Tiki nedir ? Tiki kimlere denir ? Lügatımda olmayan bir kelime.. sadece merak :)

Katılım
23 Şbt 2012
Mesajlar
541
Beğeniler
4
#1
Tiki nedir ? Tiki kimlere denir ? Lügatımda olmayan bir kelime.. sadece merak :)
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#2
Anlamını bilmemekle beraber, kullanılışına göre şöyle ifade edebilirim
Baştan sona herşeyi özenti olanlara, şımarık davrananlara kullanılıyo galiba
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#3
Türkiye, İstanbul kaynaklı, bireyleri ekonomik olarak üst sınıftan veya onlar gibi olmak isteyen orta sınıftan gençlerden oluşan ve toplumda oldukça büyük antipati toplamış, kendine özgü dili ve pahalı yabancı markalara dayalı yüksek estetik kaygısı ile tanınan altkültür.

Genellikle Bağdat Caddesi ve Akmerkez çevresinde yer edinmiş fakat bir süre sonra genele yayılmıştır. Kimi zamanlar ciks ve tikky şeklinde adlandırılmaktadır.

Dil - Jargonu
Tikilerin Türkçeyi kendisine özgü kullanımı toplumda pek çok kez eleştirilmiştir. Fakat bu dil, neredeyse tiki kültürünün belirleyicisidir. Genel olarak, Amerikan aksanı ile Türkçe konuşulması, cümlelerin içinde ingilizce sözcükler kullanılması veya İngilizce söylenişlerin Türkçeye çevrilmesidir.

En bilinen örnekleri, Oha falan oldumdur, kaynağı ingilizcedeki I was like Oh My Goddır. Aynı şekilde I was likeın türkçede falan oldum şeklinde kullanılması jargonun temelidir. Fakat zamanla, bu kullanım alaycı bir şekilde ana akımca eleştirildiğinde, falan kelimesi daha az kullanılır olmuş ve yalnızca oldum kullanılır olmuştur.

Bu kullanım kimi zaman Türkilizce olarak adlandırılan durumla benzerlikler taşır.

Giyim
Dünya görüşleri ve estetik anlayışları nedenii ile popüler kültüre ve modaya fazlasıyla bağımlı olan tikiler ekonomik güçlerinin de verdiği bir destekle olabildiğince pahalı giyinmeyi tercih ederler. Bunun için, Amerikan preppy gençliğin trendlerini izlerler. Türkiye genelindeki tikiler ise, Bağdat Caddesi çevresindeki tikileri örnek alarak giyinir ve oradaki modayı takip etmeye ve birbirlerinin aynı giyinimeye çalışırlar.

Giyindikleri mekanlar, genellikle Akmerkez ve Bağdat Caddesi civarındaki pahalı yabancı markaların mağazalarıdır. Abercrombie&Fitch, Hollister,DKNY(Donna Karan New York), Puma, Converse tikilerin tercih ettiği markalardır.

Politik Görüş
Tikiler, 80 sonrası apolitikleştirilen Türk gençliğinin bir sonucu olarak, sadece kendisi düşünür olabildiğince politikadan uzak kalmayı tercih ederler, aykırı ve asi eğilimlerden uzak dururlar. Bu kalıbı zorlayanları (altertiki) da vardır. Fakat farkında olmadan, baskıcı, kapitalist düzene destek vermektedirler.Yazıyı okuyunca tvde bir dizide izlediğim karakterin konuşmalarına anlam verebildim .Demekki o Tikiymiş.
 

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Katılım
8 Ekm 2011
Mesajlar
10,020
Beğeniler
3,354
#7
ben tikiyi tropikal yerlerde bulunan bir çeşit heykel gibi bir şey biliyordum ://
 

HAYAL__

* kaLp gözüyLe *
Katılım
19 Arl 2012
Mesajlar
3,168
Beğeniler
23
Şehir
İstanbul
#8
Sonradan görme, özenti , züppe , cebinde babasının parası altında babasının arabasıyla hava atan hiç haz etmediğim insan modeli...bu da benim lügatımdaki anlamı
 

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,247
Beğeniler
426
#9
Bir tikiyi nasıl tanırsınız?
Dört rakamını bu şekilde okumayıp, Doooğrt diye eağzını gevrek gevrek açarlar.
Tikiler ne dinler?
Bu vatandaşlar genelde nedense türkü, türk sanat müziği veya arabesk dinlemeyi bağnazlık cahillik olarak yorumladığından toplum içinde yabancı müzik takılıp, evde tek kaldıklarında arabeskin dibine vurarlar.
Tikiler nerede gezerler?
Alışveriş merkezlerinde çokça görebilirsiniz.
Ne yerler?
Efenim bunlar yine kebap, lahmacun, çiğ köfte gibi yemeklerimize karşı olup (aslında eminim ki içleri gidiyordur) ama ortama ayak uydurmak için aç aç gezip 1 tabak otla(salata) 10 saatlerini geçirebilirler.
Tikilerin cinsiyeti var mıdır?
Yoktur tabii ki... Kızlarda daha çok görüldüğü rivayet edilse de bunların erkek versiyonları da vardır.
Aslında erkekler kızlara ayak uydurmak veya sadece tavlayana kadar bu gruba dahil olup sonra öküze bağlarlar. Kızlar da efenim kendilerince ben farklıyım, narinim gibi nidalar atıp bu gruba dahil olurlar...
 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,803
Beğeniler
6,472
Şehir
Seattle.
#10
Bkz : O kendini biliyor.
 

Benzer konular

Top