Teknoloji Gözümüzü Yoruyor!

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
İş için olsun sosyal paylaşım sitelerinde olsun büyük küçük hemen herkes yaşamında önemli bir süreyi bilgisayar başında geçiriyor.

Özellikle çocuklar oyun oynayarak bu süreyi daha da uzatıyor. Buna sadece iş yerinde ve evde bilgisayarları değil yanınızda taşınabilen tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonları da eklersek acaba gözlerimiz bunlardan nasıl etkileniyor hiç düşündünüz mü? Henüz sürekli teknoloji kullanımının herhangi bir kalıcı görme hasarına neden olduğunu gösteren hiçbir araştırma yok ancak uzmanlar saatlerce parlak ekrana bakmanın küçük ölçekli sorunlar yaratabileceğini söylüyorlar. Bakalım bu sorunlar neler olabilir:

Baş ağrısı

Çok parlak bir fon üzerinde koyu baskılı yazıları okumak şakak kaslarında spazma yol açar bu da şiddetli baş ağrısına neden olur. Uzmanlar gri üzerine koyu renk yazıyı okumanın beyaz ekranda okumaktan daha kolay olduğunu kontrast ayarı uzun okumalar için uygun olmayan tekrarların gözleri daha çabuk yorduğu belirtiyorlar. Bu sebeple göz sağlığı açısından kullanılan ekranlar yüksek çözünürlük ve düşük parlaklık oranlı olmalıdır.

Göz kuruması

Belli bir mesafeden etrafımıza bakarken gözlerimizi belirli sürelerde otomatik olarak kırparız. Yakın mesafedeki bir şeye bakarken ise göz kırpma süremiz uzar bu da göz yaşlarımızın daha çabuk buharlaşmasına neden olur. Dolayısıyla uzmanlar son yıllarda göz kuruluğu şikâyetlerinin artmasını sözünü ettiğimiz teknolojik aletlerin yaygın ve uzun süreli kullanımına bağlıyorlar.

Göz yorgunluğu

Yakın mesafeden bir şeye sürekli bakmak sadece göz kırpmasını yavaşlatmaz gözleri de hafifçe birbirine yaklaştırır çünkü yakına bakarken gözbebekleri küçülür göz kasları merceği ayarlayarak kısa mesafeye uyum sağlamaya çalışır. Bu da göz yorgunluğuna ve giderek yine baş ağrısına neden olur. Gözler genellikle birbirine paralel olduğunda daha rahattır bu da uzak mesafelere bakarken aldığı konumdur. Bu sorunu yaşamamak için çok uzun süre bilgisayar ve benzeri aletlere yakın mesafeden bakmayı kesip gözünüzü bir saat kadar dinlendirmelisiniz.
 
Top