TT’nin halka arzına Arap sermayesi aktı

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,078
Şehir
TÜRKİYE
#1
Türk Telekom’un yüzde 15 hissesi 1.9 milyar dolara halka arz edildi. Yabancılara satılan 1.150 milyon dolarlık bölümün yüzde 30’unu Körfez ülkelerinden fonlar aldı

Türk Telekom’daki (TT) yüzde 15 Hazine hissesinin halka arzında, yurtiçi yatırımcılardan bu gruba ayırılan hisselerin 4.7 katı, yurtdışı yatırımcılardan ise 4.3 katı talep alındı.
Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci, işlemin dünyada en büyük beşinci halka arz olduğunu belirterek, toplam halka arz büyüklüğünün 1.9 milyar dolar (2.4 milyar YTL) düzeyinde gerçekleştiğini bildirdi. Kilci, dün düzenlediği basın toplantısında TT hisselerinin halka arz sonuçlarını açıkladı. Toplantıya TT İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar ve Deutsche Bank Murahhas üyesi Ersin Akyüz de katıldı.

Hisse değeri 12.7 milyar $
Halka arz büyüklüğünün 1.9 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini ifade eden Kilci, bunun 1 milyar 150 milyon dolarlık kısmının yabancı yatırımcılara satıldığını kaydetti. Kesin hisse fiyatı 4.60 YTL oldu. Kilci, şirket değerinin 15.5 milyar dolar, hisse değerinin ise 12.7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Lübnanlı ilgi gösterdi
Yurtdışı satışın yüzde 30’u İngiltere, yüzde 15’i Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 9’u Lübnan, yüzde 6’sı da Suudi Arabistan bölgesinden yatırımcılara yapıldı. Böylece Körfez bölgesine yabancıya ayrılan payın yüzde 30’u kadar satış yapıldı. Lübnan başta olmak üzere Körfez’den bir halka arza ilk kez bu oranda talep gelmesi dikkat çekti.
Bilindiği gibi daha önce Saudi Telecom, TT’nin büyük ortağı Oger Telecom’un yüzde 35’ini 2.6 milyar dolara satın alarak TT’nin yüzde 19’una dolaylı olarak ortak olmuştu. TT’den hisse alan 200 yabancı fonun alım miktarı yüzde 5’in altında kaldığı için isimleri açıklanmadı.
Yurtiçi bölümün satışından 966 milyon YTL (767 milyon dolar) elde edildiğini bildiren Kilci, PTT çalışanlarına yüzde 1.75, TT çalışanlarına yüzde 5.6, küçük tasarruf sahiplerine yüzde 15.1, alım gücü yüksek bireysel yatırımcılara yüzde 9.7, kurumsal yatırımcılara yüzde 6.8 hisse satıldığını iletti.
Kilci, yurtiçi yatırımcılara ayrılan yayın yüzde 35’ten yüzde 40’a yükseltildiğini, yurtdışı yatırımcılara ayrılan payın ise yüzde 60’a çekildiğini hatırlattı.

Fiyat tartışması
Kilci, halka arzda yurt içi yerleşik yatırımcılardan yaklaşık 95 bin talep geldiğini ve bunların 94 bin adetine dağıtım yapıldığını ifade ederken, “Bugüne kadar gerçekleştirilen halka arzlar arasında, yurt içine en fazla tahsisat ve satışın yapıldığı işlemlerden biri olacaktır” dedi.
Kilci, fiyatların düşük tutulduğuna ilişkin sorular üzerine, bu konuda hisse satıcısı taraf olarak değerlendirme yapmalarının mümkün olmadığını belirtti. Bütçe finansman programında öngörülen gelirle sonucun farklı olduğunun anımsatılması üzerine Kilci, değer tespitinin Bakanlar Kurulu onayı ile ortaya konulduğunu, program ile ilişki kurulmasının doğru olmadığını vurguladı. Bu yıla ait merkezi yönetim bütçesinde TT’nin halka arzından yaklaşık 3.9 milyar YTL gelir öngörülüyordu.
Paul Doany de, ‘TT’deki kontrol hakkının Kasım 2008’de sona ereceği, TT kontrol hakkının devri konusunda çalışma olup olmadığı’ yönündeki soru üzerine, böyle bir devrin olmadığını söyledi.15 Mayıs’ta İMKB’de
ÖİB Başkanı Metin Kilci, şirket hisselerinin 15 Mayıs 2008’de “TTKOM” sembolü ile İMKB’de işlem görmeye başlamasının planlandığını vurguladı. Halka arzda, yüzde 2.25’lik ek satış hakkını kullanmadıklarını belirten Kilci, hissedarlar sözleşmesine göre, yüzde 15’in üzerinde kamu hissesinin azalması durumunda, TT Yönetim Kurulu’ndaki yönetim hakkının daha da sınırlanmasının söz konusu olabileceğini dile getirdi. Kilci, “Çok az bir hisse daha satarak, bu haklardan vazgeçilmesi söz konusu olabilecekti. Dolayısıyla tercihimizi bu noktada yaptık” dedi.

‘Güvenoyu aldık’
Kilci, özellikle yabancı yatırımcılarca gösterilen ilginin, tüm global piyasaları etkisine alan istikrarsızlık ortamında, Türkiye’ye yönelik bir “güvenoyu” olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Kilci, “Birçok halka arz işleminin iptal edildiği 2008’de, dünyada bugüne kadar yapılan en büyük beşinci halka arz olan TT hisselerinin halka arzından, yaklaşık 1.9 milyar dolar gelir elde edilecek. Bu halka arz, doğru zamanlama, başarılı pazarlama kampanyası, talebi maksimize eden fiyatlama stratejisi ile ülkemizde elde edilen gelir açısından en büyük halka arz olarak tarihe geçecek” diye konuştu.
 
Top