1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Tatilde adet olmak

Konusu 'Kadın' forumundadır ve MeRciMeK tarafından 2 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. MeRciMeK

  MeRciMeK V.I.P V.I.P

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.807
  Beğenileri:
  1.917
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  2.322 ÇTL
  Okullar kapandı ve öğrenciler yaz tatiline büyük bir coşku ile girdi, çalışanlar için ise yıllık izin sezonu başladı. Peki ya bu tatil dönemi içersinde ya adet olursanız?

  Yıl boyunca tatil ve deniz hayalleri kuran kadınların başına gelebilecek en kötü şeylerden biri tatilde regl olmak yani adet görmektir. Bu nedenle tatil programı regl günleriyle kesişen kadınların çoğu rahat rahat denize ya da havuza girmek hijyenik pedlerle uğraşmak yerine tatilini ertelemeyi tercih eder.


  Tıbbi olanaklarından destek alarak kadınların sadece tatilde değil normal yaşantılarında da regl döneminden kurtulabileceklerini söyleyen Prof. Dr. Sezai Şahmay “Regl toplumumuzda kadınlığın göstergesi gibi kabul edilip hayattaki en önemli olaylardan biri oluyor ve bu konuya gereğinden çok önem veriliyor. Oysaki kadınlar bazı doğum kontrol yöntemlerini tercih ederek korunmanın yanı sıra adetlerini azaltabilir hatta bazen tamamen ortadan kaldırabilirler. Bu; tıbbi olarak sakıncalı bir durum olmadığı gibi kadının doğurganlığının devam ettiğini bildiğimiz sürece adet olmaması bir avantajdır. Yeter ki; bunun geriye dönüşü olan basit bir olay olduğu bilinsin” diyor.

  Rahim içi sistemin (hormonlu spiral) vücudun hormonal dengesini etkilemeden rahim zarını incelterek kanamayı azalttığına değinen Prof. Dr. Sezai Şahmay: “En etkin doğum kontrol yöntemlerinden biri olan rahim içi sistemde rahime yerleştirilen T şeklindeki özel plastik bir cismin içinde bulunan çok düşük dozdaki gestagen (gebelikte salgılanan hormon) hormonu rahim içi zarına etki ederek kalınlaşmasını engelliyor yani zarı inceltiyor. Zar inceldikçe adet de azalıyor. Bir süre sonra yumurtalıkların faaliyeti aynen devam etmesine rağmen rahim zarı kalınlaşamadığı için vücut adet kanaması üretmemeye başlıyor. Bu şekilde kadın hem gebelikten korunuyor hem de adet kanamasında ciddi bir azalma oluyor. Bu özellikle yaz aylarında kadınlar için büyük avantaj sağlıyor. Rahat rahat denize giriyorlar kıyafet seçiminde özgür oluyorlar. Ayrıca bu yöntem aynı zamanda aşırı kanamanın sebep olduğu halsizlik yorgunluk ve kansızlığı da önlüyor. Tamamen geri dönüşlü bir korunma yöntemi olan rahim içi sistem çıkarıldıktan sonra 3-6 hafta içinde adetler yeniden başlıyor ” dedi.
   

Sayfayı Paylaş