Tartma Uzunluk ve Sıvı Ölçme Birimlerini Kullanan Meslekler

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Tartma Uzunluk ve Sıvı Ölçme Birimlerini Kullanan Meslekler

MARANGOZLUK: Ağaç işleme işidir.Bu işi yapanlara marangoz denir. Ahşap malzemeleri isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar marangozların en sık kullandıkları araçlardır.İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ: İnşaat mühendisleri yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.


TERZİLİK: Terzilervücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar iğne iplik dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülürkumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.


KUYUMCULAR: Kuyumcular çok değerli altın ve gümüş zinet eşyalarıNnı satarken hassas terazi kullanırlar. Eğer ölçüye dikkat etmezlerse ya zarar ederler yada insanlarda fazla para almış olurlar çünkü altının gramı bile birkaç ytl ediyor.


MARKET BAKKAL KASAP MANAV: Buralardan aldığımız yiyecekleri terazide tartarak kilogram olarak alırız. Mesela 1 kg domates 2 kg patates 1 kg et 1 kg pirinç gibi.SÜTÇÜLER: Sütümüzü alırken sütçüye 1 litre süt verirmisin deriz.
SU YAĞ: Suyumuzu ve yağımızı alırken 1 litrelik 5 litrelik şişelerde litre olarak alırız.
 
Düzenleyen yönetici:
Top