1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Toplum Bilinci

Konusu 'Sosyoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 17 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Toplum Bilinci

  Bir toplumu toplum yapan en büyük etmen; toplumu oluşturan bireyler arasındaki birlik ve beraberliğin, toplum yararına hizmet etmesidir. Birbirinden uzaklaşmış, birbirine yabancılaşmış insan toplulukları toplumu oluşturmazlar. Toplumu oluşturan her birey, toplumun çıkarlarına, sorunlarına, eksiklerine duyarlı olmak zorundadır. Toplumun halledilmesi gereken temel sorunlarından bazılarını ele alırsak en başta sayacağımız madde sosyal ve ekonomik farklılıklar olur. Toplum içerisindeki sosyal adaletsizlik, imkân, olanak farklılıkları ve buna bağlı oluşan sınıflar, bu sosyal sınıflardaki insanların amaçlarına, hayallerine, gayelerine ulaşmasını engeller. Toplumu bir arada tutan kanunlara karşı kendini sorumlu hissetmeyen birey, aynı şekilde imkân ve adalete sahip olmamasından dolayı kendinin toplumdan görmediği için toplum yararına hizmet etmemektedir.


  Ekonomiye doğru orantıyla toplumda paranın insanlığın önüne geçmesi, paraya verilen değerde artış göstermiş, toplum arasındaki ilişkiler metalaşmış, zayıflamıştır. Toplumun çekirdeği olan ailede her şeyin parayla halledilebileceğinin düşünülmesi, aile içerisindeki bağların zayıflamasına sebebiyet vermiştir. Özellikle para verip çocuğuyla ilgilendiğini düşünen ebeveynlerin çocukları duygusal eksikliklerden dolayı topluma karşı tamamen pasifize olup, topluma faydalı olmanın tersine uyuşturucu kullanımına kadar zararlı bir hayat sürebilmektedir. Aynı şekilde ekonomik durumu kötü olan ailelerde de bireyin doğal ihtiyaçlarını karşılaması için topluma zararlı şeylere yönelmiş olması gözden kaçırılmamalıdır. Ekonomik sorunlar ve işsizlik yüzünden topluma karşı sürekli yenilgiye uğramak, ihtiyaçları karşılayamamak, toplumda kendini ifade edememek, isteklere sürekli ket vurmak bireyde psikolojik sorunlar ortaya çıkaracak ve gitgide topluma soğukluk hissetmesini sağlayacaktır.


  Teknolojinin hızla ilerlemesi kentlerin ve üretici fabrikaların gelişmesine neden olmaktadır ve bu değişimler de dikkat edilmediği sürece toplumda çeşitli sıkıntılara yol açabilmektedir. Teknolojik gelişmeyle üretilen makinelerin fabrikalardaki iş gücünü azaltmasıyla işçilerin üzerindeki yük kalkmış gibi görünse de çalışanları daha fazla iş gücüne itmiş, psikolojik ve sosyolojik olarak çöküntüye uğramasına yol açmıştır. Bu durumda da ailesi ve çocuklarıyla ilgilenemeyen bu çalışanın da toplum için zararlı yönleri olabilmektedir. Aynı şekilde şehirdeki teknolojik kentleşme, şehrin her yerinin aynı derecede gelişememesinden kaynaklanan sınıf ve yerleşim farklılıklarına yol açmaktadır. Bu gibi temel sorunlarının çözülmesinin tek yolu; toplumu, tek başına olan büyük bir insan gibi, hümanist bakış açısıyla görmekten geçer.
   
Benzer Konular
 1. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  594
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  698
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  666
 4. MustafaCİLASUN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  352
 5. dderya
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.333
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş