1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Tımar Sistemi ve Faydaları Nelerdir

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 31 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Tımar Sistemi ve Faydaları Nelerdir

  Osmanlı Devleti'nin; devlet görevindeki hizmetlerine karşılık olmak üzere bir kısım asker ve memurlara belirlenmiş bölgelerde kendi adlarına vergileri toplama yetkisiyle birlikte verdiği topraktır. İkta ve dirlik olarak da adlandırılır. Bu sistemde arazi tımar verilen kimsenin mülkü de*ğildir. Tımar sahibi halkın devlete ödemesi gere*ken vergileri devletin izni ile toplardı. Kişiye verilen toprakların vergisi ikta sahibi tarafından toplanırdı. Bu vergilere karşılık devlete asker beslemek o bölgenin güvenliğini sağlamak zorundaydı.
  Osmanlı Devleti'nde tımar sahibi belirlenen hizmetleri yaptığı sürece devlete ait çeşitli vergileri kendi adına toplama hakkından faydalanabiliyordu. Bu hak görülen vazifeye bağlı bir maaş olup tımarın satılması vakfedilmesi veya miras olarak varislerine bırakılması mümkün değildi.

  Tımar Sisteminin Faydaları
  1- Devletin maaş yükü azalmıştır
  2- Devlet üretimi denetim altına alarak sürekliliğini sağlamıştır
  3- İkta verilen bölgelerin güvenliği sağlanmıştır. Böylece devlet otoritesi korunmuştur.
  4- Göçebe yaşayan Türkmenler yerleşik hayata geçmiştir.
  5- Vergiler düzenli bir şekilde toplanmıştır.
  6- Eyalet askerlerini bu sistem sayesinde yetiştirmiş
  7- Ülkenin bayındır hâle gelmesini ve arazi*den daha iyi faydalanılmasını sağlamış
  UYARI: Topraklar üç yıl üst üste boş bırakılırsa bu kişinin elinden topraklar alınarak başkala*rına verilmiştir. Bu durum üretiminin sürek*liliğini sağlamıştır.

  ARAZİNİN GELİRİNE GÖRE TIMAR ÇEŞİTLERİ
  MİRİ ARAZİLER: Osmanlı Devleti'nde mülkiyeti devlete ait olan topraklara miri arazi denirdi. Bu topraklar ekilip biçilmesi şartıyla kişilere bırakılırdı. Miri arazinin en önemli bölümü dirlik arazisiydi.
  Dirlik Arazileri: Mülkiyet hakkı devlete ait geliri ise savaşta yararlılık gösterenlere ve devlet memurlarına maaş karşılığı verilen arazilerdir. Bu topraklar ekilip biçilmesi şartıyla kişilere bırakılırdı. Mirî arazinin en önemli bölümü dirlik arazisiydi. Dirlik arazisi gelirlerine göre Has Zeamet ve Tımar olmak üzere üçe ayrılırdı.
  1-HAS: Geliri 100.000 akçeden fazla olan arazilerdir. Bu toprağın geliri padişahtan başka hanedana mensup kişilere vezirlere beylerbey*lerine sancakbeylerine defterdarlara vezir-i azam nişancı gibi yüksek rütbeli devlet adamlarına verilirdi.
  2-ZEAMET: Geliri 20.000 akçe ile 100.000 akçe arası olan arazilerdir. Bu toprağın gelirleri Kadı ve Subaşı gibi devlet görevlilerine verilirdi..
  3-TIMAR: Geliri 3000 akçe ile 20.000akçe arası olan topraklardır. Tımar sahipleri senelik gelirin bir kısmının ayrıl*masından sonra geriye kalan geliriyle asker beslemek zorundadır.

  Tımar Sisteminin Bozulması
  Kanunî Sultan Süleyman devrinde en iyi dönemini yaşayan tımar sistemi Kanuni'den sonra bozulmaya başladı. 16. yüzyıl sonlarında uzun süren savaşların sebep olduğu ağır masrafların karşılanabilmesi için iltizam usulüyle peşin para karşı*lığı tımarların satılması bozulmayı hızlandırdı.(İltizam: Özel yönetimi olan eyaletlerin vergi gelirlerinin açık artırma yolu ile toplanmasına denir. Vergiyi toplayana mültezim denir. Bu yolla devletin nakit sıkıntısı giderilmeye çalışılmıştır.
  Savaşların ve Anadolu'da çıkan Celali isyanlarının meydana getirdiği sorunlar tımarlı si*pahilerin fakirleşmesine sebep oldu. Tımarlı sipa*hi sayısında önemli ölçüde düşmeler meydana geldi.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.667
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.019
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  3
  Görüntüleme:
  1.406
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  576
 5. nestling_
  Mesaj:
  8
  Görüntüleme:
  524
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş