Tart Hamurunun Püf Noktaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,528
Beğeniler
6,245
Takım
GALATASARAY
#1
Tart Hamurunun Püf Noktaları

Hazırladığınız hamuru buzdolabından, kullanmadan hemen önce çıkarın; çünkü çok yumuşak bir hamurla çalışmak kolay olmayacaktır.
Hamura şekil verirken parmaklarınızı kullanacağınız zaman her seferinde parmaklarınızı çok soğuk suya batırıp, kurulayın. Hamurun ısınıp, yumuşamaması için bu gerekli.
Hamur piştikten sonra kenarlarının renginin daha güzel görünmesi için, biraz sütte bir yumurtayı çırpıp, hamurun kenarlarına fırçayla sürün.
Hamuru tart yapmak için boş pişirecekseniz, kalıba yaydıktan sonra bir bıçakla dibine delikler açın. Fırına yerleştirirken içine bir kat alüminyum folyo yayıp, kabarmaması için üzerine ağırlık koyun (kuru bakliyat ya da seramik tabak gibi).
Fırına koymadan önce hazırladığınız hamuru bekletmeniz gerekiyorsa, buzdolabında tutun.
Fırının ısısını 180 dereceye ayarlayın. Eğer havalandırmalı yani turbo bir fırınsa, 10 derece daha düşük ısıya ayarlayın.
Fırın, ideal ısıya ulaştıktan sonra kalıbı, fırının orta katına yerleştirin.
Boş tart hamuru için pişirme süresi 25-30 dakika olarak ayarlanmalıdır, içi meyve, krema doldurularak ve üzerine yine bir hamur kapak kapatılarak pişirilen turtanın pişirme süresi ise 30-40 dakika olmalı. Gerekli süreyi geçmemeye özen gösterin. Aksi takdirde hamur kurur.
Tart veya turta piştikten sonra hemen çıkarmayın ve soğuyuncaya kadar fırının içinde bekletin.
Hazırladığınız turta veya tartı servis yapana kadar da buzdolabında bekletin.
 
Top