1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Tromboz Nedir?

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 29 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.270
  Beğenileri:
  4.932
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.947 ÇTL
  [​IMG]


  Tromboz kan damarında trombüs (kan pıhtısı) oluşumu. Bir kan damarı yaralandığında pıhtılaşma normal bir tepkidir ama damarda delik yoksa o zaman anormaldir. Genellikle kalp kasını (koroner tromboz) besleyen arterde oluşan trombüs, miyokart enfarktüse (kalp krizi) yol açar. Beynin bir arterinde oluşan trombüs (ce-rebral tromboz), felcin en yaygın nedenidir.
  Trombi, bacaklara, böbreklere, retinalara, barsaklara ve diğer organlara kan götüren arterleri bloke edebilir. Bu da, ciddi hasara ve ağrı ve fonksiyon kaybı gibi yakınmalara yol açar. Başka bir tehlike de bir embolinin (trombüs parçası) kopup kanla başka bir bölgedeki önemli bir damara taşınmasıdır (bkz. Emboli). Trombi ya hemen derinin altındaki damarlarda ya da daha derindeki damarlarda da oluşabilir (bkz. Derin damar trombozu)

  NEDENLERİ

  Kanda pıhtılaşmayı tetikleyen ve önleyen mekanizmalar arasında hassas bir denge söz konusudur. Bu yüzden hemen kanamaya ya da hemen pıhtı oluşumuna yönelik bir eğilim söz konusu değildir. Eğer bu mekanizma pıhtılaşma lehine zarar görürse, o zaman tromboz oluşur. Arterlerde, trombüs oluşumu ateroskle-roz (arter duvarlarında yağ birikintilerinin oluşması), sigara içilmesi, hipertansiyon (yüksek kan basıncı) ve arterit ve flebitte inflamasyona bağlı olarak kan damarlarında meydana gelen hasar tarafından tetiklenir. Gebelikte, oral kontrasep-tif ya da hormon replasman tedavisinde (HRT), ya da uzun süre hareketsiz kalınması durumunda pıhtılaşma eğilimi artar.

  YAKINMALAR

  Arteryal tromboz, kan akışı aksayana kadar herhangi bir yakınmaya yol açmayabilir. Bu meydana geldiğinde de, etkilenen arterin kan taşıdığı dokuda fonksiyon kaybına ve bazen şiddetli ağrıya yol açar. Venöz tromboz ağrıya ve şişmeye neden olabilir.

  TANI VE TEDAVİ

  Tromboz tanısı, Doppler ultrasonuyla konur. Bazı durumlarda anjiyografi, ya da venografı de kullanılabilir, antikoagulan ilaçlar ya da trombolitik ilaçlar, non steroid anti inflamatuvar ilaçlar ve bazı durumlarda antibiyotik tedavi için kullanılabilir. Eğer hayati tehlike söz konusuysa trombektomi (kan pıhtısının cerrahi müdahaleyle çıkarılması) gerekebilir.

  NEDENLERİ
  Neden genellikle, vücudun bir bölgesinden yavaş kan akışı (örneğin uzun mesafeli uçuşlarda uzun bir süre oturur pozisyonda kalma, dokunun sıkışması gibi) ve kanın pıhtılaşma eğiliminin artmasının bir kombinasyonudur. Kanın pıhtılaşma eğilimi de, dehidrasyon, ameliyat ya da yaralanma, gebelik ve bazı kalıtsal durumlarda ayrıca oral kontraseptif ya da hormon replasman tedavisi (HRT) alan kadınlarda artar. Derin damar trombozu polisitemiye (kanda kırmızı kan hücrelerinin sayısının artması) de bağlı olabilir. Derin damar trombozu kalp yetmezliği olan kişilerde; felç geçirenlerde; ve yatalak olan kişilerde yaygındır. Obezler ve / veya sigara içenler de risk grubuna girer.

  YAKINMALAR
  Bacak damarlarındaki pıhtılar ağrıya, hassasiyete, şişmeye, renk değişimine ve deride ülserasyona yol açabileceği gibi herhangi bir yakınma vermeyebilir de. Bir derin damar trombozu kendi başına ciddi olmayabilir, ama pıhtının bir parçası kopabilir ve akciğerlere kan taşıyan damarlara gidebilir. Bu duruma pulmo-ner emboli adı verilir.

  baldırda damar trombozu
  Pıhtılar, alt bacak damarlarında lokalize olduğunda, genellikle baldırda biraz ağrı söz konusudur ama çok az şişkinlik söz konusudur.

  TANI VE TEDAVİ
  Tanı, Doppler ultrason taraması veya ve-nografiyle konur. Kanın koagulasyon yeteneğini görmek için özel bir kan testi de (D-dimer testi) yapılabilir. Tedavide genellikle, daha fazla pıhtılaşmayı önlemek için antikoagulan ilaçlar verilir. Bazı durumlarda, pıhtıları çözmek için trombolitik ilaçlar da kullanılır. Eğer pulmoner emboli riski yüksekse, trombektomi (pıhtının cerrahi müdahaleyle alınması) de uygulanabilir. Ardından, varis çorapları giyerek tekrarlama riski azaltılabilir ve bazen de antikoagulan ilaçların uzun süreli kullanımı tavsiye edilir.

  ÖNLENMESİ
  Uzun mesafeli uçuşlarda varis çorapları giyerek, ayakları ve bacakları sık sık hareket ettirerek ve bol miktarda alkolsüz sıvı tüketilerek derin damar trombozu riski önlenebilir. Aşırı kilolu ve/veya sigara içen kişilerde fazla kiloların verilmesi ve sigarayı bırakmak riski azaltabilir. varsa, genellikle ağrı ve dizin üstünde etkilenen bölgeye kadar şişme görülür.
   

Sayfayı Paylaş