1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Teğmen Çelebi'den Özel Kuvvet Savunması

Konusu 'Sadece Magazin Haberleri' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 28 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.782
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    384 ÇTL
    İkinci "Ümraniye" davasının tutuklu sanığı Teğmen Çelebi, merakla beklenen açıklamasını tamamladı.

İkinci "Ümraniye" davasının tutuklu sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi, "Başarılı, silahlı çatışma bizim görevimiz, başarımızdır. Pilot olmasaydım, mutlaka Özel Kuvvetlere girmek için çaba sarf ederdim" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasına devam eden Çelebi, iddianamede teğmenlerin örgüt yöneticisi ve generallerin de örgüt üyesi olarak gösterildiğini belirtti.

Çelebi, "Değerli bilim adamı Mehmet Haberal, değerli komutanım Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, değerli komutanlarım, tutuklu yargılanan bayanlar ve diğer tutukluların tahliyelerini, kendi özgürlüğüme tercih ettiğimi ifade ederek savunmama devam ediyorum" dedi.

Tek kelime bile konuşmasa, hakkındaki iddiaların ceza alması için yetersiz olduğunu ifade eden Çelebi, "Ancak konuşmamdaki amacım, Türk evladına doğrunun yanlıştan daha önemli olduğunu göstermektir. Mevzu vatansa gerisi teferruattır" şeklinde konuştu.

Hakkındaki iddiaları tek tek açıklayan Çelebi, "Ergenekon" örgütü adına tutuklu sanıklar Kemal ve Neriman Aydın kardeşlerin talimatı üzerine Hizb-ut Tahrir örgütünün üyeleri ile irtibata geçtiği iddiasının kendine yapılan bir iftira olduğunu söyledi.

Hizb-ut Tahrir örgütü hakkında bilgi toplamak için tutuksuz sanık Süleyman Solmaz ile irtibata geçtiği iddialarına yönelik Çelebi, şunları kaydetti:

"Konu ile ilgili komutanlarımı bilgilendirecektim. Olgunlaşmasını bekledim. Arkasında kimler vardır tespit etmek istedim. Bundan subay arkadaşlarımın bilgisi var, gizli olsa arkadaşlarıma bilgi verir miydim? Benim aldığım bazı notlar ve Hizb-ut Tahrir ile ilgili CD'lerin neden Neriman Aydın'ın evinde bulunduğu soruluyor. Benim yoğun helikopter eğitimlerim vardı. Din konusunda yüksek bilgileri olduğu için Cumhuriyet konusunda tehdit olabilecek bir unsurun olup olmadığını kontrol etmeleri için CD ve notları Neriman Aydın'a ben bıraktım."

Atatürk'ten yaptığı alıntıların iddianamede suç unsuru olarak yer aldığınI öne süren Çelebi, Atatürk'ün Gençliğe Hitabı'nı okumakla suçlandığını ve bu suçtan gurur duyduğunu ifade ederek, "Beni en ağır cezaya çarptırın" dedi.

Örgüt üyelerini Özel Kuvvetler Komutanlığına sızmaya teşvik ettiği iddiasına ilişkin de Çelebi, "Bizim uzmanlığımız, başarılı, silahlı çatışmadır. Tabii ki bunu alt sınıftakilere söyleyeceğim. Başarılı, silahlı çatışma bizim gö revimiz, başarımızdır. Pilot olmasaydım, mutlaka Özel Kuvvetlere girmek için çaba sarf ederdim. Alt sınıflara 'Özel Kuvvet olun' demem, Özel Kuvvetlere sızma olarak algılanmış" diye konuştu.

"SİZ ÇIKANA KADAR ÖLMEYECEĞİM"

Bu arada duruşmaya, Türkiye Gençlik Birliği'ne (TGB) üye bir grup da izleyici olarak katıldı.

Öte yandan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 50 kişi ile birlikte 96 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da duruşmayı izledi.

Çığ, duruşma çıkışında savunmasını yapan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin annesi, babası ve TGB'lilerle birlikte basın açıklaması yaptı. Tutuklu sanıklara söz verdiğini belirten Çığ, “Vatansever dostlarımızın burada kapalı kalması yatarken, yemek yerken her an aklımda. Onlar için dua ediyorum. Onlara bugün söz verdim. Siz çıkana kadar ölmeyeceğim" dedi.

Mehmet Ali Çelebi'nin babası Muharrem Çelebi oğlunun hiçbir suçu olmadığını söyleyerek, “Burada hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku işliyor" diye konuştu. Tutuklu teğmenin annesi Rukiye Çelebi ise “Türkiye laiktir laik kalacak. Ne mutlu Türk’üm diyene" dedi.

ASKERHABER / SİLİVRİ BÜRO

Sayfayı Paylaş