1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Tabİat rİsalesİ

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve sessiz gemi tarafından 21 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. sessiz gemi

  sessiz gemi Forum Tutkunu

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.640
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  1.130
  Meslek:
  mühendis
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  233 ÇTL

  YİRMİ ÜÇÜNCÜ LEM'A
  Tabiat Risalesi [1]
  HANIMLAR REHBERİ
  Ehl-i iman âhiret hemşirelerim olan kadınlar taifesi ile bir muhaveredir
  Bazı vilâyetlerde tâife-i nisâdan samimî ve hararetli bir surette Nurlara karşı alâkalarını...[2]
  ba
  Mahremdir. Şimdilik Medresetü'z-Zehra erkânlarına mahsustur.
  İhtiyar kadınlara ehemmiyetli bir müjde ve bekâr ve mücerret kalmak isteyen genç kızlara bir ihtar...[3]
  ba
  Genç Nurcu kızlara ait mektuba ek
  Vaktiyle size gönderilen bir mektuptan parçadır.[4]
  Bu şehirde Risale-i Nur'a intisap eden ihtiyar hanımlar sebat ettiklerini ve başkalar gibi sarsılmadıklarını düşündüm. Birden bu hadis-i şerif ihtar edildi. [5] [​IMG] yâni, "Âhirzamanda, kadınların samimî dinlerine ve kuvvetli itikatlarına tâbi olunuz."
  Evet, ihtiyare kadınlar fıtraten zaife ve hassase ve şefkatli olmalarından, herkesten ziyade dindeki tesellî ve nura muhtaç olduğu gibi, herkesten ziyade fıtratlarında fedakârâne şefkat cihetiyle, dinde bulduğu nihayetsiz şefkatperverâne bir nur-u tesellî ve iltifat-ı merhamet-i Rahmân ve nokta-i istinat ve nokta-i istimdada ihtiyacı var. Tam sebat etmek, fıtratlarının muktezasıdır. Onun için, bu zamanda o hâcâtı tam yerine getiren Risale-i Nur, herşeyden ziyade onların ruhlarına hoş geliyor ve kalblerine yapışıyor.

  Gayet ehemmiyetli bir hakikata gayet kısa bir işaret
  Bazı ehâdîs-i şerife ile işaret var ki; "Âhirzamanda kadınlar tâifesinde hakaik-ı imâniye ziyade bir derece inkişaf edecek. O zamanın dalâlet tehlikelerinden bir derece mahfuz kalacaktır." Bir hadîs-i şerif ferman eder ki:[​IMG] Yani "Âhirzamanda ihtiyar kadınların dinlerine iktida ediniz." Demek şefkat kahramanları olan kadınlar, o seciye-i şefkatten çıkan samimiyet ve ihlâs ile o zamanın riyakârane dalâlet tehlikelerinden kurtulmaya vesile olur. İslâmiyetini muhafaza ederler.
  Hem bir hadîs-i şerif ferman ediyor ki:[​IMG] Yani: "Kızların babasının rızkına bereket düşer."
  Demek kız çocukları âhirzamanda çoğalır. Hem mübarek ve rızıkları bereketli olur. Ben çok zaman evvel bu nevi hadislerin sırrını bilmiyordum. Cenab-ı Hakka şükür ki, bu âhirde bir derece o sırrı anladım. Gayet kısaca bir işaret edeceğiz:
  Nev-i beşerde yavrular, sâir hayvanlar gibi çabuk kendi kendine mâlik olmadığından, yaşamakta hayvanın iki-üç ay yerine, on sene, belki daha ziyade şefkatli bir himayete muhtaç olduklarından, bu sır için cins-i hayvana muhalif olarak insandaki veledlerine karşı şefkat, bir seciye-i fıtrî olarak devam etmek lâzım gelmiş. Hem iktidarsız yavrulara ve zayıf vâlidelerine tam yardım ve himaye etmek hikmetiyle erkeklerde de haysiyet, nâmus seciyesi fıtratında dercedilmiş. Bu nâmusta hâlis ve ücretsiz, mukabelesiz, samimî bir kahramanlık dercedilmiş. Fakat o seciye bazı esbap ile bir derece bozulduğu için samimî ve hâlis kahramanlık seciyesi ekseriyette zayıflamış. Fakat kadınlarda o seciye-i fıtriye olan şefkat kahramanlığı bozulmamış. Bu seciye-i fıtrî ehl-i İslâmda, âhirzamanda büyük bir hizmet ve hayat-ı içtimaiyede, İslâmiyet dairesinde bir esas olacağına o gibi hadis-i şerifler işaret edip remzen haber veriyorlar.​
   
Benzer Konular
 1. Melek
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  776
 2. Hazangülü

  Aşk Risalesi

  Hazangülü, 30 Temmuz 2006, Paylaşıldığı Yer: Şiir
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  525
 3. Girayhan
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  11.051
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  738
 5. ZeyNoO

  Renkli Tabiat

  ZeyNoO, 10 Nisan 2012, Paylaşıldığı Yer: Resimler
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  2.849
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş