1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Texas Holdem Poker Nasıl Oynanır

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve ŞeHaZ tarafından 14 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. ŞeHaZ

  ŞeHaZ Söyle Derdin mi Var?

  Katılım:
  16 Ekim 2011
  Mesajlar:
  262
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Talebe
  Yer:
  İstanbul/Bayramtepe
  Banka:
  15 ÇTL
  İlk olarak kumara teşvik etmek amacıyla bu yazıyı yayınladığımı düşünmeyin benim amacım Facebook'daki poker oyunlarını oynamak isteyen kişiler bilgilensin.Kumar oynamayın, Eğer bağımlıysanız Facebook'ta oynayın


  STRAİGHT FLUSH
  [​IMG]
  Straight Flush


  Diyelimki elinizde kupa bacak ve kız var, yerde de kupanın 8, 9 ve 10'u açıldı. Kesinlikle siz kazanırsınız. Başka birinde kupa as, papaz bile olsa yine de siz kazanırsınız. Çünkü hem renk, hem de sıra yapmış olursunuz. Çok ender görülen ellerden biridir. Hemen yanındaki örnekte sinek renk ve sırayı görüyorsunuz. Bu ellere sahipseniz elinizdeki bütün chipleri vurun çünkü kazanacaksınız :)

  4 OF A KİND
  [​IMG]
  4 Of A Kind


  Straight Flush'dan sonra en iyi eldir. Elinizin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan aynı 4 kağıdı tutturmuş olmaktır. Diyelimki elinizde bacak ve 2 var. Yerde 3 tane bacak açıldı, o zaman kesin siz kazanacaksınız diyebiliriz. Çünkü straight flush ile 4 of a kind'in aynı elde olma ihtimali hesaplamadım ama milyarda bir olur desem yeridir. Ben daha hiç karşılaşmadım 4 of kind olan bir elde başka birinin straight flush yaptığına. Bu nedenle hiç korkmadan vurun.

  FULL HOUSE
  [​IMG]
  Full House


  Diyelimki elinizde 2 ve 4 var. Yerde açılan 5 kağıt içinde de 4, 4 ve 2 açılırsa full house yapmış olursunuz. Bu tür ellerde biraz dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü, diyelimki elinizde 2 ve 4 var, yerde açılanlar ise (4, 4, 2, 5, 9) Sizin yapmış olduğunuz beşli şu şekildedir: (4, 4, 4, 2, 2) ama başka birinin elinde (4, 5) ya da (4, 9) çıkarsa o kazanır. Çok çok düşük bir ihtimaldir ama yinede ihtimaldir bilginiz olsun. Bu eli yapanların kaybettiğini henüz görmedim :)

  FLUSH
  [​IMG]
  Flush


  Aynı renkten bir beşli yapmak. Sık sık karşılaşılan ellerden biridir. Birkaç oyunda bir bu tür ellerle karşılaşmanız çok muhtemeldir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekiyor. Elinizde maça 8 ve kız var diyelim. Yere de maçadan 9, 5 ve papaz açılırsa büyük ihtimalle kazanırsınız. Ancak az görülmesiyle birlikte şöyle bir ihtimalde bulunuyor: Diyelimki elinizde karo 4 ve kız var. Yerde karodan 7, 2 ve 10 açıldı. Büyük ihtimalle siz kazanırsınız ancak başka birinin elinde de karo as ve 3 çıktı diyelim, o kazanır, siz kaybedersiniz. Şöyle bir durumda olabilir: mesela elinizde iki tane karo var. Yerde dört tane karo açılırsa kesin siz kazanırsınız diye bir şey yok. Sizin elinizde papaz, kız var diyelim, başka birinde o renkten bir tane as olması onun kazanması demek.

  STRAİGHT
  [​IMG]
  Straight


  Çok görülen ellerden biridir. Bu tür ellere dikkatli olmanızda fayda var. Flush yapanlar çıkabilir, straight'ı sizden büyük olanlar da olabilir. Diyelimki elinizde kupa as ve sinek papaz var. Yerde de karo 10, kupa bacak ve sinek kız açıldı. Bu durumda siz kazanırsınız. Poker Nasıl Oynanır Buna kent, sıra yapmak denir. Dikkatli olmanızda şu şekilde fayda var. Straight yaptığınız elde sizden daha büyük bir straigt yapan olursa o kazanır. Straigt yaptığınız elde flush yapanlar çıkabilir. Bunlarla sık sık karşılaşıyoruz.

  3 OF A KİND
  [​IMG]
  3 Of A Kind


  Aynı değerde 3 kağıdı oluşturmaktır. Sizin en çok canınızı yakacak olan kağıtlardan biridir. Çünkü pokerde genellikle elleri en büyük kağıdı tutturanlar almaktadır. Sizde en büyük kağıdı tutturdum derken başka biri 3 of a kind yaptıysa o kazanır. Örnek vereyim size. Elinizde (9, 10) var diyelim. Yerde açılan beş kağıt ise (2, 3, 6, 8, 10) siz 10 ile kazanacağınızı düşünürken benim elimde (2, 2), (3, 3), (8, 8) gibi kağılar var ise siz değil ben kazanırım. Çünkü 3 of a kind yapmış olurum.

