Taşıt Tutması Nasıl Oluyor?..

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,995
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Ne kadar hızla ve ne kadar uzak mesafeye gitmelerine bağlıolmadan, insanlar hareket halindeki vasıtaların içinde mide bulandırıcıbir rahatsızlık hissederler.

Dışkulağımızın görevi işitmeyi sağlamaktır ama iç kulağımız dengemizden sorumludur. Hareket halinde olduğumuzda, iç kulağımızın içindeki sıvıçalkalanır ve sinir sistemimiz vasıtasıile beynimize sinyal gider. Eğer arabanın içinde bir şey okuyorsanız veya arabanın içinde bir şeye bakıyorsanız, gözlerden beyine hareket halinde olmadığınız sinyali gider ama iç kulaklarınızdan giden sinyal farklıdır. O, vücudunuzdaki sarsıntıdan dolayıhareket halinde olduğunuzu bildirir. Bu iki sinyal arasındaki fark, halk arasında 'araba tutması' diye adlandırılan, mide bulandırıcıetkiyi yaratır.

Aslında dalgalı denizde seyreden bir gemideki insanıdeniz tutmasıne ise hareket halindeki bir arabanın içindeki insanıtaşıt tutmasıda aynışeydir. Denizdeki hareket tam anlamıile üç boyutlu olduğundan etkisi daha fazladır. Başağrısı, başdönmesi, nabızdaki artışve mide bölgesindeki baskıhissi ile kusma ihtiyacıen belirgin özelliklerdir. Bunlara ilaveten deniz tutmasında, bulantıdan önce stres hormonlarıda salgılanmaya başladıklarından rahatsızlık
ve panik hissi iyice kuvvetlenmektedir.

-Alıntı-
 
Top