1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ticari Defterlerle İlgili Hükümler

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 3 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Tacir tarafından tutulacak defterler zorunlu ve isteğe bağlı olmak üzere iki kısma ayrılır. Zorunlu defterler ile tutmak istediği diğer defterleri tacir, kullanmaya başlamadan, ticaret sicili memurluğuna - nevi mahiyetlerini, sayılarını gösteren bir beyanname ile - bildirmeye mecburdur. Bu beyan mecburiyetinin müeyyidesi, söz konusu defterlerin ilgili tacir lehine delil olamamasıdır. (TK.69 f 2).
  Defter tutma mecburiyeti Ticaret Kanunu ve Vergi Usul kanunu ile düzenlenmiştir. Bu konuda her iki kanunun düzenlenme amaçları ayrıdır; fakat Ticaret Kanununun bazı hükümleri Vergi Usul Kanununun etkisi altında düzenlenmiştir.
  Tutulması zorunlu defterler bakımından esnaf - tacir ayrımı önemlidir.Tacirlerin tutmak zorunda oldukları defterler işletmenin maliyet ve önemine göre tespit olunur:
  a) Esnaf İşletmesi : Ticaret Kanunu açısından ' esnaf ' sayılanlar ticari defterler tutmakla mükellef değildir.

  b) Ticari İşletmeler : Tutulması zorunlu ticari defterler ticari işletmenin mahiyet ve önemine göre değişmektedir.[Orta büyüklükteki ticari işletmeler (işletme hesabı defteri tutmakla yetinebilecek ikinci sınıf tacirler ) - Normal büyüklükteki ticari işletmeler ( Bilanço esasına göre defter tutmakla yükümlü birinci sınıf tacirler ) - Özelliği olan ticari işletmeler ] ( V, nu. 4' e bak ).
   
Benzer Konular
 1. LoSt_LoVe
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  3.304
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.056
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  758
 4. genuine
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  579
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.982
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş