Tatile Başlarken...

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Mys 2009
Mesajlar
14,251
Beğeniler
1,920
#1
Hamilelik döneminde tatil konusuyla ilgili merak ettikleriniz

Deniz ve güneş
Tatilde güneş ışınlarının en zararlı olduğu öğle saatlerinde sahilde olmak yerine gölgede dinlenilmeli ve bu saatlerde yorucu bir açık hava aktivitesinden kaçınılmalı. Anne adaylarımız için denize girmek çok faydalı ve rahatlatıcı bir egzersiz. Ancak yüzmek için havuz tercih ediliyorsa havuz suyunda bulubab yüksek orandaki klorun, vajinal mantar enfeksiyonlarına sebep olabileceği unutulmamalı. Tatilde, karın bölgesine travma ve düşme olasılığı yüksek, bu nedenle ani basınç değişiklikleri yaşatabilecek spor ve aktivitelerden (su kayağı, rafting, yamaç paraşütü ve ata binmek gibi) uzak durulmalı.

Tatil yemekleri
Anne adayı için tatilde beslenmeye dikkat etmek, kullandığı vitamin ve mineral desteklerine önerildiği şekliyle devam etmek çok önemli. Yemeklerde çiğ sebze ve meyvelerin iyice yıkanmış, etlerin ise iyi pişmiş olduğuna dikkat edilmeli. Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı. Tatilde olmanın verdiği psikolojiyle beslenme programının dışına çok çıkılmamalı. Yazlık yerlerde daha çok karşılaşılan bulantı, kusma, ishalle kendini gösteren besin zehirlenmeleri, ateşli durumlar, dinlenmeyle geçmeyen kramplar ve baş ağrıları dikkate alınmalı anne adayının doktoruyla haberleşerek en yakın sağlık merkezine gidilmeli.
Tüm bunların yanı sıra sorunsuz geçen, iyi planlanmış bir tatil hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok faydalı olacak.
 

Benzer konular

Top