1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz
Notu Gizle
Merhaba Ziyaretçi.

Forumda "YAZ" konulu resim yarışması düzenledik. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sizi de yarışmaya katılıma davet ediyoruz...

Tansu ÇİLLER

Konusu 'Başbakanlarımız' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 31 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  1. KıRMıZı
    Aşık

    KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

    Katılım:
    22 Şubat 2008
    Mesajlar:
    27.626
    Beğenileri:
    5.328
    Ödül Puanları:
    11.580
    Cinsiyet:
    Bayan
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    2.026 ÇTL
    [​IMG]
    Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı
    Görev Süresi
    25 Haziran 1993 – 6 Mart 1996
    Yerine geldiği Süleyman Demirel
    Yerine gelen Mesut Yılmaz
    Doğum 23 Ekim 1944 (1944-10-23) (66 yaşında)
    İstanbul, Türkiye
    Partisi Doğru Yol Partisi
    Eşi(leri) Özer Uçuran Çiller (1943-...)

    Tansu Penbe Çiller (d. 23 Ekim 1944, İstanbul), Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı ve ilk kadın Dışişleri Bakanı. Ekonomist ve siyasetçi. Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak koalisyon hükümetlerinde bulunduğu 1991-1997 döneminde Türkiye ekonomisi ortalama yıllık %4.9 oranında büyümüş ve Türkiye'nin GSMH'si Dünya toplamının binde 11.21'indan binde 12.37'sine yükselmiştir.

    1954 seçimlerinde Bilecik Valiliği'nden emekli olan Rumeli Türklerinden,Selanik'li Hüseyin Necati Çiller ile Muazzez Çiller'in tek çocukları olan Tansu Çiller, Fındıklı’da, İsmet İnönü İlkokulu’na kaydoldu. Ardından, baba Necati Bey’in Bilecik Valisi olarak atanmasını izleyerek, 1953 yılında, Bilecik Edibali İlkokulu’nun beşinci sınıf öğrencisi oldu. Demokrat Parti, okulunun adını değiştirmişti. Tansu Çiller, ilkokul diplomasını İsmet İnönü değil Namık Kemal İlkokulu’ndan aldı.

    Amerikan Kız Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Robert Koleji Ekonomi Bölümü'nü bitirmiştir. yüksek lisansını New Hampshire Universitesi, Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde veren Çiller, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi'nde devam ettirmiştir. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör olmuştur. Tansu Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunmaktadır.

    Siyasi kariyeri
    Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yapan Çiller, 1990 yılı kasım ayında Doğru Yol Partisi'nde politikaya girmiştir. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilen Çiller, Sosyaldemokrat Halkçı Parti ile kurulan, Süleyman Demirel'in başbakanlığındaki koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev almıştır.

    Süleyman Demirel'in Türkiye Cumhuriyeti'nin dokuzuncu cumhurbaşkanı seçilerek başbakanlık görevini bırakmasından sonra DYP genel başkanlığına aday olan Tansu Çiller, 13 Haziran 1993 tarihli DYP olağanüstü genel kurulunda en yüksek oyu alarak genel başkan seçilmiş ve Türkiye'nin ilk kadın başbakanı olmuştur. 25 Haziran 1993'ten 6 Mart 1996 tarihine kadar 50, 51 ve 52'nci Cumhuriyet hükümetlerinde başbakanlık yapmıştır.

    Başbakanlığı döneminde PKK'ya karşı verilen düşük yoğunluklu savaş nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernleşmesi çalışmalarına katkı vermiş ve PKK'nın ABD yönetimi tarafından terörist örgütler listesine alınmasını sağlamıştır. Ayrıca Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği antlaşmasını imzalayarak Türkiye'nin ileriki yıllarda otomotiv sanayii ürünleri ile ihracatını katlamasını sağlamıştır. 5 Nisan 1994 tarihinde % 104'lük oranla cumhuriyet tarihinin 3. en büyük devalüasyonunu gerçekleştirmiştir.

    Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne tüm TC vatandaşlarının bireysel başvuru hakkını tanıyarak, hazine ve orman davaları ile mülkiyet hakları ellerinden gaspedilen, ya da hapishanelerde işkenceye maruz kalan vatandaşlara adalet arama imkânını vermiştir.

    1996 yılında RP - DYP arasında kurulan 54. hükümette Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. 1997 yılında Susurluk olayından sonra hükümete karşı gelişen 28 Şubat sürecinde Postmodern darbe'ye maruz kaldı. 3 Kasım 2002'de yapılan erken genel seçimlerde DYP'nin seçim barajını aşamaması üzerine genel başkanlık görevinden istifa ederek, aktif politikadan çekilmiş ve yerini Mehmet Ağar'a bırakmıştır. 19, 20 ve 21'inci dönem İstanbul milletvekilliği yapmıştır.

    Özer Uçuran Çiller ile evli olan iki çocuk annesi olan Tansu Çiller, İngilizce ve Almanca bilmektedir.
     
  2. YoRuMSuZ
    Avare

    YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

    Katılım:
    7 Haziran 2006
    Mesajlar:
    24.944
    Beğenileri:
    7.955
    Ödül Puanları:
    11.330
    Cinsiyet:
    Bay
    Banka:
    9.084 ÇTL

    Prof. Dr. Tansu ÇİLLER
    (1946- )
    1946 yılında İstanbul'da doğdu. Robert Koleji mezunu olan Tansu Çiller, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde yaptı. 1978 yılında doçent, 1983 yılında profesör oldu.

    Çiller, 1990 yılı Kasım ayında Doğru Yol Partisi'nden politikaya atıldı. 1991 yılı seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçildi. Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile kurulan ve Süleyman Demirel'in Başbakanlığındaki koalisyon hükûmetinde ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı.

    Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilerek Başbakanlık görevini bırakmasından sonra 13 Haziran 1993 tarihinde yapılan Doğru Yol Partisi Olağanüstü Genel Kurulunda Genel Başkan seçildi ve Türkiye'nin ilk bayan Başbakanı oldu. 5 Nisan kararlarıyla Türk ekonomisinde bir döneme imza attı.

    1996-1997'de Refah Partisi- Doğru Yol Partisi Koalisyon Hükûmetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

    3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde milletvekili seçilemeyen Çiller, 14-15 Aralık 2002 tarihinde yapılan Doğru Yol Partisi 7. Olağan Kongresi'nde Genel Başkanlıktan ayrıldı.

    İngilizce ve Almanca bilen Tansu Çiller, evli ve 2 çocuk annesidir.

    Başbakanı Olduğu Hükûmetler ve Görev Zamanları
    50. T.C. Hükûmeti 25.06.1993 05.10.1995
    51. T.C. Hükûmeti 05.10.1995 30.10.1995
    52. T.C. Hükûmeti 30.10.1995 06.03.1996
     
Benzer Konular
  1. MeRciMeK
    Mesaj:
    0
    Görüntüleme:
    619
  2. BeReNN
    Mesaj:
    0
    Görüntüleme:
    682
  3. eFSaNe_KaRTaL
    Mesaj:
    5
    Görüntüleme:
    1.548
  4. ...SAKLI CeNNeT__
    Mesaj:
    0
    Görüntüleme:
    517
  5. ~meLek~
    Mesaj:
    0
    Görüntüleme:
    548
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş