1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Tevkif edilen vergilerin mahsubu

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Tevkif edilen vergilerin mahsubu

  Yıllık beyannamede gösterilen gelire dahil kazanç ve iratlar üzerinden bu kanuna göre kesilen vergiler beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisine mahsup edilir.
  Mahsup edilen miktar hesaplanan gelir vergisinden fazla olduğu takdirde aradaki fark, mükellefin kendisine, tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde müracaatı halinde ret ve iade edilir.(Md.121)
  Maliye Bakanlığı iadeyi nakden veya mahsuben yaptırmaya, inceleme raporuna, yeminli mali müşavir raporuna veya teminata bağlamaya ve iade için aranılacak belgeleri belirlemeye yetkilidir.
  Mahsuben iade işlemi aranan tüm belgelerin tamamlanması koşuluyla yıllık gelir vergisi beyannamesinin verildiği tarih itibariyle yapılır.
  İkmalen ve re’sen tarhiyatlarda mahsup işlemi, mahsup talebine ilişkin dilekçenin ve eklerinin eksiksiz olarak vergi dairesi kayıtlarına girdiği tarih itibariyle yapılır.
  Mahsup sonucu kalan miktarın nakden veya mahsuben iade edilebilmesi için tevkif edilen vergilerin vergi dairesine yatırılmış olduğuna ilişkin bir belgenin vergi dairesinden alınarak dilekçeye eklenilmesi gerekir. Bankalara yapılan ödemelerde veya bankalar tarafından yapılan ödemeler üzerinden kesilen vergiler ile ilgili olarak vergi dairesinden belge almaya gerek olmayıp bankadan alınan, kesintinin yapıldığına ilişkin belge yeterli bulunmaktadır.
  Diğer yandan 121’inci maddeye 5615 sayılı Kanunla eklenen hüküm uyarınca, kontrol edilen yabancı kurumlara yapılan ödemeler üzerinde 94’ncü maddenin ikinci fıkrasına göre yapılmış vergi kesintileri, Türkiye’de yıllık beyanname ile beyan edilen kontrol edilen yabancı kurum kârı üzerinden hesaplanacak gelir vergisinden indirilir. Ancak bu indirim miktarı, kontrol edilen kurumun bu ödemeler ile ilgili beyan edilen kazancına isabet eden gelir vergisinden fazla olamaz.
  Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen tutara kadar olan iadeler hiçbir şarta bağlı olmaksızın iade edilecek olup, aşan kısım için bankalardan alınacak kesin teminat mektubu karşılığında inceleme raporu beklenilmeksizin iade yapılabilecektir. Aksi halde iadelerin vergi inceleme raporu sonucuna göre yapılması gerekmektedir. Teminat mektuplarının mükellefe iade edilmeleri de ancak vergi inceleme raporu sonucuna göre mümkün olabilir.
  Diğer taraftan sermayesinin %51’i veya daha fazlası kamuya ait bulunan kuruluşlara yapılacak iadelerde teminat mektubu aranmasına gerek bulunmamaktadır.
  Tam mükellefiyete tabi kişilerin yabancı memleketlerde elde ettikleri kazanç ve iratları üzerinden ödenmiş bulunan vergiler, Türkiye’de tarh edilen gelir vergisinin yabancı memlekette elde edilmiş bulunan kazanç ve irada isabet eden kısmından indirilir.(Md.123)
  Buna göre mahsubun yapılabilmesi için yabancı memlekette ödenen vergilerin gelir üzerinden alınan şahsi vergi niteliğinde olması ve yabancı memlekette vergi ödenmiş olduğuna ilişkin yetkili makamlardan alınan ve Türk Konsolosluklarınca veya yoksa Türk menfaatlerini koruyan aynı nitelikteki yetkili kişilerce onaylanmış bulunan vesikalarla tevsik edilmiş bulunması gerekir.
  Söz konusu vesikanın temininin taksit süresi sonuna kadar mümkün olmaması halinde yabancı memlekette elde edilen gelire isabet eden vergi 1 yıl süre ile ertelenir. Bu süre içinde belgenin temini halinde vergi tenzil edilir. Aksi halde süre geçtikten sonra belge temin edilmiş olsa dahi, mücbir sebep hali müstesna olmak kaydıyla dikkate alınmaz.
  Gelir Vergisinin yabancı memlekette elde edilen kazanç ve iratlara isabet eden kısmı, bunların toplam gelire olan nispeti üzerinden hesaplanır.(Md.123)
  Diğer taraftan 5615 sayılı Kanunla 123’üncü maddeye eklenen hükümle, kontrol edilen yabancı kurumlar ile ilgili olarak yurt dışı iştirakin toplam vergi yükünün hesabında esas alınan vergilerin, ödenmiş olmaları koşuluyla Türkiye’de vergilendirilecek kontrol edilen yabancı kurum kârları üzerinden hesaplanan gelir vergisinden indirim konusu yapılacağı belirtilmiştir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  15.319
 2. eFSaNe_KaRTaL
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  599
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  529
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  544
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  610
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş