1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Triboloji nedir? Triboloji bilimi nedir?

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve Suskun tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Triboloji nedir?

  Triboloji; rölatif harekette birbirine sürtünen cisimlerin, sürtünme, yağlama ve aşınma mekanizmalarını ve olaylarını inceleyen bilim dalı olarak tanımlanır [1]. Triboloji kapsamına giren konuların başında, sürtünmenin en aza indirilmesi gelmektedir. Çünkü sürtünme, önemli oranda enerji kaybına yol açar. Sürtünme ve aşınmayı önlemenin en önemli yolu, sürtünen yüzeylerin yağlanmasıdır. Genel olarak; sürtünme fizik ve makine mühendislerinin, aşınma metalürji ve malzeme mühendislerinin ve yağlama kimya mühendislerinin ilgi alanına girmektedir.
  Triboloji bilimi nedir?

  Birbirine sürtünen cisimlerin karşılıklı etkileşimini inceleyen bilim dalıdır. Triboloji kapsamına giren konuların başında, sürtünmenin en aza indirilmesi geliyor. Çünkü sürtünme, önemli oranda enerji kaybına yol açar. Sürtünme ve aşınmayı önlemenin en önemli yolu, sürtünen yüzeylerin yağlanmasıdır. Sürtünme, aşınma ve yağlama kavramlarının hepsi "Triboloji" adı altında toplanmıştır. Triboloji, temas halinde olan ve birbirlerine göre hareket eden yüzeylerin etkileşimini inceleyen disiplinler arası bilim dalıdır. Genel olarak, sürtünme fizik ve makine mühendislerinin, aşınma metalürji ve malzeme mühendislerinin ve yağlama kimya mühendislerinin ilgi alanına girmektedir.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.027
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.763
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  672
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  408
 5. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  715
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş