1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Televizyonlardaki 3D Teknolojisi nasıl çalışır?

Konusu 'Yeni Teknolojiler' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.361
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.872 ÇTL
    3D teknolojisi iki şekildedir

1-) ANAGLİF TİP: Kırmızı yeşil mavi renkleri kaydırarak yapılan ki hem çok basittir hemde hiç 3D yi yaşatmaz. Samsung 3D Tv 3D moduna geçirilince renkleri kaydırarak bütün kanalları ve yayınları buna çeviriyor ve kırmızı-mavi, kırmızı, yeşil renkteki plastik/folyo gözlüklerle seyredilebiliyor… Ama işin aslı ile uzaktan yakından alakası yok…

2-) STEREOSKOBİK TİP: Asıl yöntem budur. Özel kameralarla çekilir. Bu kameralardaki mantık aynen insan gözü ve beyni ile olan ilişkinin aynıdır. İnsanın iki gözünün arasındaki mesafe kadar iki ayrı optiğe sahip kamera iki ayrı çekim yapar fakat burada birleştirme işlemini şarj edilebilen aktif Shutter gözlükler sağlar. Çekilen film kareleri (frame) iki şekildedir; üst üste (over by over) ve yan yana (side by side) olup LG iki şekilide destekler. Ama genelde side by side çekimler yaygındır. Yaygın deyince bu tür filmleri hem çok hem de her yerde bulurum zannetmeyin. İnternetteki 3D filmlerin adı 3D.dir… Yoksa gerçek 3D film 30 GB civarında falandır ki normal hızda bir internetten indirmek oldukça zor.

Bunları izleyebilmek için kesinlikle 3D bluray diskte olmalı ve üzerinde REAL 3D yazmalı. Diğerleri basit Pc yazılımları ile hazırlanmış daha doğrusu sonradan 2D den 3D ye çevrilmiş filmlerdir.

2. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.361
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.872 ÇTL
    3D Televizyon alırken 2 kez düşünün...

Avatar ile birlikte 3D teknolojisinde yeni bir çağ başladı. Önümüzdeki ay düzenlenecek Dünya Kupası'nın da yaratacağı talebi değerlendirmek isteyen televizyon üreticileri büyük bir hızla 3D modellerini sunuyorlar. Siz de bu eğlenceden mahrum kalmak istemiyorsunuz ve bir 3D TV almanın zamanının geldiğini düşünüyorsunuz. Diğer yandan çok daha uygun fiyatlara sunulan LED ve LCd teknolojileri de kararsızlığınızı artırıyor. O zaman 3 boyut teknolojisine geçmeden önce ne ile karşılaşacağınızı bilmenizde fayda var.

1. Kısıtlı 3D Film içeriği ve Pahalı Fiyatlar

3D teknolojisi iyi şişirilmiş bir balon mu? Evet kabul ediyoruz ki Avatar hepimizin aklını başından aldı. 3D'nin ne kadar güzel sunulabileceğini bize ispatladı. Peki Avatar haricinde yeteri kadar 3D Film var mı? O kadar para sayıp aldığınız 3D TV'nizde her gün Avatar (Bu arada Avatar'ın da 3D Blu-ray'inin henüz çıkmadığını belirtmeliyiz.) izlemek istemiyorsanız biraz beklemenizi tavsiye ediyoruz.

2. LED Backlit LCD TV'ler

LED ışıklandırmalı LCD televizyonlar yavaş yavaş pazarı ele geçirmeye başladı. Arka alan ışıklandırması olarak florasan lamba kullanmak yerine LED aydınlatma kullanılan bu teknoloji oldukça parlak ve yüksek görüş açısı sağlıyor. 3D TV'lerde de LED aydınlatma kullanıldığını söylediğinizi duyar gibiyiz. Evet ancak eğer fiyat kaygısı taşıyorsanız, LED TV fiyatlarının önümüzdeki günlerde daha makul olacağını ve 3D TV'ye tam geçiş öncesinde stokların tüketilmesi için uygun bir zaman olacağını belirtmemizde fayda var.

3. Yüksek yenileme hızı ve Internet Bağlantısı

Alacağınız HDTV'nin 3D özelliği taşımasındansa daha yüksek yenileme hızı ve internet bağlantısı sunmasına dikkat edebilirsiniz. Başlangıçta kullanamayacağınız 3D TV özelliğinin yerine daha yüksek yenileme hızları ve TV'nizden internette gezinmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

4. Gözlüksüz 3D TV'nin ne anlamı var?

[​IMG]3 boyutlu bir TV almak demek ailenizin bütün fertleri için birer adet de 3D Shutter Glass olarak bilinen tanesi 150 dolarlık bir baş belası almak demek oluyor. Yeni nesil 3D Aktif Gözlükler kablosuz ağ iletişimi ile görüntüyü gözünüze uygun hale getiriyor. Bu gelişmiş teknolojisinin her bir tanesinin 150 dolar olduğunu düşünürsek 4 kişilik bir aileye masrafı 600 dolar oluyor.

5. Alınması gereken ekstra cihazlar.

3D TV'nizi aldınız, 3D gözlükleriniz de hazır. Zar zor da olsa bir adet 3D Blu-ray film de buldunuz. Koltuğunuza yaslanıp 3 boyutun keyfini yaşamaya hazır mısınız? Hayır. Çünkü normal DVD Player'lar, Blu-ray Player'lar 3D Blu-ray'leri oynatma kapasitesine sahip değiller. Full HD çözünürlükte 3D film izlemek istiyorsanız bir adet de 3D destekli Blu-ray Player almanız gerekecek. Tabii Standart çözünürlükte 3D görüntü aktaran uydu yayınları mevcut ancak onlar da ülkemizde yok. 3D Blu-ray Player'ınızı TV'nize bağlamak için HDMI 1.4 standardına sahip bir aktarım kablosuna da ihtiyacınız olacak.

6. Yeni gelişen teknolojideki dezavantajlar

Alacağınız 3D TV'nin bu teknolojinin ilk modellerinden biri olduğunu ve en pahalı fiyatlardan almanız gerekeceğini unutmamalısınız. [​IMG]Salonunuza yeterli içerik sunmayan ve ilk çıkan 3D TV'lerden birini koymak yerine yüksek yenileme hızlarını sunan, internet bağlantısı olan, LED aydınlatmalı ve daha uygun fiyatlara sahip Full HD bir LCD LED TV koymanız çok daha doğru olacaktır.

7. 3D Ready alın daha iyi.

3D Ready TV'ler ileride 3D TV'ye dönüştürebileceğiniz yeterli özelliklere sahip TV'lerdir. 120 Hz ve üzeri yenileme oranına sahip, HDMI 1.4 bağlantı portu bulunan, 3D gözlük kutusunu takmak için USB girişi olan, 3D içeriği oynatabilmek için yeterli motora sahip TV'leri bu sınıfa sokabiliriz. Ancak belirsiz olan nokta işleme gücü ve sürekli geliştirilen 3D teknolojisi ileride 3D Ready TV'nizin yetersiz kalma ihtimalini ortaya çıkarabilir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değiliz.

Kaynak: blurayarsiv.com

Son düzenleme: 15 Mayıs 2016
  3. jalekaya

jalekaya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    20
    Banka:
    0 ÇTL
    guzel paylasım. tesekkurler

4. CeBuR
    Keyifli

CeBuR [maximum hokeli] Özel üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    konu hazır acıkken yaklaşık 10 gün once teknosadan aldığım lg 42 lm640 3d smart tv deneyimlerimi paylaşmak isterim

3d denince herkeste bi yargı olusmuş günümüzde sanki bütün görüntüler ekrandan dısarı çıkacak gibi bir ima yaratılmış reklemlerda oysaki ekranın karşısında olduğunuz zaman ekranda bası görüntüler ekrandan çıkmış gibi görünüyor ne yalan söyleyeyim bazen enteresan oluyor bazen su damlaları üstünüze üstünüze geliyor
    tv de 2 d -3 d çevirici mevcut ama dediğim gibi çok bi fark olmuyor ama üzerine entegre hd cihaz normal yayınları bile cam gibi görmenizi sağlıyor
    tam bu esnada 3d devreye giriyor bende
    2 d yı 3 d ye çevirince zaten net olan görüntü mükemmel netliğe ulaşıyor ekrandan bişeyler cıkmasada haber spikerinin yüzündeki sivilceye gülebiliyorsdunuz :)

tv yi ben 3d özelliği için degil usb desteği yüzünden aldım malum 700 u aşkın film arşivimi sırf tv alırım diye yapmıştım
    tasınabilir hdd yi direk tv ye bağlayabiliyor ve erişim sağlayabiliyorsunuz flv formatı hariç bütün formatları destekledi . tek kötü tararfi ekranı yayma olayı olmaması bana göre 2 seçenek var orjinal boyut ve tam ekran tam ekranda bazen 480 dp filmler kenarlarda veya alt ustte boşluk bırakıyor bura 42 '' in tamamını kullanamamak demek oluyor ama ekrna ölçuleri tuttumu hiç sorun kalmıyor tam ekran izlenebiliyor . smart tvlerde meshurdur tarayıcı olayı .evet tümleşik tarayıcı desteği mevcut başka tv leri bilmiyorum ama sadece face twet youtube değil bütün sitelere erişim sağlayan bir tarayıcısı mevcut .

dlna olayu nı bu tv yi aldıktan sonra öğrendim ( baya geride kalmışım) bilindik android ve akıllı telefonlar , tabletler ile veri alış verişi sağlayan bu teknoloji kullanımı cok basit internet destekli tv nizi bir modeme bağlıyorsunuz ( kablolu kablosuz farketmez ) akıllı tekefon veya cıhazı ayno modeme abğlıyorsunuz bu sayede iki cihaz aynı ağda oluyor sonra anroid marketten paylaşım programını kuruyorsunuz ve paylaşım başlıyor .
    ben kullanmadığım bir kablosuz modemi bu iş için kurdum evde net yok malum ama tv kablosuz ağlara girebildiği için serviste olan telefonumun gelmesini bekliyorum nete onun üzerinden gireceğim dlna yı hi level marka tablet ve nokia 808 purewiev telefonla test ettim gayet basarılı oldu .
    bir başak noktada klavye ve fare desteği windows destekli butun klavyer ve fareler bağlanabilen televizyonda nette yazı yazmakta cok kolay oluyor kanal değişimini ben fare tekerleği ile yapıyorum artık :)
    duvar kağıdım gelsin yapınca birkaç resim paylaşımı yapacağim tv den ..

e sonuç diyenlere . 3 d bence herkesin denemesi gereken bi özellik ayrıca tv alacak olanlar smart alsın bilgisayar derdinden kurtulunmuş olunuyor :)

5. YoRuMSuZ
    Avare

Beğenileri:
    7.361
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.872 ÇTL
    Hocam ben de 5 ay önce 55LM 640S modelini almıştım. Yanında bir 3D kamera ile 1 yıl digitürk üyeliği verdiler. Kamera gerçekten mükemmel. Çekimlerdeki pop-up ve derinlik olayını aynen veriyor 3D televiyonda :) Hem 2D hem 3D çekim yapılabiliyor.

6. CeBuR
    Keyifli

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    cici bir cihazmış hocam :) benim tv nin abisini almışşın ellle kontrol olayı varmı acaba onu merak ettim geçenlerde bi müşterinin evinde samsung tv de gördüm karşısında avuc acıldıgında elinizi uzaktan fare gibi kullanıp kanal değişebiliyorsunuz . eğerki sendeki tv de kamera bağlanabiliyorsa bü özelliğinde mevcut olması gerek bence . o zaman bende bir kamera alırım gayri :)

7. RUZG4R
    Küstah

RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

Beğenileri:
    3.380
    Ödül Puanları:
    10.580
    Banka:
    561 ÇTL
    Geçen ay aynı modelinden bende aldım.nasıl becerdim bilmiyorum digitürkün kayıt etme özelliğini kurcalarken hdd e yüklettiğim tüm filmler kayboldu :// Teknoloji özürlü olmak böyle bir şey :)

8. CeBuR
    Keyifli

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    haha ben o olayda direkten döndüm :) kayıt yapmak için hdd yi formatlıyor biçimlendirilsinmi sorusuna evet demişsin geçmiş olsun ben bos bir hdd taktım o usb ye kanalı acıyorum epey bi oynuyor izlemiyorum tabii o ara oğlanla oynuyorum sonra ilk reklanda en başa sarıyorum ilk gelen reklamdada ileri .. bu sayade reklamdan azda olsa kurtuluyorum :) kayıt yapmadanda geri alıyor bilgin olsun

9. RUZG4R
    Küstah

RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

Beğenileri:
    3.380
    Ödül Puanları:
    10.580
    Banka:
    561 ÇTL
    Deme şimdi ben o kadar filmi sildim mi :(

10. CeBuR
    Keyifli

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    2.330
    Meslek:
    657/1
    Yer:
    artvin
    Banka:
    280 ÇTL
    aynen öyle oldu bide artısı var hdd yi bilgisayara takınca bide bilgisayar biçimlendirmek isteyecek cünkü tv ntfs dosya sisteminide sildi .ama söyle olabilir bi ihtimaldir [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] benzeri bi programla silisnsn filmleri geri alabilirsin

Sayfayı Paylaş