1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Suyun Altında Niçin Bulanık Görürüz?..

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve BeReNN tarafından 2 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. BeReNN

  BeReNN Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  30 Nisan 2011
  Mesajlar:
  8.805
  Beğenileri:
  501
  Ödül Puanları:
  5.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  Banka:
  5.490 ÇTL
  Denize dalıp gözlerimizi açtığımızda etrafıbulanık görürüz ama deniz gözlüğünü takınca her şey netleşir. Anlaşılıyor ki, gözümüzün önünde deniz gözlüğünün içindeki hava olmadıkça, suyun içinde görme işlevinde bir aksama olmaktadır.

  Gözümüzün dışbükey şeklindeki dışyüzeyi sadece bir mercek görevi görür. Bu mercek olmadan gözümüz ışığıalıp, arka taraftaki retina tabakasına odaklayamaz. Yani gözümüzün dışıbir görme elemanından ziyade, görüntünün ince ayarınıyapan basit bir mercektir.

  Işık, havadan suya veya bir prizmanın içinden geçerken olduğu gibi, farklıyoğunluktaki cisimlerden geçerken kırılır. Bunu biliyoruz. Gözümüzün yoğunluğu ve dışbükeyliği öyle ayarlanmıştır ki, gelen ışık kırılma sonucunda gözümüzün arkasındaki retinada odaklaşır.

  Işığın sudaki hızı, gözümüzü geçerkenki hızıile yaklaşık aynıdır. Ancak suyun yoğunluğu farklıolduğundan buradan gelen ışık, havadan gelecek ışığa göre yoğunluğu ayarlanmışgözümüzde tam kınlamaz, görüntü retinada tanıodaklaşamaz ve suyun altında cisimleri flu görürüz.

  Eğer su ile gözümüz arasına bir cam koyar ve arkasında havanın bulunduğu bir boşluk bırakırsak, sudan havaya geçen ışık oradan gözümüze gelerek normal olarak kırılır ve görüntü de retina da net olarak odaklaşır.

  -Alıntı-
   

Sayfayı Paylaş