Tırnak Mantarı Tedavisi

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,809
Beğeniler
6,477
Şehir
Seattle.
#1


Soru: Dermatoloji uzmanım tırnaklarımda tırnak mantarına neden olan bir bakteri teşhis etti. Yan etkileri sebebiyle, ağız yoluyla alınan ilaçlardan kullanmamı önermedi. Güncel bir ilaç tedavisi olduğunu söyledi ancak küçük bir çocuğum var. Bu sebeple ilaç kullanmamı da istemiyor. Yani ben ne yapabilirim? Bunun hiç doğal tedavisi var mı? Nasıl bir tedavi kullanabilirim? Mine.

Cevap: Tırnak mantarının 2 ana sebebi vardır. Oral ve vajinal mayalanmaya neden olan
“Candida albicans”.. İnsanlat tırnak mayası ile mantarını birbirine karıştırabilir. Buna rağmen ikisi arasında büyük fark vardır.

Tırnaklarda görülen mayalanma, sıklıkla tırnak yatağı ile kütikül arasında oluşan, ağrılı bir infeksiyon Paronişi (paronychia)’ye neden olur. Candida ise tırnağa zarar veren, zayıflatan ağrısız onikomikoza (onychomycosis) neden olur. Candida’nın neden olduğu tırnak enfeksiyonları ayak tırnaklarından daha çok ellerini çok suda tutan insanların el tırnaklarında görülür.

Buna rağmen çoğu tırnak enfeksiyonu dermatophytes sebebiyle görülür. Dermatophyte tırnak enfeksiyonu ellerden çok ayak tırnaklarında gözlenir. Tırnağı baştan sona zayıflatıp beyazlaştırır ve yeni çıkan tırnağa da bulaşır. Tırnak zamanla kahverengi veya siyahlaşır. Genellikle tırnak mantarının yakınında parmaklarda cilt mantarı da vardır. Tırnak enfeksiyonları genel olarak ağrısızdır. Ana şikayet tırnaklardaki şekil bozukluğu ve kozmetiktir.

Eğer Candida paronişiniz (maya enfeksiyonu) varsa tırnak dibinde ağrılı bir enfeksiyon oluşur, tedavi edici güncel kremler kullanarak, ellerinizi sudan uzak tutabilirsiniz. Güncel ilaçları neden kullanmayacağınızı ve çocuğunuza nasıl etkileyeceği konusunda emin değilim. Çünkü çocuğunuzu etkilemeyen birçok güvenli krem var. Aslında, bazı ilaçlar bebeklerdeki tırnak mantarı tedavisinde de kullanılıyor. Eğer tırnaklarınızda Candida ya da bir dermatophyte varsa, oral tedavi en iyi seçimdir. Genellikle, güncel tedavilerle tırnak enfeksiyonları çok iyi tedavi edilebiliyor. Bu gibi durumlarda güncel tedavi uygulanması bir kuraldır. Oral tedavi için iki seçenek var; Azol içeren antifungal ilaçlar Terbinafine (Lamisil) ve itraconazole (Sporanox.) Candida ve dermatophyteler için kullanılabilir. Terbinafine (Lamisil) ise sadece dermatophytelerde kullanılabilir.Bu ilaçlarıon bazen yan etkileri olduğu doğru ama çoğu insan bunları iyi şekilde tolare edebiliyor. Bu ilaçlar temel olarak karaciğer toksitlerini etkiler ama karaciğere ciddi zarar vermesi nadirdir. El tırnağı enfeksiyonları için genellikle 6 haftalık tedavi yeterlidir, ayak tırnağı enfeksiyonları için de 12 haftalık ya da daha uzun süre tedavi gerekir. Eğer gerçekten tırnak mantarınız varsa bu ilaçlardan birini önerebilirim. Pahalı olduğu için hastalarım oral tedaviyi tercih etmiyor, çoğu sigorta bu ilaçları kapsamıyor. Kabul edilir doğal tedavi konusunda bilgim yok. Güncel tedavilerde boric asitin maya mantarı tedavilerinde iyi sonuçlar verdiği söyleniyor ama ben tavsiye etmiyorum. Bana göre ‘doğal’ tanımlaması kullanmak için güvenilir anlamına gelmiyor. Örneğin bakteriler için etkili doğal madde Amphotericin B, mantar tedavisi için ciddi bir seçimdir. Ama çok zehirli olması bazı hastalarda böbrek sorunlarına neden olmuştur. Zehirli mantar ve ağıotu da doğal ancak zehirlidir. Doğal kabul edilen ilaçları kullanmadan önce sakıncalarını iyice araştırın.

Dr. Harold Oster

 

Benzer konular

Top