Trafik Sigortası Hakkında Ne Biliyoruz?

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1
Trafik Sigortasını tam anlamıyla biliyor muyuz? Bir kağıt parçası satın alıyoruz..aldığımız bu kağıt parçası bize hangi konularda teminat veriyor biliyor muyuz? Hangi hasarlarımızı karşılıyor biliyor muyuz? Bir kaç soru ile Trafik Sigortasını Öğrenmeye ne dersiniz?


Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası araç sahibinin 3. sahıslara kaza sonucu vereceği maddi ve bedeni hasarları limitler dahilinde güvence altına alan poliçelerdir.


Trafik sigortası yaptırılmazsa ne olur?

Trafik sigortası, yaptırılması zorunlu olan bir poliçedir. Poliçesi olmayan araçlar, trafik tarafından bağlanır. Ceza ödenerek devam etmek mümkün değildir. Poliçe yüzünden bağlanan araç, otoparka çekilir.


Trafik sigortası olmadığı için bağlanan araç, hangi şartlarla geri alınabilir?
Arabanın teslim alınması için sigorta poliçesinin yaptırılıp, belgenin ilgili memura tebliğ edilmesi, cezasının ödenmesi ve aracın otoparkta kaldığı hergün için otopark ücretinin peşinen ödenmesi gereklidir.


Sigortanın başlangıcı ve sonu?

Sigorta, poliçede başlama ve sona erme tarihleri olarak yazılan günlerde, aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye saati ile öğleyin saat 12.00'de başlar ve öğleyin 12.00'de sona erer.


Trafik poliçesi hangi hasarları ne şekilde karşılar?

Trafik poliçeniz, kendi aracınıza olan hasarı karşılamaz. Kaza nedeni ile, diğer araç yada kişilerde yol açtığınız maddi ve bedeni hasarları poliçe genel şartları dahilinde karşılar.(Kesinlikle Trafik sigortası manevi tazminat taleplerini ödemez. Teminat dışıdır)


Rizikonun gerçekleşmesi halinde sigorta ettirenin yükümlülükleri nelerdir?

Bu sözleşmeye göre, sorumluluğunu gerektirecek bir riskin, gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren durumu beş gün içinde sigorta şirketine bildirmek zorundadır. Sigortalı değilmişçesine gerekli kurtarma ve korunma önlemlerini almak ve bu amaçla sigorta şirketinin tarafından verilecek talimata uymak. Sigorta şirketinin talebi üzerine, olayın ve zararın nedeni ile hangi hal ve şartlar altında gerçekleştiğini ve sonuçlarını tesbite, tazminat yükümlülüğü ve miktarı ile rücu hakkının kullanılmasına yararlı, elde edilmesi mümkün bilgi ve belgeleri gecikmeksizin vermek, Zarardan dolayı, dava yolu ile veya başka yollarla bir tazminat talebi karşısında kalır veya aleyhine cezai kovuşturmaya geçildiği hallerde durumdan sigorta şirketini haberdar etmek ve zarar ziyan talebine ve cezai kovuşturmaya ilişkin olarak almış olduğu ihbarname, davetiye gibi bütün ilgili belgeleri sigorta şirketine vermek. Sigorta konusu ile ilgili başka sigorta sözleşmeleri varsa bunları sigorta şirketine bildirmek, yükümlülükleri mevcuttur.


Araca bağlı olan römork veya yarı römorkların sebep vereceği hasarlar trafik sigortasından karşılanabilir mi?

Hafif römorklar da dahil olmak üzere çekilen bir aracın sebebiyet vereceği zararlar, çekicinin trafik sigortası kapsamındadır.


Hasarla ilgili olarak zaman aşımı sözkonusu mudur?

Motorlu araç kazalarından doğan zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zarar ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde zaman aşımına uğrar. Dava, cezayı gerektiren bir fiilden doğar ve ceza kanunu bu fiil için daha uzun bir zamanaşımı süresi öngörmüş bulunursa, bu süre tazminat talepleri için de geçerlidir.


Aracınızı sattınız, trafik poliçeniz ne olacak?

Trafik sigortasını yaptırdığınız aracı sattığınızda, yeni araç için eski poliçesini kullanamazsınız. Eski aracınızla ilgili olarak, satışın gercekleştiği tarihten itibaren on gün içinde, noter satış belgesi ve poliçenizin aslı ile sigorta şirketinize başvurup prim iadenizi alabilirsiniz.


Trafik kazası sonucu, karşı tarafın tedavi masraflar karşılanır mı?

Kaza sonucu, karşı tarafın tedavi masrafları sigorta poliçenizin genel şartları ve limitleri dahilinde, sigorta poliçeniz tarafından karşılanır.
 
Katılım
5 Ock 2011
Mesajlar
20
Beğeniler
0
Yaş
30
#2
Trafik kazası Geçirmiş kişiler . Tazminat davası Açmadan ÖNce Haklarını Tamamiyle alabilmelerii için Açılacak Davanın Hastane Masraflarınızın Kalıcı Sakatlanmalar Sonucu Tippi PRofosyonel Yardımı Alabilmeleri İçin araştırma Yapmalarını Önem Ve Rica ederimm ..
Bilgi İçin Yardıma Hazırız ...

TeL - 0212 521 07 00 -0533 372 11 77 -0533 591 60 66
Serdar BaLık [/B]
 
Top