Takdir Etmede Uyulması Gereken Özellikler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Takdir Etmede Uyulması Gereken Özellikler

Hangi davranışın takdir edildiği net bir biçimde ifade edilmelidir: örneğin; “Bu raporda iyi bir,r iş çıkardınız” şeklindeki cümlede, hangi yönün takdir edildiği ifade edilmemiştir. Sadece üstün körü bir genelleme göze çapmaktadır. Oysaki kapsamını mı, süresini mi, getirdiği çözümleri mi, önerileri mi vs. takdir edildiği belirtilmelidir. Bunlar yapıldığında iyi ve istenen davranışlar tekrarlayacaktır.

Doğru kişi, doğru şekilde takdir edilmelidir: Bir ekip çalışmasının sonunda ortaya çıkan sonuçta payı en büyük olan kişi ayrıca takdir edilmelidir.
Zamanlama iyi yapılmalıdır: başarı ve takdir arasında zaman fazla olmamalıdır. Başarılı sonuç anında takdiri hak eder.
Sadece sonuçlar değil, süreçlerde takdir edilmelidir: Sonuçlar sadece o anki durumu ifade eder. Oysaki o sonuca gelene kadar da bir çok davranış ortaya konacaktır.

Övgü ve takdir, kişiye fark edildiğinin ve başarılı olduğunun mesajını verir. Bu mesaj, tüm insanların beklediği bir ihtiyaçtır. Övgü ve takdir, kişilere iyi bir geri bildirim yoludur. Övgü ve takdir aynı zamanda teşvik etmektir.

Övgü ve takdir etmeyi öğrendiğimizde, takdir ettiğimiz kişiye değerli olduğunu hissettiririz. İyi davranışların devamlılığını sağlarız.

Bunu yapmak, başarı için gerçek motivasyonu sağlar. Övgü ve takdir bilinçli yapılırsa kişide özgüven oluşturur.

İyiyi, güzeli, doğruyu, başarıyı, emeği takdir etmeyi öğrenmek demek, etrafınızda bir etki meydana getirmeniz anlamını taşır. Takdir ettiğiniz her kişiye özgüven aşılarsınız, istek aşılarsınız, daha iyi şeyler üretme arzusu aşılarsınız en önemlisi de var olduğunu hissetmesini sağlarsınız.

“Takdir, etkili bir güven geliştirme yöntemidir.” Zig ZAGLAR

Takdir etmeyi ve övgüyü öğrenip, bunları yerinde kullanmaya başladığınızda; akıllı insanların sizinle iyi ilişkiler kurmalarını, akılsız insanların da sizden uzaklaşmalarını sağlarsınız.

Övgü ve takdir, onaylamaktır. Kişiyi, davranışlarını, sonucu kabul etmek ve fayda sınıfına koymaktır. Bu onaylama, kişilerin duygularına basılmış bir mühür gibidir.

Takdir ve övgü, en nitelikli en etkili eğitim, motivasyon ve gelişim yöntemlerinden biridir. Kişinin ruhunda ve davranışlarında etkiler bırakır. Kişiyi daha iyi olmaya sevk eder.

Her insanın kendine karşı bir sevgi anlatışı vardır. Akıllı insan kendini sever, kendini geliştirmek ve olgunlaştırmak ister. Başkalarının da kendi şahsiyetini, yetenek ve potansiyelini fark etmesini, takdir etmesini bekler. Doğru davranışlarının fark edilmesi, takdir edilmesi, kişiyi yeni doğrulara yönlendirir ve olgunluğunu artırmak için teşvik eder. Takdir edilmemek ise, insanlarda olumsuz duyguların yeşermesine ve verimliliklerinin düşmesine sebep olur.

Başarılı insan, takdir ve övgüde her geçen an tecrübe sahibi olur. Çevresindeki insanlar, iyi, doğru ve güzel davranışlarının takdir edileceğini bilirler. Takdir etmeyi öğrenmiş olan kişi, kendine özgü metotları karşısındaki insan hakkındaki verilerle birleştirerek davranır.


Niyazi Fırat Eres
 

Benzer konular

Top