1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Tiki nedir ? Tiki kimlere denir ? Lügatımda olmayan bir kelime.. sadece merak :)

Konusu 'Çerez Çay Bahçesi' forumundadır ve KarhaN tarafından 7 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. KarhaN

KarhaN Aktif

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    0 ÇTL
    Tiki nedir ? Tiki kimlere denir ? Lügatımda olmayan bir kelime.. sadece merak :)

2. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Anlamını bilmemekle beraber, kullanılışına göre şöyle ifade edebilirim
    Baştan sona herşeyi özenti olanlara, şımarık davrananlara kullanılıyo galiba

3. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Türkiye, İstanbul kaynaklı, bireyleri ekonomik olarak üst sınıftan veya onlar gibi olmak isteyen orta sınıftan gençlerden oluşan ve toplumda oldukça büyük antipati toplamış, kendine özgü dili ve pahalı yabancı markalara dayalı yüksek estetik kaygısı ile tanınan altkültür.

Genellikle Bağdat Caddesi ve Akmerkez çevresinde yer edinmiş fakat bir süre sonra genele yayılmıştır. Kimi zamanlar ciks ve tikky şeklinde adlandırılmaktadır.

Dil - Jargonu
    Tikilerin Türkçeyi kendisine özgü kullanımı toplumda pek çok kez eleştirilmiştir. Fakat bu dil, neredeyse tiki kültürünün belirleyicisidir. Genel olarak, Amerikan aksanı ile Türkçe konuşulması, cümlelerin içinde ingilizce sözcükler kullanılması veya İngilizce söylenişlerin Türkçeye çevrilmesidir.

En bilinen örnekleri, Oha falan oldumdur, kaynağı ingilizcedeki I was like Oh My Goddır. Aynı şekilde I was likeın türkçede falan oldum şeklinde kullanılması jargonun temelidir. Fakat zamanla, bu kullanım alaycı bir şekilde ana akımca eleştirildiğinde, falan kelimesi daha az kullanılır olmuş ve yalnızca oldum kullanılır olmuştur.

Bu kullanım kimi zaman Türkilizce olarak adlandırılan durumla benzerlikler taşır.

Giyim
    Dünya görüşleri ve estetik anlayışları nedenii ile popüler kültüre ve modaya fazlasıyla bağımlı olan tikiler ekonomik güçlerinin de verdiği bir destekle olabildiğince pahalı giyinmeyi tercih ederler. Bunun için, Amerikan preppy gençliğin trendlerini izlerler. Türkiye genelindeki tikiler ise, Bağdat Caddesi çevresindeki tikileri örnek alarak giyinir ve oradaki modayı takip etmeye ve birbirlerinin aynı giyinimeye çalışırlar.

Giyindikleri mekanlar, genellikle Akmerkez ve Bağdat Caddesi civarındaki pahalı yabancı markaların mağazalarıdır. Abercrombie&Fitch, Hollister,DKNY(Donna Karan New York), Puma, Converse tikilerin tercih ettiği markalardır.

Politik Görüş
    Tikiler, 80 sonrası apolitikleştirilen Türk gençliğinin bir sonucu olarak, sadece kendisi düşünür olabildiğince politikadan uzak kalmayı tercih ederler, aykırı ve asi eğilimlerden uzak dururlar. Bu kalıbı zorlayanları (altertiki) da vardır. Fakat farkında olmadan, baskıcı, kapitalist düzene destek vermektedirler.

Yazıyı okuyunca tvde bir dizide izlediğim karakterin konuşmalarına anlam verebildim .Demekki o Tikiymiş.

4. KıRMıZı
    Aşık

KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

Beğenileri:
    4.766
    Ödül Puanları:
    11.580
    Meslek:
    Karmaşıkkk
    Yer:
    TÜRKİYE
    Banka:
    363 ÇTL
    Sapitmis insanlar

5. KarhaN

KarhaN Aktif

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    630
    Banka:
    0 ÇTL
    Bende sayenizde bilgi sahibi oldum, teşekkürler Suskun :)

6. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL
    Rica ederim Karhan bende bilgilendim

7. RUZG4R
    Küstah

RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

Beğenileri:
    3.380
    Ödül Puanları:
    10.580
    Banka:
    561 ÇTL
    ben tikiyi tropikal yerlerde bulunan bir çeşit heykel gibi bir şey biliyordum ://

8. HAYAL__

HAYAL__ * kaLp gözüyLe *

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    1.880
    Yer:
    İstanbul
    Banka:
    10 ÇTL
    Sonradan görme, özenti , züppe , cebinde babasının parası altında babasının arabasıyla hava atan hiç haz etmediğim insan modeli...bu da benim lügatımdaki anlamı

9. felsefe_mi

felsefe_mi ...!... Özel üye

Beğenileri:
    416
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    40 ÇTL
    Bir tikiyi nasıl tanırsınız?
    Dört rakamını bu şekilde okumayıp, Doooğrt diye eağzını gevrek gevrek açarlar.
    Tikiler ne dinler?
    Bu vatandaşlar genelde nedense türkü, türk sanat müziği veya arabesk dinlemeyi bağnazlık cahillik olarak yorumladığından toplum içinde yabancı müzik takılıp, evde tek kaldıklarında arabeskin dibine vurarlar.
    Tikiler nerede gezerler?
    Alışveriş merkezlerinde çokça görebilirsiniz.
    Ne yerler?
    Efenim bunlar yine kebap, lahmacun, çiğ köfte gibi yemeklerimize karşı olup (aslında eminim ki içleri gidiyordur) ama ortama ayak uydurmak için aç aç gezip 1 tabak otla(salata) 10 saatlerini geçirebilirler.
    Tikilerin cinsiyeti var mıdır?
    Yoktur tabii ki... Kızlarda daha çok görüldüğü rivayet edilse de bunların erkek versiyonları da vardır.
    Aslında erkekler kızlara ayak uydurmak veya sadece tavlayana kadar bu gruba dahil olup sonra öküze bağlarlar. Kızlar da efenim kendilerince ben farklıyım, narinim gibi nidalar atıp bu gruba dahil olurlar...

10. Papatya
    Meşgul

Papatya Sözlerimi Geri Alamam.* Süper Moderatör

Beğenileri:
    5.869
    Ödül Puanları:
    10.980
    Yer:
    Seattle.
    Banka:
    5.580 ÇTL
    Bkz : O kendini biliyor.