1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Takıntı Çeşitleri

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve Papatya tarafından 17 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.117
  Beğenileri:
  6.454
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  175 ÇTL

  Takıntı, kişinin zihninden uzaklaşamadığı saplantı halli düşüncelerdir.
  Kişi bunların mantıksız olduğunun farkındadır ama yine de düşünmeden edemez.
  Takıntının hastalığa dönüşmesi için, düşüncelerin uzun süre kişi meşgul etmesi, kişiye rahatsızlık vermesi, daha fazla düşünmesi ve bu durumun hayatını olumsuz etkileyecek boyuta gelmesi gerekir.


  Temizlik takıntısı

  Temizlik takıntılı kişiler bir nevi temizlik hastasıdırlar. Sürekli olarak ellerini ayaklarını yıkarlar. Evlerini durmadan temizlerler. Duştan uzun süre çıkmazlar. Tekrar tekrar yıkanırlar. Bu tür kişiler yanlarında ve çantalarında sürekli kolonya, alkollü mendil, peçete türü şeyler taşırlar. Ne zaman bir yere dokunsalar, bir nesneyle temas etseler ellerini temizlemek zorunda hissederler. Hatta kapı kolları gibi nesneleri peçeteyle tutarlar.

  [​IMG]

  Düzen ve simetri takıntısı

  bu tür takıntıya sahip olan insanlar, sürekli etrafındaki şeyleri düzeltmekle menkuldür.
  Onlara göre her şey yamuktur ya da eğridir.
  Bunu fark ettiklerinde o şeyi düzeltmeden rahat edemezler. Düzeni tertibi severler. Dağınıklığa gelemezler.
  Şüphe ve kontrol takıntısı
  Kapıyı, ocağı, pencereyi kapatıp kapatmadıklarına, ütünün fişini çekip çekmediklerine bakarak hayatları kontrollerle geçen takıntılı kişiler, bazen hiç evden çıkamaz hale gelebilirler.

  Dini takıntı

  Bu takıntıya sahip olan kişilerde inançlarına aykırı düşüncelere yönelik saplantılar mevcuttur. Aslında inançlı ve dindarlardır. Ancak, istemeden de olsa zihinleri dini yönden sürekli sorgulamalar yaşarlar. Allah’a küfretmek, isyan etmek, kutsal şeylere küfretmek, sürekli abdest alıp, abdestinin sürekli bozulduğunu düşünmek, namaz kılarken zihinlerinden cinsel içerikli şeyler geçirmek gibi kendilerine de oldukça sıkıntı ve üzüntü verici takıntılar yaşarlar. Bundan dolayı da sürekli tövbe ederler ancak bu takıntılarının önüne geçemediklerinden yine aynı düşünceleri sürdürürler.

  [​IMG]

  Saldırganlık takıntısı

  Kimi insanlar da hiç olmadık zamanlarda, aslında saldırgan duyguları olmadığı halde, sürekli birilerine zarar verir miyim düşüncesine kapılırlar. Kardeşimi boğazlayacak mıyım? Birini bıçaklayacak mıyım? Şu kişiyi dövecek miyim? Şuna zarar verir miyim? Gibi şiddete yönelik düşünceleri kişi kafasında çok kuruyorsa bu onda saldırganlık takıntısının bulunduğunu net şekilde ortaya koyar. Bu tür kişilerin niyeti zarar vermek değildir. Bunu sadece düşünür.

  Alıntıdır.


   
Benzer Konular
 1. sorumsuz
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  4.745
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  13.587
 3. MeRciMeK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  430
 4. Suskun

  Takıntı

  Suskun, 2 Ocak 2012, Paylaşıldığı Yer: Felsefe / Psikoloji
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.535
 5. Papatya

  Takıntı

  Papatya, 13 Aralık 2012, Paylaşıldığı Yer: CerezSÖZLÜK
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  432
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş