Ticari Araç Kiralama

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,482
Beğeniler
9,017
Takım
GALATASARAY
#1
Ticari araç kiralarken ürün transferlerinizde hiçbir sorunla karşılaşmayacağınız araçlar kiralamalısınız. Hem trafikte rahat etmeli hem de kendinizi güvende hissetmelisiniz. Günümüzde bir çok firma (şirket) araç almaktansa, ticari araç kiralamayı seçmektedir.
Ticari araç kiralarken tıpkı normal araç kiralar gibi aracın sağına soluna bakılmalıdır ve ezik/çürük varsa sözleşmede belirtilmelidir.

Ticari araçlarda diğer araçlar gibi sigortalı olmalıdır ve ticari evraklarının tam olması gerekir.

Ticari araç kiralamada ödeme nakit olarak ya da kredi kartı ile yapılabilmektedir. Bunun dışında sizden depozit alınmaktadır. Bu depozit firmadan firmaya değişebilmektedir ancak genellikle 1.000 (Bin) Türk Lirasıdır.

Söz konusu ticaret dolayısıyla iş olunca kiralayacağınız aracın türü de işinize göre değişmektedir. Kapalı ya da açık olabilir, büyük ya da daha küçük olabilir bu tamamen sizin işinize ve tercihinize kalmıştır.

Personel taşımak için minibüs, ürün dağıtımı için açık kasa kamyonetler tercih edilir.
Tüm bunların dışında ticari araçlarla rahatça dolaşmak 2009 yılında ulaştırma bakanlığı tarafından zorlaştırılmıştır. Ticari araç kullanırken sürücü belgesi dışında çeşitli belgeler istenmektedir. Ayrıca araca ait ticari taşımacılık belgeleri istenmektedir. Bu belgeler olmazsa yüklü miktarda cezalar ödeyebilirsiniz. Son yıllarda bu denetimler iyice artırılmıştır. Sanayinin olduğu bölgelerde servis taşımacılığının olduğu yerlerde Maliye Memurları kontroller yapmaktadır. Bir polis aracınızı durdurur evraklarınıza bakar Maliye Memuru ise aracınızın ve taşıdığınız ürünlerin vergi vb kayıtlarını inceler.
 
Top