1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Taahhüt Nedir?

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve Papatya tarafından 20 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ.* Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.125
  Beğenileri:
  6.461
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  84 ÇTL

  Sözlükte "taahhüt" ne demek?

  1. Bir şey yapmayı üstüne alma, üstlenme.

  Cümle içinde kullanımı


  Taahhüt işini ortağıma havale ettim.
  - A. Gündüz

  Taahhüt kelimesinin ingilizcesi

  n. undertaking, engagement, affidavit, commitment, committal, pledge, stipulation
  Köken: Arapça

  Taahhüt üstüne, üzerine alma, bir işi yapacağına dair söz verme, bir işi yapmak için resmi şekilde sözleşme, borç altına girme, vaad etme.

  İnsanlar verdikleri sözleri, taahhütlerini yerine getirdikleri ölçüde faziletli, ahlaklı, güvenilir olarak kabul edilmişlerdir. Türkler taahhütlerini mutlaka yerine getirmekle tanınmışlardır. Hele İslamiyeti kabul ettikten sonra bu, Türklerin karakterlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu hususta tarihçiler şunları demektedir:

  “Türk için sadakat, bir görevdir. Sadakati olmayan görevine ihanet etmiş sayılır. Fakat vefasızlık, taahhüdünü yerine getirmeme, sadakatsızlıktan çok ağırdır. Türk için vefasız, sözünde durmayan adam, en aşağı insandır.” “Türkler, taahhütlerine dindarca bir sadakat gösterirler.” (Comte de Bonneaual)

  “Türkler, yeminlerine ve taahhütlerine son derece sadıktırlar.” (d'Ohsson)

  Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem, hadis-i şerifte; “Münafıkın alametleri üçtür: Söz söylerken yalan söyler. Vad ettiği vakit sözünde durmaz. Kendisine bir şey emanet edildiği zaman hıyanet eder.” buyurmuştur. İslam dini taahhütlerin yerine getirilmesini emretmektedir.

  Hukukta taahhüt: Kendi nam ve hesabına bir gerçek veya tüzel kişiye karşı, sözleşmeli veya sözleşmesiz bir işin yapılması veya bir şeyin teslimini söz verme, yüklenme. Yazılı olarak yapılan taahhüte, taahhütname adı verilir.

  Taahhüt işlemi, tasarrufa yönelik değil, borçlandırıcı bir muameledir. Mal; varlığın aktifine dokunmaz, pasifi fazlalaşır. Yük mülkiyet karşı tarafa geçemez. Ancak, mülkiyeti karşı tarafa geçirme borcu doğar. Eğer bu borç yerine getirilmezse, karşı taraftan uğranılan zarar, sözleşilen meblağ istenebilir. Noterde yapılan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi bir taahhüt işlemidir. Buna dayanılarak mülkiyetin geçmesi için mahkemeye dava açabilir. Taahhüt altına girene müteahhit denir. İslam hukukunda da taahhüt işlemi, tasarrufi değil, borçlandırıcı bir işlemdir. Taahhüt eden, taahhüdünden vazgeçebilir. Ama taahhütleri yerine getirmek gelenek halindedir.

  Taahhütleri yerine getirme, devletlerarası bir hukuk kuralıdır. (Bkz. Ahde Vefa)

  Taahhüt seneti: Kontrat.

  Tahahütlü mektup: Her hangi bir yanlışlık veya kaybolma ihtimalinin önlenerek, mektubun gideceği yere emniyetle gitmesinin sağlanması. İki çeşit taahhütlü mektup vardır: a) Taahhütlü: Bunda ayrıca bir fiş doldurulmaz. b) İadeli taahhütlü: Ayrıca bir fiş doldurulur. Doldurulan bu fiş alıcı tarafından imzalandıktan sonra, gönderene geri gelir. İadeli taahhütlü posta ücreti daha pahalıdır.


  Kaynak: Rehber Ansiklopedisi


   
  dderya bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş