1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Toprak yutun!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve yeşüLL tarafından 24 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. yeşüLL

yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL
    Başlık şaka değil! Bilim adamları araştırmalarını yaptı ve bu konuda bir açıklamada bulundu...

Çocukların oyun oynarken toprak ve çamur yutmalarından ebeveynlerin korkmasına gerek olmadığı, toprağın çocukların midesi için faydalı olabildiği belirtildi.

New York'taki Cornell Üniversitesi uzmanları, sokakta oyun oynarken küçük çocuklarını bir avuç toprağı ağızlarına sokarken gören ebeveynlerin rahat olmaları gerektiğini ifade ettiler.

Daily Mail gazetesinin The Quarterly Review of Biology dergisinde yayımlanan araştırmaya dayanarak yaptığı habere göre, uzmanlar, toprak yemenin birçok kültürde yaygın olmasından hareketle misyonerlerin, doktorların ve kaşiflerin bu uygulamayla ilgili 480'in üzerindeki anlatısını incelediler.

Araştırmada, tüm kültürlerdeki toprak yeme alışkanlığının aslında, toprağın midede parazitlere ve toksinlere karşı bir kalkan oluşturmasından kaynaklanıyor olabileceği sonucuna varıldı.

Uzmanlar, bazı insanların canının toprak çekmesine, vücutlarında demir, çinko veya kalsiyum gibi metal ve maddelerin eksik olmasının sebep olabileceğini de kaydettiler.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Dr. Sera Young, insanın toprak yemesinin ilk yazılı hikayesini 2 bin yıl öncesinden Hipokrat'ın kayda geçirdiğine dikkati çekti.

Araştırmacılar, ''Bu verilerle, toprak yemenin insanlar arasında yaygın olduğunu ve hassas yaşam evreleriyle koruma gerektiren ekolojik koşullarla karşılaşıldığında ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldığını'' söylediler.

(AA)

Küçükken az toprak yemedim.Eee demir kemirmekten iyidir tabi. Ne güzeldir toprağın tadı be.. :D

2. Çağlayağmur
    Hoşgörülü

Çağlayağmur ... Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.417
    Ödül Puanları:
    11.080
    Yer:
    Ankara
    Banka:
    811 ÇTL
    Hadi bende itiraf edeyim küçükken toprak yiyenlerdenim :) Ayrıca anemik olan insanlarla sohbetimde bu toprak yeme olayını geçmişlerinde yaptıklarını söylemişlerdir.

3. arz-ı hal

arz-ı hal Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    İşe başlamadan tatile giren hakime
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    çocukların toprak yediğini ilk defa duydum,ama hamile kadınların yediğini duyup,görmüştüm,iftardan sonra toprak mı yesem napsam?:D

4. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Ben hiç toprak yemedim yiyememde ama eskiden toprak yiyen küçük bi çocuk vardı mahallede 4 yaşlarında falan :)
    Hatta vitamin mi çinko eksikliğinden mi neydi galiba onun durumu :)

5. yeşüLL

yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    2.880
    Banka:
    46 ÇTL
    Bende demir eksikliği var.Yani kansızlık.Küçükken az saksı başında oturmadım.:D

Sayfayı Paylaş