1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Termik Santral Elektirik Enerjisi Nasıl Elde Edilir?

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 18 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Termik Santral Elektirik Enerjisi Nasıl Elde Edilir?

  Bir elektrik santralı jeotermik hidrolik nükleer termik rüzgâr ve gelgit enerjileri gibi değişik doğal enerjiler kullanan motorların çalıştırdığı alternatörlerle elektrik üretir. Hangi türde olursa olsun her elektrik santralı bir enerji kaynağı bir motor bir alternatör ve bir transformatör merkezinden oluşur. Transformatör alternatörün ürettiği akımın gerilimini ulusal veya uluslararası genel bağlantı şebekesinin füderlerini beslemek üzere uygun bir değere yükseltir. Elektrik santral tipinin seçimi kilowatt/saatin maliyetini belirleyen ilk yatırıma işletme ve bakım masraflarına bağlıdır.

  Termik santralın kuruluş masrafları aynı güçteki hidroelektrik santrala oranla iki veya üç kat daha düşüktür. Buna karşılık hidroelektrik santralın işletme masrafı çok azdır termik santralda ise daima pahalı yakıt kullanıldığından işletme masrafı çok yüksektir. Hidroelektrik santralda amortismanın yüksek olmasına rağmen kilowatt/saat termik kilowatt/saate oranla daha ucuza malolur. Bugün nükleer termik santralın ilk kuruluş masrafı yaklaşık olarak hidroelektrik santral için yapılacak yatırıma eşittir.

  Hidroelektrik santralın işletme masrafları ihmal edilebilirse de bir nükleer santralın bakım ve işletme masrafları neredeyse kuruluş masrafı daha düşük olan bir termik santral kadar yüksektir. Nükleer santralları bugünden inşa etmek gerekiyorsa bunun nedeni verdikleri enerji fiyatının ucuz oluşu veya yakın bir gelecekte ucuzlama ihtimali değildir. Bu girişim yirmi yıl sonra hidroelektrik santral kurulabilecek yerlerin biteceği zamanla tükenen kömür petrol ve doğal gaz gibi klasik yakıt üretimini yeterince çoğaltmanın mümkün olamayacağı düşüncesine dayanır.
   
Benzer Konular
 1. jeriko
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.076
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  996
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  22.776
 4. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.722
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.228
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş