Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,526
Beğeniler
6,240
Takım
GALATASARAY
#1
Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı

Kurumlar Vergisi Kanununun 13’üncü maddesinde yer alan transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı yeni bir kavram olarak hüküm altına alınmıştır. Kurumların, ilişkili kişilerle emsallere uygunluk ilkesine aykırı olarak tespit ettikleri bedel veya fiyat üzerinden mal veya hizmet alım ya da satımında bulunmaları durumunda, ortaya çıkan kazancın tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış olduğu kabul edilmektedir.
Transfer yoluyla örtülü kazancın söz konusu olabilmesi için, kurumlar tarafından mal veya hizmet alım satımının ilişkili kişilerle yapılmış olması gerektiği gibi, söz konusu alım satımı işleminin emsallere uygun olmayan bedel veya fiyat üzerinden yapılması gerekmektedir.
Tamamen veya kısmen transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü olarak dağıtılmış sayılan kazanç, Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarının uygulamasında, bu maddedeki şartların gerçekleştiği hesap döneminin son günü itibarıyla dağıtılmış kâr payı veya dar mükellefler için ana merkeze aktarılan tutar sayılır.
 
Top