THY'nin satış iddiasına yanıt!

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,662
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 'Türk Hava Yolları satılıyor mu" iddialarına yanıt geldi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı(ÖİB)'nın, Türk Hava Yolları sermayesindeki kamu payı ile ilgili olarak idareye yardımcı olması için yeni danışmanlık şirketi belirlediği haberi üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi.İşte Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın KAP'a yaptığı açıklama; Bazı basın yayın organlarında Türk Hava Yolları A.O (THY) hisselerinin özelleştirmelerine yönelik (Türk Hava Yolları Satııyor) haberleri yer almaktadır. THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Halihazırda THY'deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili bir çalışma yoktur. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bu açıklama yapılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri VIII, No: 54 S sayılı "Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına İlişkin Esaslar" Tebliği gereğince bilgilerinize arz ederim.

BİR AÇIKLAMA DA MALİYE BAKANLIĞI'NDAN

Maliye Bakanlığı, bugün bazı internet sitelerinde Türk Hava Yolları AO (THY) hisselerinin özelleştirilmesine yönelik "Türk Hava Yolları Satılıyor" şeklinde haberlerin yer aldığı belirtilerek, THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan bu haberlerin gerçeği kesinlikle yansıtmadığı bildirildi.
Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bazı internet sitelerinde THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik "Türk Hava Yolları Satılıyor" şeklinde haberler yer aldığı ifade edildi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) net bir şekilde yalanlandığı halde aynı içerikli haberlerin devam ettirildiğine işaret edilen açıklamada, THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan bu haberlerin gerçeği kesinlikle yansıtmadığı vurgulandı.

Halihazırda THY'deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili de herhangi bir çalışmanın olmadığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
Özelleştirme programında olan şirketlerle ilgili yapılan çalışmalarda idareye yardımcı olmak üzere danışman görevlendirilmesi uzun yıllardır var olan bir uygulamadır. THY sermayesinde bulunan kamu payları ile ilgili olarak Özelleştirme İdaresi'ne yardımcı olmak üzere daha önce görevlendirilen danışmanın görev süresi 3 Mart 2013 tarihinde sona ermiştir. Bu çerçevede 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca Danışmanlık hizmeti alımı çerçevesinde, THY sermayesindeki kamu payı ile ilgili olarak İdareye yardımcı olmak üzere THY, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin Global Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler çerçevesinde idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüme stratejilerinin, gelişiminin ve faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi, raporlanması ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak üzere havayolu sektörüne yönelik teknik bilgi ve tecrübe birikimini haiz bir danışmanlık şirketinden hizmet alınması amacıyla gerçekleştirilen bir çalışmadır.
Ayrıca, sermayesindeki yüzde 49,12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam ve programında bulunan THY, Türk Ticaret Kanunu, SPK ve ilgili mevzuata göre ticari faaliyet gösteren, hisselerinin büyük kısmı onbinlerce küçük yatırımcı tarafından elde tutulan bir değerdir. Basında yer alacak haberlerde bu hassasiyet göz önünde bulundurulmalıdır."
 
Top