Tohumsuz Bitkiler-Tohumlu Bitkiler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Suda yasayan tek hucreliden koloniye hatta parankimatik tallusa kadar cok degisik
formlardadirlar. Bazi mikroskopik algler suyun hareketi ile pasif olarak hareket
ederler bu nedenle yasama ortamlari suyun serbest bolgesidir. Bu tip alglere fitoplankton adi verilir. Sargassum gibi buyuk makroskopik algler de ayni sekilde
suda serbest olarak yuzerler. Suyun zemininde yasayanlarda ise tutunma organi
vardir. Bu tip algler isigin uygun miktarda ulasabildigi derinliklerde gelisirler.
Alglerin siniflandirilmasinda icerdikleri pigmentler biyokimyasal ozellikleri depoladiklari maddeler ve kamci gibi organellerinin yapilari ve hayat devreleri gozonune alinir.
Eseyli uremeleri gametlerinin yapi ve bicimlerine gore uc tiptedir: morfolojik olarak ayni fizyolojik olarak farkli gametlerin birlesmesi izogami olarak tanimlanir.
Sekilleri ayni ancak buyuklukleri farkli gametlerin birlesmesine anizogami; kucuk
ve hareketli bir gamet (spermatozoid) ile buyuk ve hareketsiz bir gametin (yumurta
hucresi) birlesmesine ise oogami denir.
Divisio. Chlorophyta (Yesil Algler): Tek hucreli ipliksi seritsi ve elsi tallusa sahip alglerdir. Klorofil a ve b karotin lutein ve ksantofil icerirler. Asimilasyon urunleri nisasta ve yaglardir. Cogunlukla ototrof yasamakla beraber mantarlarla birlikte liken olusturan turleri de vardir. Genellikle tatli (% 90) bazilari da tuzlu sularda yasarlar.Uremelerinde izo- anizo- ve oogami gorulur.
Scenedesmus genellikle dortlu ve sekizli koloniler olusturan bir cinstir ve besin
elde etmek icin kulturu yapilan turleri vardir (Sekil 3.1.a).
Volvox bu bolumun en iyi taninan orneklerindendir (Sekil.31.b). Volvox kolonisindeki
bireyler birbirlerine plazma kopruleri ile baglanmislardir. Ureme ve asimileme
hucrelerinin ayri kutuplarda yer almasi bu kolonideki bireyler arasindaki isbolumunu
gosterdigi icin dikkat cekicidir.
Yesil Alglerin Kavusur Algler (Conjugatophyceae) sinifinda ise konjugasyon adi
verilen ozel bir ureme tipi gorulur. Spirogyra cinsi bu siniftadir ve uremesinde
karsilikli gelen iki hucreden birinin iceriginin digerine akmasi ile zigot olusur. Zigot mayoz bolunme gecirerek yeni bir ipligi olusturur
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#2
Tohumlu bitkiler bulundurdukları "tohum"la tohumsuz bitkilerden ayrılırlar. Üreme ve yayılma organı olan tohum, iki şekilde oluşturulabilir ve tohumlu bitkiler buna göre iki büyük bölüme ayrılır:

Açık Tohumlu Bitkiler - Gymnospermae: Tohum taslakları, meyva yaprakları tarafından örtülmeden açıkta tohum meydana getiren bitkiler.
Açık tohumlu bitkileri genellikle ağaçlar ya da ağaççık formundaki odunsu bitkiler oluşturur. Genellikle herdem yeşil olup, yaprakları çoğunlukla iğnemsi, şekilde bu yüzden de, kuraklığa dayanıklıdırlar.

Kapalı Tohumlu Bitkiler - Angiospermae: Tohum taslakları, meyva yapraklarının birleşmesiyle oluşan odacık içinde kapalı olarak tohum geliştiren bitkiler.
Kapalı tohumlular, açık tohumlulara göre daha gelişmişlerdir. Genellikle otsu, odunsu ve çalı formunda olurlar. Çoğunun kültürü yapılır ve ekonomik önemleri vardır. Kapalı tohumlular, iki çenekliler (Magnoliopsida, Dicotyledoneae) ve bir çenekliler (Liliopsida, Monocotyledoneae) olmak üzere 2 sınıfa ayrılır.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#3
Açık tohumlular (Pinophyta), çoğunlukla ağaç ya da ağaççık, seyrek de olsa çalı biçiminde olan bitkileri kapsayan taksonomik grup. Bütünüyle odunsu olan bu bitkiler, genellikle yapraklarının tamamını birden dökmediği için dört mevsim yeşil kalabilirler. Yaprakları çoğunlukla iğnemsidir. Bununla birlikte pulsu, yelpaze, şeritsi ya da tüysü tipte yapraklı olanları da vardır.

Odun boruları (ksilem) ve soymuk boruları (floem) yapılarından oluşan vasküler sisteme sahiptirler. Odun yapıları gövdede bir daire üzerine dizilmiş açık koleteral iletim demetleri içerir. Bu nedenle de ikincil kalınlaşma gösterirler.

Bir ya da iki evcikli bitkilerdir. Genel olarak erkek kozalaklar bir eksen üzerinde üstüste binmiş yapıda mikrosporofillerden oluşmuştur. Pul ya da kalkan biçiminde olan mikrosporofillerin karın kısmında çoğunlukla 2, bazen 4 polen kesesi (mikrosporangiyum) gelişir. Bu keselerde bulunan mikrospor ana hücresi, mayoz bölünme geçirerek mikrosporları, bunlar da polenleri verir. Açık tohumlularda polen üretimi oldukça fazla olup, her bir erkek kozalak birkaç milyon polen üretebilir. Bazı üyelerinin polenlerinde, polenin rüzgarla uçmasını sağlayan 2-3 hava keseciği bulunabilir.

Dişi kozalak genelde erkek kozalağa benzer. Bir eksen üzerinde sarmal dizilmiş makrosporofillerden oluşmuştur. Her bir makrosporofilin üst kısmında iki tohum taslağı bulunur. Tohum taslaklarında da makrosporangiyumlar yer alır.

Bu gruptaki bitkilere açık tohumlular denilmesinin nedeni, tohumun bir yapıyla kapanmamış olarak açıkta bulunmasıdır. Tozlaşmaları genelde rüzgarla olur. Doğrudan doğruya mikrofil üzerine gelen polenler, polen odacığında çimlenirler ve polen tüpü oluşur. Bu sırada generatif hücrenin çekirdeği bölünerek iki sperma çekirdeği verir. Polen hortumuyla arkegonyumlar içine sokulan bu sperm çekirdekleri yumurta hücresini döller. Embriyonun etrafında tohum kabuğu (testa) bulunur. Döllenmeden sonra tohum taslağı örtüsü genellikle odunsu bir yapı kazanır; ancak bazı gruplarda meyveyi andıran bir yapı da ortaya çıkabilir. Tohumların olgunlaşma süreleri 1-3 yıl arasındadır. Günümüzde 600 ile 1000 türle temsil edilmektedirler.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#4
Kapalı tohumlular (Magnoliophyta), bitkiler aleminin çoğunluğunu kapsayan bir şubedir.

Kara bitkileri içindeki en önemli topluluğu, "çiçekli bitkiler" oluşturmaktadır. Yeryüzünün en gelişmiş ve baskın bitkileridir. Morfolojik olarak, ot, çalı gibi değişik formları bulunur. Kapalı tohumluların en belirgin özelliği farkılaşmış çiçekleri ve meyveleridir. Tohum taslakları kapalı bir odacık içinde geliştiği için bu gruba "kapalı tohumlular" denilmiştir. Açık tohumlulardan şu özellikleriyle ayrılırlar:

Tohum taslakları tek veya çok sayıda meyve yaprağıyla çevrili bir odacık içindedir.
Sekonder odunlarında trakeidlerle birlikte trakeler de bulnur.
Çiçekler genellikle hermafrodit olup, hem erkek hem dişi organ aynı çiçek üzerinde bulunur.
Çiçek örtü yaprakları (periant), çanak yaprak (sepal) ve taç yaprak (petal) şeklinde farklılaşmıştır.
Dişi organda (pistil), ovaryum (yumurtalık), stigma ve stilus gibi farklılaşmış kısımlar bulunur.

Kapalı tohumlular, tohumlu bitkilerin iki topluluğundan biridir; diğer topluluğu ise Açık tohumlular oluşturur.

Kapalı tohumluların en çok tür sayısı bulunan familyaları şunlardır:
1.Orchidaceae (orkidegiller): yaklaşık 25.000 tür
2.Asteraceae ya da Compositae (papatyagiller): yaklaşık 20.000 tür
3.Fabaceae ya da Leguminosae (baklagiller): 17,000 tür
4.Rubiaceae (kökboyasıgiller): yaklaşık 13,183 tür
5.Poaceae ya da Gramineae (buğdaygiller): yaklaşık 9,000 tür
6.Euphorbiaceae (sütleğengiller): yaklaşık 5,000 tür
7.Malvaceae (ebegümecigiller): yaklaşık 4,300 tür
8.Cyperaceae : yaklaşık 4,000 tür
9.Araceae (yılanyastığıgiller): yaklaşık 3700 tür

Çiçekli Bitkilerin Kökü Vardır.
 

Benzer konular

Top