1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Tarihte ilk yüksek öğretim kurumu - Akademia

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 8 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Tarihte ilk yüksek öğretim kurumu - Akademia

  [​IMG]

  [​IMG]
  Antik Yunanda Üniversite

  Tarihte ilk yüksek öğretim kurumunun MÖ. 387 yılında Atina’da Platon (Eflatun) tarafından kurulan ‘Akademia’ olduğu kabul edilir.1,2 Akademia adı onun,MÖ 5. yy da yaşamış Yunan kahramanı Akademos’ un adını taşıyan Platon’un kendisine miras kalan parayla üç bin drahmeye satın aldığı, Akademos’un bahçesinde (kepos) kurulmasından gelmektedir.1,3 Akademia’da belirlenmiş bir tedrisat çizelgesine uygun şekilde Eflatun’un yanı sıra, başka birçok hoca ders okutmuştur. Akademia’nın kurucu müdürü Eflatun, sıkça uzun yolculuklara çıktığından müdürlük hususunda kendisine vekalet edilmiştir. MS. 529 yılında Justinyen4 tarafından kapatılıncaya kadar 916 yıl ömür süren Akademia’ da sınıflar, talebe yatakhaneleri, aşlık, müze ve Eflatun’un kendisinin dahi bolca yararlanmış olduğu bir kütüphane vardı. Bu kütüphaneden kendisinden daha çok, Eflatun’un ‘kitap kurdu’ kimilerine göre ise ‘mükemmel okuyucu’ olarak nitelediği,o gelmedikçe dersine başlamadığı kısaca ‘akıl (nous)’ diye taltif ettiği öğrencisi Aristoteles yararlanmıştır.
  Akademia’ya intisap edenlere bedava öğretim yaptırılırdı. Okul, toplumun halivakti yerinde olanların bağışlarıyla yapılmaktaydı.1 Eflatun Akademia’da ibadetler ile dini kutlamaların ihmal edilmeme-sine dikkat göstermiştir. Akademia’nın işleyiş sistemi ile medrese sistemi arasında ve kısmen de günümüzün vakıf üniversiteleri işleyişi arasında benzerlikler bulunmakatadır.

  Akademia’dan sonra Atina’da Aristoteles MÖ. 334’ün başlarında ondan hiç de aşağı kalmayacak Lükaion (gümnazion=yüksekokul) u kurulmuştur. Bu ad Aristoteles’in kiraladığı Apollon’a adanmış Lükaion korusunda kurulmuş olmasından gelmektedir. Aristoteles, Makedonya’da Stageira vatandaşı olduğundan Atina’da gayrimenkul satın alamazdı. Aristoteles gezinerek ders verdiği için Aristoteles felsefesi ve onu izleyenler için gezici (Peripatos) lakabı uygun görülmüştür. Lükaion da doğa bilimi, mantık, siyaset ve ahlak bilgileri tarih-coğrafya, hava, gök, yer bilimleri tarihte ilk kez belirlenip tedris olunmuşlardır. Aristoteles’in günlük ders okutmaları iki bölümden oluşurmuş. Sabahları Lükaion mensupları erken saatlerin sağladığı dinç kafayla konuları uzmanca öğrenir, tartışırlarmış. Akşamları ise halktan ilgilenenlere konuşma yapılırmış.
   

Sayfayı Paylaş