1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Tabii afetler dolayısıyla yapılan bağış ve yardımlar

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Tabii afetler dolayısıyla yapılan bağış ve yardımlar

  Bakanlar Kurulunca yardım kararı alınan tabii afetler dolayısıyla Başbakanlık aracılığı ile makbuz mukabili yapılan nakdi veya aynî bağışların tamamı indirim konusu yapılabilir. Bu tür bağış ve yardımlar esas itibariyle Bakanlar Kurulunca yardım edilme kararı alınması koşulu ile Türkiye içinde olduğu gibi Türkiye dışındaki ülkelerde meydana gelen tabii afetler için de geçerli bulunmaktadır. Ancak yardımın Başbakanlık aracılığı ile yapılması gerekir.

  Bağış ve yardımın nakden yapılmaması halinde, varsa harcamanın mukayyet değeri, yoksa VUK hükümlerine göre takdir komisyonlarınca takdir edilecek değeri indirime konu edilir.
  Görüldüğü üzere gelir vergisi beyannamesinde beyan edilen gelirlerden yapılan indirimleri belirleyen 89’uncu maddede yer alan indirim unsurlarının kapsamı, 31.07.2004 tarihinde yürürlüğe giren 5228 sayılı kanunla yapılan değişikliklerle genişletilmiş, özellikle kültürel varlığı koruma ve geliştirme alanında yapılacak her türlü bağış ve yardımın indirim konusu yapılması mümkün kılınmıştır.

   

Sayfayı Paylaş