Tıp dünyasının son buluşu MS hastalarını sevindirecek!

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Ağızdan alınan ilaç, atakların şiddetini azaltıyor, beynin küçülmesini azaltarak kalıcı hasarı önlüyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


Multiple Sklerozis hastalarına umut verici haber, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen Avrupa MS Kongresi'nden geldi: Günde bir kez ağızdan alınan ve MS'lileri kendilerine iğne yapmaktan veya hastanelere taşınmaktan kurtaracak bir ilaç geliştirildi. Kongrede, Novartis'in düzenlediği sempozyumda konuşan İspanya Vall d'Hebron Üniversitesi Nöroloji Bölümü Direktörü Dr. Jaume Sastre Garriga, ilacın beynin görme, konuşma, yürüme gibi işlevlerini bozan hastalığın seyrini yavaşlattığını söyledi. İlacın FAZ II ve FAZ III aşamalarındaki klinik çalışmaları İspanya'da yürüten ekipte bulunan Garriga, 'Beyin hücrelerinin kaybı yavaş ilerliyor. Beyni yağmurdan koruyan bir şemsiye gibi. Hastalığın ilerlemesini durdurmayı hedefliyor' dedi.

Almanya Heinrich Heine Universitesi'nden Prof. Dr. Bernd Kieseier de, MS hastalarında hücrelerin kontrol dışına taştığını, ancak bu tablet ilacın direk beynin içerisine girebilmesiyle nöronlardaki dejenerasyonu azalttığını söyledi. Kieseier, 'Hastalığı aktif seyreden hastalarda atak tekrarını bir yıl içinde yüzde 61 oranında önlüyor. Yine bir yıllık süre içerisinde beyin hacminin küçülmesini de yüzde 40 oranında önlüyor' diye konuştu.


SİNİR HASARINDA AZALMA
ToplantIda ilacın etkileri ve hedefleri şöyle dile getirildi:

- Atak sayısını azaltmaya ve MS nedeniyle fiziksel problemlerin gelişmesini yavaşlatmaya yardımcı olur.

- İltihaba sebep olan hücrelerin beyne ulaşmasını engelleyerek bağışıklık sisteminin krizlerle savaşmasına yardımcı olur. Sinir hasarını azaltır.

- MS hasarını onarma veya yavaşlatmaya dahil olan belli beyin hücreleri (nöral hücreler) üzerinde doğrudan ve faydalı bir etkiye sahip olabilir.


TİTREMELER SON BULABİLİR
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi MS ve Klinik Nöroimmunoloji Ünitesi Direktörü Prof. Dr. Rana Karabudak da MS Kongresi'nde ele alınan çarpıcı gelişmeleri değerlendirdi:

Belirtilere yönelik tedavilerde MS'e bağlı titremelerde Botilinium toksin uygulamalarının gelecek vaat ettiği açıklandı. Yürümenin kalitesi ve hızına yönelik destekleyici tedavide FDA'nın da onayladığı fampiridin etken maddeli ilacın hastaların önemli bir bölümünde başarı kaydettiği duyuruldu.

Hastalığın ortaya çıkışında suçlanan bağışıklık sistemindeki yanlış yönlenmeyi düzenleyici ilaçlarda gelişme olduğu, varolan enjeksiyon tedavilerine oranla daha güçlü etkinlik sağlayan ve ağızdan kullanılacak ilaçların artık kullanıma girdiği ifade edildi.

Türkan YILMAZER / AKŞAM
 

Benzer konular

Top