Tırnak Mantarı İhmal Edilmemeli

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,415
Beğeniler
189
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Bu yalnızca bir kozmetik sorun değil tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık % 50'sini oluşturur.

Podimer Ayak Sağlığı Uzmanı Saliha GündüzTırnak genellikle koyu renkli olur ve kötü kokar. tırnak plağının altında toplanabilir beyaz lekeler sıklıkla tırnak plağının üzerinde görünür ve enfeksiyon hatta diğer ayak tırnaklarını deri veya tırnak yayılma yeteneğine sahiptir. İhmal ederseniz yürüme yeteneğinizi bozabilir.

Tırnak Mantarı nedenleri ve nasıl bulaşır?

Saliha GündüzTırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlıyor.

El ve ayak tırnaklarının kırılması tırnakların çok kısa kesilmesi dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi durumlarda yaralanan tırnağa mantar adı verilen organizmaların yerleşmesi daha kolay oluyor.

Tırnak mantarı doğrudan insan teması olmadan da ortak kullanım alanlarından bulaşıyor. Sıcak ve nemli alanlarda gelişen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmiş ayak banyolarında bile yaşayabiliyor. Bu nedenle özellikle tatil yaparken havuz başında geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor.

Kapalı ayakkabılar ve çoraplar ayağı sıcak ve nemli tuttuğu zaman mantar üremeye devam eder ve artar.

GündüzŞeker hastalığında sık görülür çünküciltin dış etkenlere karşı direnci düşüktür. Tırnak mantarı sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla da ortaya çıkar. Bu doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi mantarlı bölgenin kaşınması yoluyla el tırnağına oradan da başka yerlere bulaşabilir. Katkıda bulunan diğer faktörler atlet ayağı ve aşırı terleme öyküsü olabilir.

Podimer Ayak Sağlığı Uzmanı Saliha GündüzTırnak mantarı sağlık sorunu olması yanında ayrıca tırnağın görüntüsünün de bozan 'kozmetik' bir sorun yaratır. Görüntü olarak tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde görülür. Ayrıca tırnağı kalınlaştırdığı için tırnak batmasının başlıca sebeplerinden biridir. Kalınlaşmış tırnak vücudun dışarı açılan zayıf bir kapısı haline gelerek dış ortamdaki mikropların kolayca geçmesine neden olur. Bu sebepten kana mikrop karışması ile ölümlere dahi sebebiyet verebilir. Muayenede ise; tırnağın kalınlaşması üzerinde oluşan farklı biçim ve renklerde çizgileşmeler renk değişiklikleri çatlamalar tabaka tabaka kalkması gibi bulgulara rastlanabilir.

Saliha GündüzMantar ayaklarda da oluşabilen ve ayakta şekil bozuklukları tırnakta kalınlaşma ve sertleşme ile kendini gösteren bir enfeksiyondur. Merkezimizde özel cihazlarla mantarlı tırnak kalınlığı azaltılır. Böylece harici uygulanacak özel krem ve solüsyonların daha iyi emilmesi sağlanır. Belirli bir düzenle yapılacak bakım ile tırnak sağlığına kavuşur.

Tırnak bakımı nasıl yapılır ve ne zaman gereklidir

Tedavi enfeksiyonun doğası ve şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Saliha Gündüz Tırnak mantarının bakımı derinin mantarına göre daha zordur. Hem tırnaktaki mantar bakıma dirençli olabilir hem de düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6 aylık bakımı düzenli uygulamak gerekir. Bakım sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması gerekebilir

Mantarlı tırnaklar genellikle kalın sert ve düzensiz şekilli olurlar. Böyle tırnakları klasik tırnak makasıyla evde kesmek oldukça zordur. Teknik Ayak Bakım Aletleri ve Makineleri ile tırnak kalınlığı inceltilir. Mantar tırnak oluşumlarında ise tırnak ağrısız acısız ve kanamasız inceltilmektedir ifadesinde bulunan GündüzDoğru tırnak kesimi yapılır. Böylece hekimin tavsiye ettiği ilacın daha derine daha iyi nüfuz etmesi sağlanarak medikal tedaviye destek olunur. Eğer herhangi bir renk değişikliği kalınlaşma ya da ayak tırnaklarını deformitesi (şekil bozukluğu) gördüğünüzde bir ayak bakım uzmanını ziyaret etmelisiniz. Bir ayak sağlığı uzmanı nitelikli yardımı olmadan enfeksiyon çözmüş olsanız bile tırnakta meydana getirdiği şekil bozukluğu ve tırnak batması gibi başka sıkıntılara neden olur ve her zaman tekrarlama riski de taşır..yeni teknik bakım yöntemleri ve önlemlerle bu sorunların önüne geçilir.

Tırnak mantarı önlemek için neler yapılır

Temiz ve kuru ayakları hastalıklara karşı direnç sağlar
İyice kurumasını hatırlayarak sabun ve su ile ayaklarınızı yıkayın.
Genel alanlarda olası duş ayakkabı-terlikleri giyin.
Dönüşümlü ayakkabı giyin ve ayakkabınız tırnak ucuna değmeyecek kadar yani boşluk bırakacak alan bulunsun.
İyi oturan ve nefes alan malzemelerden yapılmış ayakkabılar giyin.
Nemi azaltmak için aşırı sıkı çorap giymekten kaçının.
Pamuk veya yün çorapları tercih edin.
Tırnak etlerinizi kesmek için kullanılan aletleri temiz tutun.
 

Benzer konular

Top