1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Tırnaklardaki değişimler

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Papatya tarafından 20 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.117
  Beğenileri:
  6.454
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  175 ÇTL

  [​IMG]

  Bakımlı ve güzelliğin göstergesi tırnaklar, hastalıkların da habercisi.

  Solgun tırnaklar

  Tırnak etleriniz çok beyazsa, karakterize bir kan hastalığı olan anemi olma ihtimaliniz var demektir. Ayrıca soluk renkli tırnak etleri, diyabet ya da karaciğer hastalığı gibi daha ciddi sorunların belirtisi de olabilir.

  Sararmalar

  Sarımsı olan ya da olmayan kalınlaşmış tırnaklar, mantar enfeksiyonlarının habercisidir. Bu enfeksiyonlar genelde tırnak yatağına yayılır ve yüzeysel ilaç tedavisi de kolayca iyileştiremez.

  Çukurlaşmalar

  Tırnaklarda oluşan çukurluklar sedef hastalığının habercisi olabilir. Sedef hastalığında tırnak yatağı boyunca hücre kümelenmeleri oluşur. Bu da tırnak yüzeyi pürüzsüzlüğünün bozulmasına yol açar.

  Yatay beyaz çizgiler

  Tırnaklar üzerinde yatay beyaz çizgiler oluştuysa, bu durum böbrek hastalığı, karaciğer sorunu, protein veya diğer besin maddelerinin eksikliğini düşündürür.

  Mor tırnaklar

  Morarmış yüz nasıl havasız kalmanın belirtisiyse, morarmış tırnaklar da parmak uçlarının yeterince oksijen almadığını gösterir.
  Bu olay, solunum ya da damarsal bir sorunun göstergesi olabilir. Tırnaklarınızdaki morluk ısrarla gitmiyorsa doktora gidip oksijen seviyenizi kontrol ettirin.


   
  Çağlayağmur bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş