durum. Yukarıdaki yazıda kaynak belirtilmemiş ama bunu bir gazetecinin yazabileceğini sanmıyorum. Tıbbi bir olayın gazetecilerce değerlendirilmesi olmaz, olamaz, olmamalıdır...

Olaydaki garip durumlardan biri de nasıl gazetecilerin değerlendirmesi yanlış olur diyorsak benzer bir durum da öğretmenlere yüklenen görev. Sütü içireceksiniz, başlayacaksınız öğrenciyi gözlemlemeye. Her öğrenci için yaklaşık 10 maddeden oluşan evet/hayır kutucuklarını işaretleyeceksiniz. Son olarakta sınıfı kapsayan bir formu her gün dolduracaksınız. Günde 2 ders saati rahatlıkla bu sütün içilmesi için harcanması gerekiyor. Artı öğretmenler sanki doktormuş gibi öğrencideki değişimleri gözlemleyip forma girecekler...

Var var sistemde bir gariplik var, bu kadar ısrarla içirilen sütlerin neticesinde dünya çapında süper zekalı çocuklar görmek istiyoruz :P

Ama tekrar altını çizmek istiyorum. Sütler zehirli safsataları aşırı derecede art niyetli bir söylem ve çocukça bir karalamadır... Bölgede bulunan süt firmaları ile anlaşma sağlanmış daha yeni paketlenen sütler bunlar...

3. Mavi Gül
    Avare

Beğenileri:
    374
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    951 ÇTL
    yaptıkları son açıklamada gerekli tetkiklerin okul yönetimlerince yapılmadığı önlem alınmadığından bahsetmiş diğer açıklamalarda traji komik oldu zaten sussalar bundan iyiydi :) valilere görede zaten tüm suç içicilerdeymiş :D çocuklar içmeyi becerememişler

4. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    8.439
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    11.130 ÇTL
    Evet hakikaiten gariplikler var. Neden tüm sütlerin yağ oranından daha fazladır bu süt içeriğindeki yağ. Maem bu şeklde sağlıklıydı neden bunca yıl topluma yağsız sütleri içirdiniz?? Ya da madem öğrencilerin % 2-3 gibi bir kısmında sorun çıkarıyo neden ısrarla içilecek deniyor. Ve binde değil 100 binde bir bile olsa insan bünyesinin reaksiyon göstermesi gibi bir durum yaşansa bile sorun var demektir. Gariplikler ülkesiyiz. Bugün veli talepleri tekrar alınmak üzere evlere formlar gönderildi. İlk turda velilerin % 99 gibi bir kesimi çocuğunun süt içmesine onay vermişti. Yenileniyor formlar... Sanırım kanaatte önemli değiliklikler olacak...

5. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    6.103
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Banka:
    23.930 ÇTL
    Sütler bozuk değilse, sorun nerede yada kimde o zaman
    Bi anda birsürü öğrencide aynı sorunun yaşanması gerçekten tuhaf

6. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    8.439
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    11.130 ÇTL
    Bu vakalar sütün bozuk olmasından değil içindeki madelerden kaynaklanıyor.

7. Mavi Gül
    Avare

Beğenileri:
    374
    Ödül Puanları:
    3.730
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Banka:
    951 ÇTL
    valilerin cevapları çok ilginç bilmiyorum araştırılıyor de geç yok olmaz terayağlık yapacaklar illa konustukça batırdılar gemilerini :D

8. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    6.103
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Banka:
    23.930 ÇTL
    Merak ediyorum bende altından ne çıkacak:)
    Bence biran önce yetkililer gerekli incelemeyi yada açıklamayı yapsalar iyi olacak.
    Çünkü daha düne kadar tarım bakanlığı sağlıksız yada uygunsuz yiyecekleri teşhir ederken, şimdi böyle çocukların sağlığını etkileyen sütler dağıtılması baya bi çelişki yaratacaktır

9. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    8.439
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    11.130 ÇTL
    Yetkili ağzılardan yapılmalı ya açıklamalar. Sanırım incelemeler ve sorunların nedenleri üzerindeki araştırmalar devam ediyor. Ama sütler dağıtılmadan önce bu sütün insan sağlığı üzerinde nasıl etkiler yapılacağının testleri yapılmalıydı. Kobay olarak uygulamanın kendisi kullanıldı GARİP; :D

10. arz-ı hal

arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

Beğenileri:
    559
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    artık sadece eş ve anne
    Yer:
    Beşitaş'ın tam ortası
    Banka:
    4.192 ÇTL
    ilk defa süt içen çocuk yoktur,olamaz bu dünyanın en saçma sebebidir.
    acaba sütleri hükümetin hangi çiftlikten aldığını açıklayacaklar mı?

Sayfayı Paylaş