  2 PAİR
  [​IMG]
  2 Pair


  Çok karşılaşılan durumlardan biri de 2 pair'dir. Elinizdeki farklı değerdeki iki kağıttan yerde de çıkmasıdır. Mesela elinizde kız ve 5 var diyelim. Yerde de kız ve beş açılırsa büyük ihtimalle siz kazanırsınız. Her zaman alan bir kağıt değildir ama büyük ihtimalle kazanırsınız.

  PAİR (2 OF A KİND)
  [​IMG]
  Pair


  Diyelimki elinizde iki tane bacak var. Yerde 2, 5, 6, 9 ve 10 açıldı. Yukarıdaki straight, flush, pair vb. Yapabilen yok ise büyük ihtimalle siz kazanırsınız. Ancak bazı ellerde sizinkinden daha büyük bir pair yapanlarda çıkabilir. Mesela kız, kız ya da as, as'I olanlarda olabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

  YÜKSEK KART

  En çok karşılaşılan ellerden biridir. Yerde bulunan en yüksek kağıda sahip olan kazanır. Mesela elinizde as ve 2 var diyelim. Yere açılan kartlar (as, 5, 8, 10, papaz). En yüksek kartı siz tutturduğunuz için siz kazanırsınız. Ancak bunun istisnalarına da çok rastlanmaktadır. Aynı elde benim elimde de (as, 3) var ise bu durumda da ben kazanırım. Yerde bir sayıdan 2 tane var ise eğer chipleri sizinle paylaşırım.

  POKERDE NASIL DAHA ÇOK CHİP KAZANILIR?

  Pokerde kazanabilmek için sağlam ellere girmeli, risk almaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Ancak bu şekilde davrandığınızda da bu oyundan zevk alamazsınız. Bu nedenle oyun içinde bazı inceliklerden size bahsetmek istiyorum. Hangi ellere girilir, hangilerine girilmez. Aslına bakarsanız her elin oyunu kazanma ihtimali vadır. Ancak bazı ellerin ihtimali yüksekken, bazılarının çok düşüktür.

  Kazanma ihtimali yüksek olan eller:

  Elinizdeki kağıtların yüksek ve birbirine yakın olması: (3, 4), (7, 10), (6, 8)
  Elinizdeki kağıtların aynı renkten olması: Karo 2 ve karo 10 ya da kupa 8 ve kupa papaz gibi ellerin de kazanma ihtimalleri oldukça yüksektir.
  Elinizdeki kağıtların yüksek olması: (as, bacak), (as, papaz), (papaz, kız), (papaz, 10)

  Masada eli sağlam olan biri nasıl anlaşılır?

  Masada eli sağlam olan biri var mı, yok mu diye merak ettiğimde bunu anlamak için “raise” çekerim, parayı arttırırım. Eli sağlam olan kişi bunu görür, hatta ikinci bir “raise” çeker. Bu durumda elim sağlam değilse folt derim. Bir çok oyunda raise çekmek rakiplerinizi korkutur ve oyuna ortak olmalarını engeller. Hatta kazanabilecekler bile risk almaktan çekinerek folt diyebilirler. Eğer yüksek bir masada oynamıyorsanız bu taktiği kullanmanızda fayda vardır.

  Blöf Yapmak

  Her masada blöf yapılmaz. Öncelikle bunu bilmelisiniz. Blöf yapmak kısadan kazanmaya çalışmaktır ama blöf yapanların çok kazandığını hiç görmedim. Önemli olan blöfü yerinde, zamanında ve doğru masada yapmaktır. Şahsen blöf yapanları pek sevmem. Elinize göre oynamanızı tavsiye ederim. Blöf alışkanlık haline gelebilir ve çok kaybetmenize neden olabilir.

  Psikolojik Baskı Yapmak

  Her insanın duygusal bir yönü vardır. Bu nedenle karşınızdakinin dengesini ne kadar çok bozarsanız, o kadar çok kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Onun kaybetmesi de bir anlamda sizin kazanmanız olur. Peki nasıl psikolojik baskı yapabilirsiniz. Mesela kazandığınız bir elden sonra ona “tavuk” gönderebilirsiniz :) Bu sinirlerini bozacaktır ve daha çok saldırgan olmasına neden olacaktır. Yine kaybettiği bir elden sonra ona 1-2 chip göndererek yine kızmasını sağlayabilirsiniz. Başka yöntemlerde var ama onları söylememe gerek yok, size yeterince yaşatacaklardır :)

