Tik bozuklukları

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,003
Şehir
izmir :)
#1
Özcan Köknel'in Ruh Sağlığı kitabından

TİK BOZUKLUKLARI

Tikler, istemli çalışan bir kasta ya da kas grubunda istem d - şı, denetimsiz olarak ortaya çıkan hareketlerdir.

Tiklerin bedensel, organik nedenlerden kaynaklandığını ileri süren görüşler vardır. Bunların bazıları tiklerin sinir sistemindeki bozukluk sonucu ortaya çıktığını kabul eder. Bazılan tiklerin bedensel bir hastalığın kalıntısı üzerinde geliştiği görüşünü savunur. Konjunktivit geçirenlerde, göz kırpma; allerjık nezlesi olanlarda burun çekme; omuz ekleminde artriti bulunanlarda, omuz oynatma biçiminde tiklerin görüldüğü saptanmıştır.

Tiklerin ruhsal kaynağı üzerinde duranlar, obsesıf-kompulsif bozukluklara yatkın kişilik yapılarında daha çok görülür. dikkati çekerek bu tür istem dışı hareketlerin kaygı düzeyi yüksek olanlarda ortaya çıkan bir duygu dönüşümü belirtisi olduğunu ileri sürmüşlerdir.

Tikler, çocuklarda, özellikle erkek çocuklarda daha sık görülür. Çocuklarda sık olması, tiklerin nedenlerine ve oluşumlarına ilişkin bedensel, ruhsal görüşlerin birlikte etkili olduğu düşüncesini doğurmuştur. Bugün tiklerin, merkezi sinir sisteminin gelişmesinde yetersizlikle olumsuz çevre koşullarının bir araya gelmesi sonucu oluştuğu kabul edilmiştir.

Tam: Tikler çocukluk yaşında başlar. Kimi kez üç beş ay içinde kendiliğinden ya da tedaviyle düzelir. Ancak, çevre koşullarının zorlayıcı etkisi, tiklerin uzamasına ya da yinelemesine yol açar.

Bir yıldan fazla süren tiklere kronik tik adı verilir. Yaam boyu süren tikler vardır.

Genel olarak, tikler bir yıldan daha uzun bir dönem boyunca aralıklı olarak hemen her gün günde birçok kez ortaya çıkan istem dışı hareketler olup, bir kası ya da kas grubunu ilgilendirir. Kimi kez istem dışı hareketle birlikte ses çıkarma da olabilir.

En sık görülen tikler, göz kırpma, kaş kaldırma, dudak oynatma, burun çekme, boğaz temizleme, tükürme, öksürme, boyun oynatma, el parmaklarıyla oynama, omuz silkme, baş sallama, ayağı yere vurmadır.

Kimi kez birden fazla tik bulunabilir. Kimi kez de tikin biri biter öteki başlar. Tikler uykuda kaybolur, iradeyle kısa bir süre engellenebilir.

Tiklerin istem dışı hareketlerle ortaya çıkan, atetoz, kore, mi- yokloni gibi hastalıklarla ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Ayrıca, antipsikotik ilaç tedavisi uygulanan hastalarda geç diskineziler düşünülmelidir.
 
Top