Tek Böbrekle Yaşam

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,012
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Böbrek kanseri olmuş hastaların çoğu zaman bir böbreği alınır. Bu operasyon sonrası hastalar yaşamlarını tek börekle rahatça sürdürebilir.

Her kanserde olduğu gibi, böbrek kanserinin tedavisinde de ilk göz önüne alınması gereken kanserin evresidir. Yani tümörün böbrek içinde sınırlı kalmış olmasına göre veya böbrek dışına ve vücudun başka bölgelerine yayılım derecesine göre tedavi planı yapılır.

Mikrodalga tedavisi
Tedavide genellikle ilk yapılması gereken böbreğin ve etrafındaki yakın komşu dokuların çıkarılmasıdır. Bunların içinde böbrek üstü bezinin de alınması gerekebilir. Bazı hastalarda çevredeki lenf düğümleri ameliyat sırasında temizlenir. Böbreğin tamamının alınması, genellikle diğer böbrek sağlam olduğundan, hiç bir problem olmaz. Bir böbreğin alınması, iki gözden birinin veya iki bacaktan birinin alınması kadar önemli değildir. Eğer tümörün durumu uygunsa, böbreğin sadece bir kısmının tümörle birlikte çıkarılması düşünülebilir. Ama bu ancak diğer böbreğin çalışmasında bir problem varsa veya diğer böbrekte de tümör varsa veya diğer böbrek de bir şekilde risk altındaysa uygulama alanı bulur. Bazen de mikrodalga yöntemi kullanılarak yüksek ısı ile veya dondurma yoluyla tümör ortadan kaldırılabilir. Laparoskopik yöntemle yani karında açılan deliklerden vücuda girilerek ameliyatın yapılması da bazı hastalarda tercih edilir. Böbreğin alınmasının sonrasındaki aşamada ise akciğer filmi, bilgisayarlı tomografi ve kemik taraması yapılır. Bunların sonuçlarına göre vücutta yayılım (metastaz) olup olmadığı anlaşılır. Böylece vücudun geneline fayda edecek bir tedavi belirlenir. Radyoterapi böbrek kanseri tedavisinde pek kullanılmaz. Daha çok zor veya umutsuz vakalarda tercih edilir. Bazen kemiklere atlamış hastalıkta, ağrıların giderilmesi için oldukça yararlı olur.

Doç. Dr. Deniz Ersev
 
Top