THY'de Rekabete Katıldı, Ucuzladı

Çirkin Kral

Forum Tutkunu
Katılım
4 Eyl 2006
Mesajlar
2,177
Beğeniler
24
Yaş
34
Şehir
istanbul
#1
Pegasus'un 25 YTL'den bilet satmaya başlamasıyla havayolu şirketlerinde rekabet kızıştı. Onur Air, 2.500 kişiyi vergi ve harç hariç 1 YTL'ye uçuracağını duyurdu. THY'de yurtdışı gidiş-dönüşü 111 Euro'ya indirdi
Havayolları şirketleri, birbiri ardına promosyon açıklamaya başladı. Özel havayollarının atağı ile hızlanan rekabet, son olarak Onur Air'in promosyonlu bilet fiyatları ile tırmanmaya devam ediyor.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, geçen hafta da Pegasus, bilet fiyatlarını 25 YTL'ye kadar indirmişti. THY, yıl boyu 'ayın fırsatları' ile rekabete cevap vermeye çalışırken, Atlas Jet'in de perşembe günü yeni fiyatlarını açıklayacağı öğrenildi.

Pegasus, Pegonomi uygulamasıyla biletini 60 gün önceden alanlara 25 YTL'den başlayan fiyatlarla satış yapıyor. Uygulamanın başladığı ilk gün 25-35-45-55 YTL'lik biletlerden beş saat içinde 2 bin 301 adet satıldı.

Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu bilet fiyatını 1 YTL'ye kadar düşürdüklerini açıklayarak, "Bizim amacımız Ramazan boyunca 'Uç Türkiye Uç' sloganı çerçevesinde, daha çok yolcuyu uçurup alışkanlıkları değiştirmek ve yıl sonunda kazanmak. Böyle bir kampanya düzenleyerek iftar sofralarını renklendirmek ve uzun süredir birbirini göremeyen insanları bir araya getirmek istiyoruz" dedi.

Atlas hazırlık yapıyor


Türk Hava Yolları, tüm yıl boyunca devam eden ayın fırsatları promosyon uygulamasında, bazı dış hat uçuşlarında bilet fiyatını ekonomi sınıfında gidiş-dönüş KDV ve harçlar hariç 111 euro'ya indirdi.

Kıbrıs Türk Havayolları yetkilileri de fiyatları çok düşük tuttuklarını belirterek İstanbul-Kıbrıs 38 euro+KDV tek gidiş yaptıklarını, bu fiyat politikasının dönemlik değil, devamlı olduğunu söylediler.

AtlasJet yetkilileri ise promosyon rüzgârı karşısında belirledikleri fiyat politikasını perşembe günü basın toplantısıyla açıklayacaklarını bildirdiler.

Onur Air, 2.500 kişiyi 1 YTL'ye uçuracak


Onur Air, ramazan ayı süresince, tüm iç hat uçuşlarında 2 bin 500 kişiyi vergi ve harçlar hariç 1 YTL, 10 bin kişiyi de 21 YTL'den uçuracak. Dün satışa sunulan ve en erken 7 gün sonrasına alınması gereken indirimli biletler, 25 Eylül-18 Ekim arasındaki uçuşlarda geçerli olacak. Şirketin iç hatlardaki tüm uçuşlarını kapsayacak kampanyada, vergi ve harçları 16 YTL tutan indirimli biletlerden toplam 12 bin 500 adet satılacak.

Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, "Önceki kampanyalarda olduğu gibi, 1 YTL kampanyasında da bazı kişiler, yine 'Bu kadar ucuza uçak bileti olur mu?' gibi sorular soracak. Bu bir pazarlama stratejisi. Örneğin biletini son gün alan yolcu ramazanda aynı uçakta 148 YTL'ye de uçabilir" dedi.

KTHY'den, bilette de, bagajda da avantaj


Kıbrıs Türk Havayolları (KTHY) yetkilileri promosyonlu fiyattan uçuş gerçekleştirdiklerini belirterek, "Fiyatlarımız çok düşük. İstanbul- Ercan 38 euro+KDV tek gidiş, Ercan-İzmir/Ankara/Gaziantep: 29 euro+KDV, Ercan-Adana ise 24 euro+KDV. Öğrencilerin, asker ve ailelerinin fazla bagaj haklarını arttırarak, 20 kilogramdan 25 kilograma çıkardık" diye konuştu.

THY, rekabete dış hatlardan katılıyor


Türk Hava Yolları'nın kampanyası tüm yıl boyunca, belirlenen dış hatlarda gerçekleşecek. Yaz-kış, düşük-yoğun sezon ayrımı olmaksızın her hafta yenilenecek dış hat uçuş noktalarına, her dönem ekonomi sınıfında KDV ve harçlar hariç 111 euro'ya, business sınıfta 333 euro'ya gidiş-dönüş uçabileceği yurtdışı destinasyonu bulunabilecek.

Buna göre ekim ayında İstanbul'dan bu promosyonu içeren hatlar şöyle; 03-09 Ekim'de: Dnepropetrovsk, Muskat, Lyon, Berlin, 10-16 Ekim'de: Frankfurt, Kişinev, Abu Dabi, Odesa, 17-23 Ekim'de: Nürnberg, Minsk, Donesk, Kazan, 24-31 Ekim'de Doha, Köln, Tebriz, Simferopol.

Pegasus'tan biletini erken alana indirim


Geçen yıl en düşük bilet fiyatını 55 YTL'ye indiren Pegasus, pazarın yüzde 10'una sahip oldu. Şirket yetkilileri, "Ucuz bilet satmayı promosyon olarak görmüyoruz, bu bizim pazarlama politikamız" diyor. Geçen hafta bilet fiyatlarını 25 YTL'ye kadar indiren Pegasus, 35-45-55 YTL fiyat aralığına yüzde 10 kapasite ayırıyor. Biletlerini 60 gün önceden alan müşteriler düşük fiyatlardan yararlanabiliyor, tarih yaklaştıkça fiyat 165 YTL'ye kadar yükseliyor.

 

Benzer konular

Top