1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Toxoplasma Enfeksiyonu ve Avidite Testi Nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 14 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Anne adayları,özellikle gebelerin doğum öncesi yaptırdığı testlerden biri de Toxoplasma testleridir.Bu testler iki parametreden oluşur: Toxoplasma IG M ve Toxoplasma IG G.Tahlil yorumlama hizmeti sunan sitemize sık olarak gelen sorularda biri Toxoplasma testlerinin yorumlanmasıdır. Toxoplasma gondii, bütün dünyada yaygın olan bir protozoondur (tek hücreli mikroorganizmal-parazit). Dünya erişkin nüfusunun yaklaşık %35-40’ında bulunan bu protozoon hastalığı çeşitli klinik tablolar ile karşımıza çıkmaktadır.Serolojik bulgular yani antikor düzeyleri insanın parazitle temasının yüksek oranda olduğunu gösteriyorsa da hastalık tablosu oldukça düşük orandadır. Primer enfeksiyon, sağlıklı erişkinlerde genellikle asemptomatik seyrederken; nadiren ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, baş ağrısı, makülopapüler döküntü ve lenfadenopati ile karakterize bir tablo oluşturur.
  İnsana bulaşma daha çok enfekte kedi dışkısı ile kontamine yiyecekler, içecekler ve ellerle pişmemiş veya az pişmiş kistli etlerin yenmesi, çiğ yumurta ve çiğ süt içilmesi ile olduğu gibi kan transfüzyonu, organ transplantasyonu ve transplasental yolla da olmaktadır.
  İmmün sistemi sağlam olan kişilerde kliniğin genellikle ağır olmamasına karşın, immün sistemi bozuk olanlarda ağır seyretmesi, bunun yanı sıra gebelerde düşüklere ve erken doğumlara, yeni doğanda ise kongenital toxoplasmosise sebep olması ile dikkatleri üzerinde toplayan önemli bir enfeksiyon hastalığıdır.
  Toksoplazma enfeksiyonu gebeliğin ilk trimestirinde (üçaylık dönem) oluşması halinde fetüse geçiş riski ortalama %25 iken, son trimestirde bu oran %65’e çıkmaktadır. Fetal enfeksiyon riski gebelik ilerledikçe artmakta (doğuma yakın %90-100); ancak klinik tablo erken gebelik dönemlerinde alınan enfeksiyonlarda daha ağır olmaktadır.
  Anti-T.gondii antikorlarının avidite değerlerinin hamileliğin ilk trimestirinde IgG ve IgM antikorları ile beraber belirlenmesinin eski ya da yeni enfeksiyon ayırımının yapılmasında etkili olduğu gösterilmiştir. IgG eskiden geçirilmiş enfeksiyonu, IgM yakınlarda geçirilmiş enfeksiyonu gösterir.
  Kongenital toxoplasmosis, diğer yeni doğan enfeksiyonları ile karışabileceğinden klinik tanısı zordur. Tanıda, anne adaylarının hamilelikten önce Toxoplasma antikorları bakımından sero-negatifken, hamilelik sırasında pozitifleşmesi önemlidir. Ancak hamilelik öncesi Toxoplasma antikorlarına bakılmayan ya da hamileliğin hemen başlangıcında değil de ilerleyen haftalarda toxoplasmosis yönünden incelenen gebelerde (ülkemizde ne yazık ki her iki durum da söz konusudur) anti-T.gondii IgG antikorlarının pozitif olması, kongenital toxoplasmosis riskini ortadan kaldırmaz. Zira hasta etkeni gebelik esnasında almış fakat tetkik ilerleyen haftalarda yapıldığı için geçen süre içerisinde IgG antikorları pozitifleşmiş, IgM antikorları hala pozitif ya da negatifleşmiş olabilir. Böylesi durumlarda hastalığın geçirilmiş bir enfeksiyon mu yoksa akut dönemde bir enfeksiyon mu olduğunun ayrımının yapılabilmesine katkıda bulunmak amacıyla hastada oluşmuş olan IgG antikorlarının avidite değerleri araştırılmaktadır.
  Avidite değeri, aynı serum örneğinin üreye tabi tutulanı ile tutulmayanı arasındaki orandır. Kullanılan yönteme göre değişmekle birlikte, yüksek avidite değerine sahip olan bir kişinin enfeksiyonu en az 3-5 aydan önce aldığı söylenebilir.
  Yüksek avidite değeri eski bir enfeksiyonun, düşük avidite değeri ise yeni bir enfeksiyonun göstergesi olarak kabul edilirken, düşük aviditeli antikorlar serumda aylarca kalabileceğinden düşük avidite değeri çıkmış bir sonuç her zaman yeni kazanılmış bir enfeksiyon anlamına gelmez. Bu açıdan bakıldığında yüksek avidite değerine sahip bir sonucun daha değerli olduğu görülmektedir. Yüksek aviditeli antikorlar son 3-5 ay içinde akut enfeksiyon geçirilmediğini göstermektedir.
  Avidite indeksi çeşitli yöntemlere göre değişmekle beraber genellikle kabul edilen değerler şöyledir;
   0.2 ve daha altı = Düşük Avidite
   0.2 – 0.3 = Şüpheli, ancak risk belirgin düşük lehine
   0.3 üstü-0.44 = 0 Şüpheli, ancak risk belirgin yüksek lehine
   0.45 ve daha üstü =Yüksek Avidite
  Kaynaklar: 1) Toxoplasma Gondii The Model Apicomplexan: Perspectives and Methods. Weiss MW, Kimi K. Sayfa 89-90. Yıl 2007.
  2) Toxoplasma gondii Seropozitif Gebelerde IgG-Avidite. Sonuçlarının Değerlendirilmesi. YAZAR S, YAMAN O, ŞAHİN İ. Türkiye Parazitoloji Dergisi, 29 (4), Sayfa: 221-223, Yıl: 2005
   

Sayfayı Paylaş