Telepati Nedir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Telepati Nedir?

Telepati düşünceler arasında doğrudan doğruya bağlantı kurulmasıdır. İki zihin veya ruh arasında imaj, fikir, sembol tarzında ortaya çıkan etki alış verişidir. Bilinen duyular, ya da herhangi bir araç kullanmaksızın, her türden düşünce ve duygunun zihinden zihne gönderilip, alınması tarzında yapılan bir haberleşmedir.
Telepatide, alıcı ve verici olmak üzere en az iki kişi vardır. Telepati esnasında düşüncesini yayan, gönderen kimseye ajan (agent) yani verici denir. Telepati deneylerinde alıcı ise, süje (Pêrcipiant) olarak geçer. Deneysel olabileceği gibi, kendiliğinden de ortaya çıkar. Parapsikolojide Duyular Dışı Algılama (DDA) ismi altında araştırma konusu olan telepati, insan zihninin ve psişik varlığının zamanla yozlaşmış bir yeteneğidir. Devamlı çalışmak suretiyle bu yetenek gelişebilir.
İngiliz Ruhsal Araştırmalar Derneğinin kurucularından olan F. Myers Yunanca tele (uzaktan) ve pathos (duygu, düşünce) kelimelerinden telepatiyi türetmiştir.
Telepati yeteneği hemen hemen herkeste bulunmasına rağmen, daha başarılı sonuçların alınmasında kişiler arasındaki heycansal uyumun yani sempatinin olumlu etkisi olduğu saptanmıştır. Birbirlerine aşık olan insanların, anne ve çocukların, çok samimi dostlukların, kardeşlerin veya buna benzer birbirleriyle sempatik bağları bulunan insanların birbirlerini, konuşmaksızın daha kolaylıkla anlayabilmelerinin aslında bir sebebi de budur.
Ezoterik bilgilere göre telepatinin kökeni insanoğlunun başlangıcına kadar dayanır ve o zamanlar telepati bir fenomen olarak kabul edilmezdi. Bugün modern dünyanın sakinleri olan bizler, nedense aklımızın ermediği ve alışamadığımız her şeye ‘acayip’ veya ‘doğaüstü’ damgasını vuruveriyoruz. Bu fenomen bir kez etüt edildiğinde, prensiplerinin tamamen mantıksal olduğu görülür.
Araştırmacılar Avusturalya’daki bazı orman kabilelerinin, mistik tecrübeleriyle tanıdığımız Hindistan halkının, Afrikadaki bazı kabilelerinin bazılarının bir tür zihinsel iletişim metodunu kullandıklarını bildirmektedir. Bu araştırmacılardan biri olan Alexander Markey, Yeni Zelandalı Maoris’lerin günümüzde hala telepati kullanarak iletişim sağlayabildiklerini yazmış olduğu bir kitabında ifade etmektedir.
Gene, gizli bilimlerle uğraşanlarda (yani okültistlerde), teozofi ve tasavvufta ustalaşmak isteyenlerde, telepati yeteneğini geliştirip kullanmak, öteden beri yaygındır. Bu değişik ekollerin telapatları kendi bölgelerinde, “olgun ve keramet ehli” olarak değerlendirilirler.
Neo–spiritüalist görüş telepati fenomenini; diğer DDA fenomenleri gibi, kısaca, ruhun faaliyetiyle bedenlerden çıkan esiri ortamda dalgalar halinde yayılarak şiddetlerine göre bir elektromanyetik alan oluşturan ve bu alanla ilgi kuran her türlü ince vibrasyonu perispriye aktarabilen radyasyonlarla açıklar. Günümüzde modern parapsikologlar arasında da, telepatinin elektromanyetik dalgalarla ilgili birtakım vibrasyon biçimleriyle gerçekleştiği görüşü egemen olmaya başlamıştır.
Telepati fenomeninin hayvanlarda da meydana geldiği deneylerle anlaşılmıştır. (Örneğin, bir denizaltıda bulanan yavrulardan her biri öldürüldüğünde çok uzak bir kara parçasında bulunan anne tavşanın acı sesler çıkardığı gözlenmiştir.)
Telepati deneyinin başarılı olabilmesi için vericinin, aktarmak istediği şeyi, zihnen iyi ve ayrıntılı bir şekilde canlandırması ve sadece ona konsantre olması, alıcının ise tümüyle pasif kalması ve zihnini boş tutması, yani tüm parazit fikir ve imajları kovarak zihnini boşaltması gerekir. Telepati fenomeni taraflardan biri veya her ikisi uyku halindeyken de gerçekleşebilir
Telepati zaman ve uzay bakımından sınırlandırılamaz. Zihnin ve ruhsal enerjinin kapasitesi oranında telepatik etkileri uzay ve zaman içinde her yere ve yöne yönlendirmek mümkündür. Dr. İ. Kogan’a göre: “Telepatik alış veriş sırasında, telepatik verici, bir fikri kendi beyninden alıcının beynine yansıtmakta, daha çok bu fikri içeren bir enformasyonu aktarmaktadır. Bu enformasyonlar, alıcının beynine bir PSİ alanı vasıtasıyla aktarılır. PSİ alanı vasıtasıyla aktarılan enformasyon özel dalgalar halinde yayılmaktadır. Telepati olayını henüz bilimin bilemediği bir güç sağlamaktadır.”
 