  Blöfçü Olduğunuzu Düşünmelerini Sağlamak

  Blöfçü olduğunuzu düşünmelerini sağlamak, size çok kazandırabilir. Nasıl kazandırır? Şöyleki, elinizde hiçbir şey yok diyelim. Çokta fazla chiple'de oturmadınız masaya. Bütün kağıtlar açıldı ve kazanamıyacağınız kesin gibi. Raise'e basıp rakiplerinizi korkutmaya çalışın. Eli sağlam olan bunu görecektir ve sizin onu korkutmaya çalıştığınızı anlayacaktır. Sizinde blöfçü olduğunuzu düşünecektir. Başka bir oyunda yine karşılaştığınızda ona bu sefer eliniz sağlam diyelim. Ne kadar raise yaparsanız yapın, onun elinde de az çok bir şey varsa bunları görecektir. Çünkü sizin blöfçü olduğunuzu düşünüyor. Eller açıldığında ise büyük bir miktarı masada bırakmış olacaktır. Bu şekilde kaybettiğinizden fazlasını kazanmanız mümkün. Bu yöntemi uygulayacaksanız masaya ilk oturduğunuzda bunu yapın ve herkese gösterin. Diğer oynadığınız ellerde size önyargılı davranacaklar ve hep blöf yaptığınızı düşünecekler. Bu da onların çok kaybetmelerine, sizin çok kazanmanıza sebep olacak.

  Masadaki Oyuncuları Tanımak

  Masada oynayan her oyuncuyu iyi analiz etmelisiniz. Bir iki örnek vereyim size. Mesela bir oyuncu hep folt diyorsa, çok az oyuna katılıyorsa ondan çekinmenizde fayda var. Çünkü bu tür kişiler elleri sağlam olduğunda oyuna girerler. Siz raise'a bastığınızda ikinci kez raise yapan birinden korkun. Büyük ihtimalle eli sizden daha sağlamdır. Sessiz oyunculardan korkun. Mesela biri hiç raise yapmıyor ama yapılan bütün raise'leri görüyorsa ve son kağıt açıldığında da yüksek miktarda chip koyuyorsa masaya çok büyük ihtimalle eli çok sağlamdır. Poker Nasıl Oynanır Bu şekilde davranmalarının nedeni kimseyi korkutmadan masada en fazla chipin birikmesini sağlamak ve oyunun sonunda da ellerindeki bütün chipleri riske ederek maksimum kazancı sağlamayı düşünürler.

  Büyük Masalarda Oynamak

  Büyük masalarda oynayarak daha fazla kazanabilirsiniz. Küçük masalarda çok fazla kazanmanızın imkanı yoktur. Ben kısa bir süre önce 250 k ile binlerce defa oynayabiliyorken şimdi masada yeri görmek için 2 m koyduğum masalarda oynayabiliyorum. Bu masalarda çok kazanırsınız ama çokta kaybedersiniz. Çok kazanmak için yukarıda saydığım yöntemleri iyi bilmeli ve iyi uygulamalısınız. Ancak çok kazanmak için büyük masada oynamak şart.

  Nerede Duracağınızı Bilmeli ve Duygularınızı Kontrol Etmelisiniz

  Birçok arkadaşım çok iyi oynamalarına rağmen birgün sonra bir bakıyorum hiç chipleri kalmamış. Bunun nedeni nerede bırakacaklarını bilmemelerinden ve duygularını kontrol edememelerinden kaynaklanıyor. Nerede duracağınızı bilmelisiniz. Yani kazanıyorsunuz diyelim. 50 m'diniz. 80 m oldunuz, 90 m oldunuz diyelim. Ama son birkaç oyundur hep kaybediyorsunuz. Daha fazla kaybetmeden ara vermenizde fayda var. Çünkü kazanmaya başladığınızda çok kazanacağınız gibi, kaybetmeye başladığınızda da çok kaybedebilirsiniz. Az önce 90 m vardı, şimdi kaybettim 80 m'e düştüm. Tekrar 90 m olmalıyım deyip oynadıkça oynarsanız büyük ihtimalle kaybedersiniz. Duygularınızı kontrol etmelisiniz. Kendinize bir sınır koymanızı tavsiye ederim. Mesela 100 m chipiniz var diyelim. 2 ya da 4 m'lik masalarda oynuyorsunuz. Kendinize bazı sınırlar koyun. Mesela bugün en fazla 20 m kaybedebilirim. 20 m'den fazla kaybedersem bugün için ara veririm ve yarın devam ederim. Aynı şekilde 100 m var. Bugün 130 m'in üzerine çıkarsam ara vereyim. Bu tür davranışlar kesinle çok kazanmanızı veya çok fazla kaybetmemenizi sağlayacaktır. Kendinize bu tür kurallar koyun ve herzaman kurallara uymaya çalışın.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.532
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.991
 3. Paradoks ~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.750
 4. RUZG4R
  Mesaj:
  9
  Görüntüleme:
  994
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  846
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş