1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Tepük -Eski Türklerin Oynadığı futbola benzeyen oyun

Konusu 'Genel Spor Konuları' forumundadır ve Suskun tarafından 20 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Tepük Nedir ?
  [​IMG][​IMG]

  Tepük Anlamı:
  Orta Asyada Eski Türklerin oynadığı Kaşgarlı Mahmud’a göre, kurşun eritilerek "ağırşak" (tekerleğe benzer yassı nesne) biçiminde dökülmesinden sonra üzerine keçi kılı veya benzeri yumuşak bir şeyle sarılarak oluşturulan yuvarlak nesne ile erkek çocukları ayaklarıyla vurarak oyun oynuyordu. Tepmek, "tekmeleyerek vurmak" anlamındaki fiilden gelen "tepük" oyunu, futbolun eski bir biçimi sayılıyor.

  [​IMG]
  Topu ilk “tepük”leyen Türkler…
  Meğer topu Dünya’da ilk biz “tepük”lemişiz de haberimiz yokmuş. Kaynak olarak da Kaşgarlı Mahmut’un Divan-ı Lügatit Türk’ü gösterilmekte. Hepimizin lise ve ortaokul yıllarından çok iyi bildiği ve Türkler’in en eski yazılı kaynaklarından biri olmasının yanında ilk Türk sözlüğü olma özelliğine de sahip eserde, Türkler’in Orta Asya’da hayvan derisinin içini doldurarak, günümüz Türkçesindeki tepmek fiilinin karşılığı olan tepüklemek şeklinde bu deriye ayaklarıyla vurduklarından bahsedilmekte.

  Divan-ı Lügatit Türk dışında birçok farklı eserde de “tepük” oyununa benzer, modern futbola da çok yakın, kadınlı erkekli oynan oyunlardan söz edilmekte. Kendimi bildim bileli ata sporumuz olarak bize güreş ve de at üstünde cirit atma oyunu öğretildi ama bu yönümüzden maalesef hiç bahsedilmedi.

  Mısır, Roma ve Çin’de de farklı zamanlarda futbola benzer oyunların oynandığı bilinmekte. Her ne hikmetse yüzyıllardır adı ne olursa olsun, oynanış şekli temelde aynı olan birçok oyuna dünyanın farklı kesimlerinde rastlansa da bu oyunu İngilizler sadece kendilerine mal etmekte. Futbol adaya geldikten sonra elbet çok yaygınlaşmıştır ama futbol hiçbir zaman İngilizlerin icad ettiği bir oyun değildir. Gel de bunu bizim kibirli İngilizlere anlat bakalım.

  Gökmen Ersoy
   

Sayfayı Paylaş