Trafikte Hız Sınırı Değişiyor

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,721
Beğeniler
136
#1
Trafikte hız sınırlarını değiştirecek yasa için düğmeye basıldı...

AKP, otoyollarda ve duble yollardaki hız sınırlarının değiştirilmesi için düğmeye bastı.

HIZ SINIRI ARTIYOR
TBMM'ye verilen teklife göre, hız limiti iki yönlü karayolları için 90, bölünmüş yollar için 120, otoyollar için de 135 kilometre olacak. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü personeli ile il belediye görevlileri de trafik cezası düzenleyebilecek.

EMNİYET ŞERİDİNE CEZA
Arıza şeridinin nasıl kullanılacağının da tanımlandı kanun teklifi, arıza şeridini ihtiyaç olmadığı halde kullananlara 50 YTL para cezası verilmesini öngörüyor.

BELEDİYE TRAFİKTEN SORUMLU
Belediye başkanlığı bünyesinde kurulan belediye trafik şube müdürlüğünün görev ve yetkileri artırıldı.

Buna göre, Karayolları Trafik Kanunu'na aykırı hareket edenleri denetlemek, elektronik denetleme sistemleri ile tespit ederek hakkında suç veya ceza tutanağı düzenlemek, karayollarında can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla elektronik denetleme sistemlerini kurmak, kurdurtmak, işletmek ve işletilmesini sağlamak, sorumluluk alanı içinde trafik suçu işleyenler hakkında tutanak düzenlemek, düzenlediği suç tutanağını gerekli işlemin yapılması için en yakın adli birime sunmak, ceza tutanaklarının takip ve tahsilatını yapmak" belediye trafik şube müdürlüklerinin yeni görevleri arasına eklendi.
 

Benzer konular

Top