Trakya Mutfağı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Trakya Mutfağı

Avrupa ve Asya arasında bir köprü oluşturan Trakya Bölgesi, zengin mutfağı, halk oyunları, düğünleri ve müziğiyle renkli yaşam kesitleri sunar. Bu çoksesliliğin başlıca nedeni bölgenin coğrafi konumu ve tarihsel gelişimidir. Trakya mutfağı ise birbirinden lezzetli çorbaları, zeytinyağlıları, sıcak yemekleri, tatlı, börek ve hamur işleriyle ülkemizdeki kültürel etkileşimi en iyi şekilde yansıtır. Bölgenin önemli göçlere sahne olması ve tarihsel süreç içinde burada farklı kültürlere ait toplulukların birlikte yaşamaları, Trakya yemeklerini farklı kılan en önemli özelliktir.

Trakya'nın bugünkü kültürel ve sosyal yapısını iki göç dalgası önemli ölçüde etkiler. Bunlardan biri 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı-Rus Savaşı (1877-78) sonrasında bölgeye Pomak ve Gacalların gelmesiyle yaşanır.

Lozan Antlaşması'nın imzalanmasından sonra (1923-24) ise, Trakya toprakları bu kez Yunanistan'daki Selanik, Serez, Yenice ve Kayalar yörelerinden göç eden Müslüman Gacal, Pomak ve Roman topluluklarına kucak açar. 1930'larda Bulgaristan'dan göç eden grupların Trakya'da yeni bir hayata başlamasıyla, bugün bölgede pek çok etnik grubun yarattığı zengin bir kültürel mozaik bulunuyor.

Trakya yöresi yemeklerinin çeşitliliğini de işte bu tarihsel ve kültürel hareketlilik oluşturuyor.
Modern ve pratik yemek alışkanlıkları bazı yemeklerin unutulmasına yol açsa da arnavut ciğeri, arnavut yahnisi, ciğer sarması, pırasa çorbası, patates çorbası, çılbır, bakla fava, ayşefasulye bastı, lorlu biber, keşkek, selanik tatlısı, höşmelim, hayrabolu tatlısı, nişasta helvası, pelte ve keten helvası Trakya Bölgesi'nde afiyetle yenen yemek ve tatlıların başında geliyor. Yemeklerin hafifliği, sebzelerin bolca kullanılması, zeytinyağlılara ağırlık verilmesi, kolay bulunabilir malzemeleri ve pratik pişirme yöntemleri Trakya yemeklerini farklı kılıyor.

Trakya'da hamur işi ve börekler ise gerçek bir lezzet şöleni sunuyor.
Muska böreği, bohça böreği, eminem böreği, ıspanaklı tepsi böreği, su böreği, tavuklu börek, patatesli börek, kabaklı börek, pırasa böreği (pireşe), patlıcanlı börek, gül böreği, kıymalı börek, peynirli börek, kuru yufka böreği, çarşaf böreği, tatar böreği (çiğ börek), boşnak böreği, puf böreği, gözleme, cizleme, akıtma, katmer, kuskus pilavı, kesme pilav (erişte), mangır, gacal tarhanası, muhacir tarhanası, papara, göce lapası, kaçamak, kulak, pazlama, mekik (kulaç/lokma) ve mantı Trakya evlerinde çok sık pişiriliyor.

Bu yiyeceklerin birçoğunu ne yazık ki Trakya'daki restoran ve lokantalarda bulmak pek mümkün değil. Genellikle evlerde yapılan hamur işleri, hemen pişirilerek servis ediliyor. Tarhana, erişte, mangır, kuskus pilavı, kuru yufka gibi dayanıklı hamur işleri ise kışın tüketilmek üzere yazdan yapılıyor. Yaz sonuna doğru, haftanın değişik günleri komşular bir araya gelerek bu hamur işlerinden her aile için hazırlıyor.
Kadınların imece usulü çalıştıkları bu hamur açma günleri, gerçek bir sohbet ve eğlence ortamı da yaratıyor.

Serhat şehri Edirne, Marmara Denizi'ni kucaklayan Tekirdağ, Karadeniz'e açılan Kırklareli, destanlar şehri Çanakkale ve İstanbul'un Avrupa yakasını içine alan Doğu Trakya Bölgesi, onlarca gizi ve rengi bünyesinde barındıran bir bölgemiz. Yöreye has yemekler ise tüm lezzetleriyle tadılmayı bekliyor...
 
Top