1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

"Tükenmişlik Sendromu" Çağın Hastalığı

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  ANIL KURU - Zaman içerisinde yoğunlaşan rekabet koşullarının ve gelişen teknolojinin çalışma şartları üzerinde olumsuz etki oluşturarak "tükenmişlik sendromu"nu bugünün iş dünyası için önemli bir sorun haline getirdiği bildirildi.

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz AA muhabirine yaptığı açıklamada tükenmişlik sendromunun insanların işleri nedeniyle kurdukları ilişkilerin kötüye gitmesiyle ortaya çıkan sorunlarla ilgili bir durum olduğunu belirtti.

  Tükenen bireyin kronikleşmiş yorgunluk yaşadığını işinden soğuduğunu kendi kabuğuna çekilerek artan bir şekilde işinde yetersiz olduğunu hissettiğini ifade eden Güz "Zaman içerisinde yoğunlaşan rekabet koşulları ve gelişen teknolojinin çalışma şartları üzerindeki olumsuz etkisiyle tükenmişlik sendromu günümüz iş dünyası için önemli bir sorun haline gelmiştir. Duygusal tükenme duyarsızlaşma ve kişisel başarı olmak üzere üç temel boyuttan oluşmaktadır. Bu boyutlar tükenmişliği yaşayan bireyin hayatında gerçekleşen değişimleri ifade etmektedir" dedi.

  Tükenmişlik sendromunun fiziksel duygusal ve zihinsel bulgu ile belirtiler içerdiğini vurgulayan Güz şunları söyledi:

  "Kronik yorgunluk güçsüzlük enerji kaybı yıpranma hastalıklara karşı daha hassas olma sık baş ağrıları bel ağrıları bulantı kas krampları uyku bozuklukları gibi değişik sorun ve yakınmalar fiziksel tükenmişlik belirtileridir. Çökkünlük desteksiz güvensiz hissetme ümitsizlik ev yaşamında tartışmalarda artma kızgınlık sabırsızlık huzursuzluk gibi negatif duygularda artış nezaket saygı ve arkadaşlık gibi pozitif duygularda azalma duygusal tükenmişlik bulguları olarak görülebilir. Doyumsuzluk kendine işine ve genel olarak yaşama karşı negatif tutumlar zihinsel tükenmişlik belirtileridir. Sonuçta işi bırakma savsaklama gibi davranışlar görülebilir."

  Uyumsuzluklar tespit edilmeli

  Çalışma hayatının kalitesini yükseltmek ve çalışan refahını artırmak için tükenmişlik sürecini pozitif yöne çevrilmesi gerektiğini anlatan Güz "Çalışanların işle bütünleşmesi gerekmektedir. Hem bireysel hem de örgütsel açıdan yüksek maliyetlere neden olan tükenmişliği önlemek için çalışma hayatı alanlarında birey ve iş arasındaki uyumsuzluklar tespit edilmeli uyumu sağlamaya yönelik önlemler alınmalıdır. Bu şekilde örgüt içerisindeki çalışanların işle bütünleşmeleri enerji aidiyet ve yeterlilik duygusuyla örgütün verimlilik ve etkinliğini artırmaları sağlanabilecektir" diye konuştu.

  İnsanlarla çalışan profesyonellerde daha fazla

  Prof. Dr. Güz tükenmişliğin insanlarla yüz yüze ilişki gerektiren mesleklerde daha fazla görüldüğüne dikkati çekerek şunları kaydetti:

  "İnsanlarla çalışan profesyonellerde insanlara karşı duyulan sorumluluğun nesnelere karşı duyulan sorumluluktan daha fazla olması nedeniyle bu kişilerde tükenme riskinin daha yüksek olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Doktorlar hemşireler hasta bakıcılar avukatlar öğretmenler akademisyenler polisler bankacılar sosyal hizmet görevlileri çocuk bakıcıları çeşitli işletmelerin müşteri hizmetleri temsilcileri ve herhangi bir alanda yönetici kademesinde görev yapanlarda tükenmişlik sendromunun görülme oranı diğer meslek gruplarına oranla daha yüksektir." - Samsun
   

Sayfayı Paylaş