Tüketici Kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,686
Beğeniler
9,256
Şehir
Antalya
Takım
GALATASARAY
#1
BSMV nedir?
Banka ve Sigorta işlemlerinden doğan ve bu işlemlerin miktarları ya da gelirleri üzerinden hesaplanan Banka Sigorta Muameleleri Vergisi isimli bir vergi türüdür. Tüketici kredilerine tahakkuk eden (faiz üzerinden % 5) BSMV, taksitler ile birlikte resmi kurumlara ödenmek üzere krediyi kullandıran kurum tarafından müşterilerinden tahsil edilmektedir.

KKDF nedir?
Kredinin faiz ve anapara kur farkı tutarı üzerinden belirli oranlarda hesaplanan ve müşteriden tahsil edilen Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'dur. KKDF, banka tarafından faiz veya anapara ile birlikte müşterilerden tahsil edilmektedir.

Bireysel kredi (tüketici kredisi) nedir?
Gerçek kişilerin ticari olmayan her türlü mal ve hizmet tüketimine yönelik finansman ihtiyaçlarını karşılayan kredi türleridir.

Vade nedir?
Kredi kullanırken belirlenen geri ödemelerin süresidir.

Kredi Faizi nedir?
Müşteri tarafından bankaya ödenen kredi kullanma maliyetidir.


Geri Ödeme Planı nedir?
Kredi kullanımı sırasında mutabık kalınan; kredinin vadesini, faiz oranını, ödenecek taksit tutarını, vergi ve fonları içeren ödeme tablosudur.

Geri ödeme palanı oluşturmak için BURADAKİ excel dosyasını kullanabilirsiniz.

Tüketici kredilerinde erken ödeme yapılabilir mi?
4822 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerince tüm tüketici kredileri erken ödenebilir ve/veya kısmi erken ödeme yapılabilir. Erken ödeme işlemini başlatmak için bankaya erken ödeme talimatı gönderilmesi gerekir.

Taksitler ödenemezse yaptırımı nedir?
Tüketici kredilerinin ödenmeyen taksitleri 4822 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Hükümleri ile düzenlenmektedir. Krediye baz teşkil eden sözleşme cari faiz oranının % 30 fazlası temerrüt faizi tahakkuk edilmesi ve bu tutara BSMV + KKDF eklenmesi ilgili yasa gereğidir, ayrıca yasa belirli bir sürede ödenmeyen krediler için yasal yollara başvurulmasını belirtmektedir.

Tüketici Kredilerine uygulanan vergi ve fonlar nelerdir?
Tüketici Kredileri, Maliye Bakanlığı'nın Ocak 2004 ayında yayınlanan tebliği gereğince damga vergisinden muaftır ancak her taksitte, faiz üzerinden KKDF ve BSMV tahakkuk etmektedir ve bu tutarlar Bankamızca ilgili kuruma ödenmek üzere tahsil edilmektedir. Konut ve Konut Tadilat Kredilerinde KKDF muafiyeti vardır.
 
Top Bottom