Absent

Özel üye
Katılım
17 Ksm 2013
Mesajlar
3,895
Beğeniler
2,343
Şehir
Neverland
#2
Sizden kilometrelerce uzaklıktaki bir tanıdığınızla sadece zihninizle iletişim kurabilirsiniz. Herhangi bir kişiyi düşündüğünüz anda, otomatik olarak, "telepati" dediğimiz, bir biçimde o kişinin beyniyle sizin beyniniz arasında bir bağlantı kurulur. Beynin bu özelliği yüzyıllardır bilinmekte. Ancak modern bilim kanıtlamaya yetersiz kaldığından kesinlik getirememekte.

Bu yetenek herkeste değişik derecelerde mevcut. Ancak günümüz dünyasında öylesine sıradan ve genellemelerle yaşıyoruz ki birçoğumuz bunların farkına bile varamıyoruz.

Telepati Nasıl Gerçekleşiyor?
Örneğin aralarında empati bulunan iki kişiden biri bir bedensel rahatsızlıktan acı çektiğinde diğer empatın da bedeninin aynı bölgesinde acı duyduğu görülebiliyor. Gözlem ve deneyler empati halinin anne ile çocuklar arasında ve ikizler arasında daha sık gerçekleştiğini gösteriyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, empati halinin özellikle ebeveyn ile yavrular arasında gerçekleştiğini gösteriyor. Örneğin, bir deneyde, yavrularından kilometrelerce uzağa götürülen bir anne tavşanın, yavruları öldürüldüğünde acı acı bağırdığı görülüyor.

Telepati ve Empati Farklı Şeylerdir!
Empati de kendinizi karşınızdakinin yerine koyarsınız. Ama zihisel aktarım yapmazsınız. Telepati de ise zihinsel aktarım vardır ve düşünceler adeta duyulur derecede belirginleşebilir.

Basit Bir Telepati Deneyi
Telepati deneylerinin yapılabilmesi için laboratuvar koşulları zorunlu değildir; halk arasında ya da aile içinde yapılan telepati deneyleri arasında en bilinen yöntem şöyle açıklanır:

Dış uyaranların az olduğu (sessiz, pek ışık almayan, soğuk olmayan vs.) bir odada birkaç kişi gevşer ve zihinsel olarak konsantre olur (odaklanır). Bu kişilerden biri “verici”, diğerleri “alıcı”dır. Deneyde herhangi bir aldatmaca olmaması için verici kişi deneyden önce diğerlerine aktarmak istediği şey (görüntü, örneğin bir elma) neyse onu bir kağıda diğerlerinden gizli olarak yazmış olmalıdır. Beş veya on dakika süren odaklanma süresince verici kişi başka hiçbir şey düşünmeden aktaracağı görüntüye odaklanmalı, yani sürekli onu düşünmeli ve onu bilincinde net ve duru bir biçimde canlandırmalıdır. Alıcılar ise, vericiden gelen etkili yayının bilinçlerinde yer edebilmesi için hiçbir şey düşünmemeye, bilinçlerini bütünüyle boş tutmaya en üst düzeyde özen göstermelidirler. Başarı, vericinin odaklanma (konsantrasyon) derecesine bağlı olduğu kadar, alıcıların her türlü kaygı ve kişisel düşüncelerden uzak bir biçimde bilinçlerini boş tutabilmelerine de bağlıdır. Odaklanma bitiminde tüm alıcılar kendi önlerinde bulunan kağıda bilinçlerin hangi görüntünün belirdiğini yazarlar ve sonuçlar karşılaştırılır. Gözlemler her beş kişiden birinin iyi bir alıcı olduğunu ortaya koymuştur.
 

Benzer konular

Top